Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie : Szkoły z południa regionu z szansą na wsparcie z UE

Monika Kaczyńska
Projekty mogą obejmować także indywidualne wsparcie dla uczniów, takie jak kursy przygotowawcze na studia czy doradztwo zawodowe
Projekty mogą obejmować także indywidualne wsparcie dla uczniów, takie jak kursy przygotowawcze na studia czy doradztwo zawodowe MARIUSZ KAPAłA
Fundusze Europejskie. Instytucje edukacyjne Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej będą mogły skorzystać z dotacji zarówno na rozwój infrastruktury, jak i m.in. na dodatkowe zajęcia oraz podnoszenie kwalifikacji nauczycieli

Fundusze Europejskie
Wielkopolska jest regionem bardzo zróżnicowanym. Poszczególne subregiony mają specyficzne dla siebie problemy i potrzeby. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowa forma współpracy samorządów, współfinansowana z Funduszy Europejskich, która zaistniała w perspektywie finansowej 2014-2020. Dzięki niej miasta regionalne, wraz z otaczającymi je gminami oraz władze województw opracowują strategię rozwoju, ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia. Inwestycje te są współfinansowane ze specjalnie wydzielonej puli w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w Wielkopolsce są realizowane na dwóch obszarach funkcjonalnych: Miasta Poznania oraz ośrodka regionalnego Kalisza z Ostrowem Wielkopolskim.

Wzmocnieniu i rozwojowi kształcenia zawodowego oraz rozwojowi infrastruktury szkoleniowej na tym terenie mają posłużyć projekty, które zostaną wyłonione w ramach dwóch konkursów: „Kształcenie zawodowe młodzieży i dorosłych w ramach ZIT dla rozwoju AKO” (poddziałanie 8.3.5) oraz „Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej w ramach ZIT dla rozwoju AKO” (poddziałanie 9.3.5).

- To konkursy na projekty zintegrowane - mówi Marta Wawrzyniak ze Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. - Oznacza to, że wsparcie na inwestycje infrastrukturalne jest możliwe tylko, gdy projekt w konkursie na poddziałanie 8.3.5 zostanie pozytywie oceniony i wybrany do dofinansowania.

Fundusze Europejskie - edukacja dopasowana do potrzeb rynku

Zakres działań, które można realizować w ramach projektów, jest bardzo szeroki.

Gdy chodzi o kształcenie zawodowe młodzieży, możliwe jest między innymi organizowanie staży zawodowych i praktyk u pracodawców (w tym także rzemieślników), tak by młodzi ludzie uczący się zawodu podnosili swoje kwalifikacje, kształcenie oraz dostosowanie programu nauczania do potrzeb rynku pracy, także poprzez współpracę szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami, izbami gospodarczymi itp.

Jeśli jest taka potrzeba, projekty mogą przewidywać także dokształcanie nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, a także indywidualne wsparcie dla młodzieży. To ostatnie może obejmować między innymi dodatkowe zajęcia dla uczniów, realizowane wspólnie z firmami, izbami gospodarczymi i innymi podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego, kursy przygotowawcze na studia, wsparcie w zdobywaniu uprawnień zwiększających ich szanse na rynku pracy. W ramach projektów możliwe jest także sfinansowanie wyposażenia szkół, Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i innych podmiotów zajmujących się kształceniem zawodowym w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne, umożliwiające kształcenie w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy.

W przypadku przedsięwzięć adresowanych do dorosłych najważniejsze działania to organizowanie kursów zawodowych, wsparcie dla tych, którzy chcą formalnie potwierdzić kwalifikacje zawodowe zdobyte w praktyce, a także doradztwo zawodowe.

Do podziału jest prawie 6,6 mln zł, przy czym na dotacje dla projektów dotyczących kształcenia zawodowego młodzieży przeznaczono ponad 4,56 mln zł, pozostała część (ponad 1,89 mln zł) to pieniądze przeznaczone na wsparcie projektów adresowanych do dorosłych.

Fundusze Europejskie - nowy tylko wyjątkowo

19,9 mln przewidziano na dotacje w konkursie na projekty w ramach poddziałania „Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej w ramach ZIT dla rozwoju AKO”.

Projekty te mogą przewidywać przebudowę, rozbudowę, adaptację, modernizację budynków, wyposażenie lub doposażenie w nowoczesny, wysokospecjalistyczny sprzęt i materiały lub pomoce dydaktyczne szkół i palcówek oświatowych, które prowadzą kształcenie zawodowe młodzieży i dorosłych.

Jest także możliwe dofinansowanie infrastruktury poprawiającej sprawność fizyczną uczniów, takich jak boisko czy sala gimnastyczna, ale tylko w przypadku, gdy placówka edukacyjna takich obiektów nie posiada, a także konieczność ich budowy potwierdzą diagnozy demograficzne.

Warunkiem koniecznym uzyskania dofinansowania jest posiadanie kompleksowych planów wykorzystania wyremontowanych, zaadaptowanych czy wyposażonych obiektów w powiązaniu z projektami o charakterze społecznym, dotyczącymi edukacji.

Dofinansowanie projektów w przypadku obu konkursów może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Fundusze Europejskie - jak składać wnioski
Ogłoszenie o konkursach można znaleźć na stronie internetowej www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

Wnioski konkursowe można składać jeszcze do 30.08.2016 roku do godziny 15.30 za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem internetowym https://lsi.wielkopolskie.pl.

W ciągu pięciu dni od złożenia wniosku jego wersję papierową należ y dostarczyć do Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko - Ostrowska, ul. Częstochowska 25, lok 31, 62-800 Kalisz.

Biuro działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30 do 15.30. Wniosek można też lub wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru bądź przesyłką kurierską. Decyduje data wpływu dokumentacji do biura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto