Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś w powiecie śremskim rozpoczną się oficjalne obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Bartosz Klimczuk
Śremskie obchody 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego
Śremskie obchody 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego Bartosz Klimczuk
Wielkimi krokami zbliżają się uroczystości upamiętniające setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Trzeba przyznać, że organizatorzy ze wszystkich gmin powiatu śremskiego zrobili wiele, aby zachęcić poszczególnych mieszkańców do uczestnictwa w obchodach.

Wiele wydarzeń związanych z kultywowaniem lokalnej pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, jak chociażby „znakowanie” grobów uczestników jedynego udanego narodowowyzwoleńczego zrywu, mieliśmy okazję opisywać już dużo wcześniej na łamach „Tygodnika Śremskiego”. Centralne obchody jednak dopiero przed nami i większość gmin dopiero całkiem niedawno udostępniła szczegółowe programy planowanych aktywności związanych z rocznicą.

KSIĄŻ WIELKOPOLSKI UPAMIĘTNIŁ POWSTAŃCÓW

LEKCJA O POWSTANIU NA CMENTARZU KOMUNALNYM

MUZEUM ŚREMSKIE ROZDAWAŁO FLAGI POWSTAŃCZE NA JEZIORANACH

PRAWOBRZEŻNY ŚREM JUŻ Z FLAGAMI POWSTAŃCZYMI

ZAWODAMI PŁYWACKIMI UPAMIĘTNIONO POWSTAŃCÓW

DZIECI POSPRZĄTAŁY POWSTAŃCZE MOGIŁY

Śrem świętowanie rozpoczął już na początku miesiąca rozdawaniem powstańczych flag, o czym mieliśmy już okazję szerzej informować. Kolejne wydarzenie planowanie jest na 27 grudnia, kiedy to odbędą się raczej dosyć klasyczne w formie obchody. Będą więc przemówienia, okolicznościowa msza święta oraz Apel Poległych.

Ciekawiej zapowiadają się kolejne dni. Na ulicy Kościuszki przy Kamienicy PSS 28 grudnia o godzinie 18.00 organizatorzy zapraszają na animowaną projekcję uliczną, która będzie związana z treścią listu budowniczych Kamienicy z roku 1902. Wspomniany dokument odnaleziono w trakcie remontu budynku. W planie tego dnia przewidziany jest również poczęstunek dla przybyłych.

Przedostatni dzień grudnia dla upamiętniających Powstanie rozpocznie się o godzinie 12.15, kiedy to odbędzie się uroczysta msza święta w kościele Farnym. Następnie wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w Paradzie Powstańczej, która przejdzie pochodem aż do śremskiej jednostki wojskowej. W przedsięwzięcie zaangażowana zostanie grupa rekonstrukcyjna, bractwo kurkowe, harcerze oraz uczniowie klas mundurowych, a to wszystko przy akompaniamencie Capelli Canta Brass. Na koniec planowany jest gorący poczęstunek.

Tego samego dnia w siedzibie Muzeum Śremskiego o godzinie 17.30 nastąpi oficjalne otwarcie wystawy zatytułowanej „Śremski Panteon Niepodległości”. Pół godziny później, w tym samym miejscu odbędzie się koncert plenerowy z udziałem między innymi grupy rekonstrukcyjnej czy potomków Powstańców Wielkopolskich.

Na koniec śremskich obchodów zostanie zamknięta w muzeum kapsuła czasu z „życzeniami dla Polski”. Przybyli obejrzą również pokaz pirotechniczny.

Jak obchody będą wyglądały w ościennych gminach?

W Książu Wlkp. i Dolsku obchody rozpoczną się tradycyjnie, 27 grudnia. W pierwszej z wymienionych gmin, w miejscowości Chwałkowo Kościelne, tego dnia odbędzie o godzinie 12:00 uroczysta msza święta, a po nabożeństwie nastąpi odsłonięcie krzyży powstańczych na nagrobkach okolicznego cmentarza. O godzinie 13.30 to samo stanie się na nekropolii w Mchach, a o 14.30 w samym Książu Wielkopolskim.

Na dalszą część jubileuszu wszyscy zainteresowani będą musieli czekać do 16 lutego następnego roku. Wtedy to ponownie odbędzie się uroczysta msza święta w Chwałkowie Kościelnym o godzinie 12.00. Następnie, po przemarszu na cmentarz, będzie można obejrzeć rekonstrukcję historyczną i wysłuchać odezwy Ignacego Paderewskiego, przedstawiona zostanie okolicznościowa wystawa w Izbie Regionalnej oraz planowana jest prelekcja dr Marka Rezlera.

W Dolsku z kolei 27 grudnia o godzinie 10.00 oficjalne delegacje złożą wiązanki kwiatów w miejscach pamięci poświęconych powstańcom. Pięć i pół godziny później wszyscy zainteresowani upamiętnieniem powstańców zapraszani są na uroczystości patriotyczne na miejskim rynku. O godzinie 16.40 uruchomiona z tej okazji zostanie również syrena alarmowa, po której wszyscy uczestnicy obchodów przejdą uroczyście z rynku do kościoła farnego.

W gminie Brodnica upamiętnienie stulecia planowane jest na 6 stycznia. Tam, o godzinie 11.00, odbędzie się okolicznościowa msza święta w kościele pw. Katarzyny Aleksandryjskiej. Zaraz po nabożeństwie zebrani będą mogli obejrzeć spektakl teatru ulicznego pt. „Historia prawdziwa zrywu powstańczego mieszkańców gminy Brodnica”. Będzie on trwał mniej więcej pół godziny. Po przedstawieniu rozpoczną się uroczystości przy gminnym urzędzie, w planie których jest m.in. odsłonięcie pomnika powstańców.

Śremskie obchody Powstania Wielkopolskiego [GALERIA]

Czy koniec roku to dobry czas na myślenie o zmianie pracy?

źródło: nowiny24.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto