Wybierz region

Wybierz miasto

  Prokuratura wojskowa nie zajmie się masonami

  Autor: Krzysztof KAŹMIERCZAK

  2000-05-16, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Prokuratura Garnizonowa zwróciła do Prokuratury Okręgowej doniesienie w sprawie działającej w Poznaniu loży masońskiej. Jesienią ubr. naczelny pisma ,,Wolna Polska' złożył w poznańskiej Delegaturze Urzędu Ochrony ...

  Prokuratura Garnizonowa zwróciła do Prokuratury Okręgowej doniesienie w sprawie działającej w Poznaniu loży masońskiej.
  Jesienią ubr. naczelny pisma ,,Wolna Polska' złożył w poznańskiej Delegaturze Urzędu Ochrony Państwa wniosek o ściganie członków loży ,,Świątynia Hymnu Jedności' działającej od 1997 roku w Poznaniu. Według donoszącego, Zbigniewa Rutkowskiego, masoni godzą w polskie państwo i naruszają konstytucję RP. Prowadzą bowiem tajną działalność i są zwolennikami likwidacji państw i przysięgają bezwzględną solidarność wobec członków swojej organizacji.
  UOP przekazał doniesienie do Prokuratury Okręgowej. Ta ostatnia uznała, że nie jest kompetentna do prowadzenia postępowania i przekazała wniosek o ściganie masonów do Prokuratury Garnizonowej, uznając, że do jej kompetencji należą sprawy związane z bezpieczeństwem państwa.
  Jak się wczoraj dowiedzieliśmy, wojskowa prokuratura zwróciła sprawę do Prokuratury Okręgowej. Uznała bowiem, że zajęcie się lożą nie jest w jej kompetencjach. Nie ma bowiem podstaw, by sądzić, że przynależą do niej żołnierze.
  - Ze względów proceduralnych nie możemy polemizować z takim sstanowiskiem - powiedział nam Mirosław Adamski, rzecznik poznańskiej prokuratury. Teraz ona będzie musiała podjąć ostateczną decyzję, że zbadać sprawę loży, czy też odmówić wszczęcia postępowania.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)