Wybierz region

Wybierz miasto

  Uczony mówił o swoim życiu

  Autor: WAK

  2002-02-18, Aktualizacja: 2004-12-18 01:08

  W piątkowe przedpołudnie społeczność Szkoły Podstawowej w Budzyniu gościła księdza profesora Jana Kantego Pytla, rodowitego budzynianina. Było to już trzecie spotkanie z cyklu ,,100 pytań do ...

  W piątkowe przedpołudnie społeczność Szkoły Podstawowej w Budzyniu gościła księdza profesora Jana Kantego Pytla, rodowitego budzynianina. Było to już trzecie spotkanie z cyklu ,,100 pytań do ...’’


  W poprzednich uczestniczyli wójt Marcin Sokołowski i lekarz Irena Pszczoła. Konwencja dwóch pierwszych spotkań różniła się nieco od ostatniego – zarówno wójt Budzynia, jak i lekarz odpowiadali na pytania uczniów padające z sali. Pytania dla księdza profesora zostały wcześniej przygotowane i podzielone na trzy bloki tematyczne. Zadawało je troje uczniów. Dzieci pytały gościa o jego rodzinę, o dzieciństwo, lata nauki szkolnej, powody wyboru drogi życiowej, karierę akademicką, dorobek naukowy i zmiany w Budzyniu. Odpowiedzi księdza profesora Jana Kantego Pytla słuchało około 250 dzieci, uczniów klas czwartych, piątych i szóstych.
  Z okazji pobytu w szkole księdza Jana Kantego Pytla odbył się konkurs pod nazwą ,,Mali artyści z klasy IIIa i IIIb przedstawiają pracę księdza profesora Jana Kantego Pytla w obrazkach.’’.

  Traf chciał, że jedna z trzech wyróżnionych prac została wykonana przez Szymona Pytla z klasy IIIa. Pozostałe wyróżnienia przypadły Mateuszowi Buszkiewiczowi z IIIa i Wojciechowi Dahlke z IIIb.
  Uczniowie budzyńskiej podstawówki mogli zapoznać się z życiem i twórczością duchownego, jeszcze przed spotkaniem, bowiem jedno z wydań ,,Szkolniaka’’ , poświęcone było Janowi Kantemu Pytlowi.

  Ksiądz profesor jest jednym z bardziej znanych byłych mieszkańców Budzynia. Ze swoją rodzinną miejscowością kontaktów nie zerwał. Ma tam rodzinę, którą często odwiedza. A przy okazji wraz z miejscowymi księżmi odprawia msze.  Ksiądz profesor
  Jan Kanty Pytel


  Urodził się 4 września 1928 roku w Budzyniu w rodzinie urzędniczej. W latach 1948-1954 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Od roku 1956 do 1960 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zgłębiał wiedzę na temat nauk biblijnych. Pracę doktorską obronił w 1961 roku. Habilitował się w 1975, a profesorem został w 1983 roku.
  Jest ksiądz Jan Kanty Pytel archidiecezjalnym duszpasterzem inteligencji oraz profesorem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkiem Komitetu Doradczego ,,Communio’’, członkiem komitetu redakcyjnego ,,Poznańskich Studiów Teologicznych’’, i ,,Biblioteki Pomocy Naukowych Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu.
  Jest autorem wielu prac naukowych, promotorem 10 doktorantów i 172 magistrów.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)