Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przeżyć zimę na drodze? Policja radzi

Zbyszek Rybczyński
W okresie jesienno-zimowym na drogach trzeba być bardziej czujnym
W okresie jesienno-zimowym na drogach trzeba być bardziej czujnym archiwum
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy na drogach występują zdecydowanie gorsze warunki do jazdy - częste zmiany pogody, opady deszczu, liście na drodze, mgła, śnieg, śliska i mokra nawierzchnia, wcześniej zapadający zmrok. Poruszając się w takich warunkach zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Oprócz przygotowania auta należy również zmienić technikę i sposób jazdy - radzą policjanci.

* kierowanie pojazdem w tym okresie wymaga skoncentrowania oraz zachowania większej ostrożności, a co za tym idzie jazdy z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji panujących na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Należy zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Przyczyną wielu zdarzeń jest „najechanie” na tył innego pojazdu. Sytuacje takie mają miejsce najczęściej podczas hamowania, np. przy dojeżdżaniu do skrzyżowań, wykonywania manewrów wyprzedzania, wymijania oraz omijania.

* szczególną grupą wśród uczestników ruchu drogowego narażoną na niebezpieczne zdarzenia są osoby piesze. Nie zawsze dostatecznie oświetlone drogi, brak miejsc wyznaczonych do bezpiecznego poruszania się, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym, oraz często niewłaściwy sposób korzystania z drogi przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń. Dlatego oprócz drogi należy uważnie obserwować także pobocze.

* kierowcy powinni pamiętać o obowiązku całorocznego poruszania się z włączonymi światłami mijania. Podczas mgieł i opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgłowych przednich. Jeżeli przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Ale świateł przeciwmgłowych należy używać z rozwagą! Zbyt pochopne jego stosowanie powoduje oślepianie innych uczestników ruchu drogowego i stwarzanie niebezpiecznych sytuacji.

* ważnym elementem jest utrzymanie w czystości szyb, lusterek a także kloszy świateł naszego pojazdu, oczyszczenie całego pojazdu ze śniegu i lodu oraz systematyczne uzupełnianie płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy, jak również wymiana zniszczonych piór wycieraczek, które nie radzą sobie z deszczem, śniegiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami na drodze. Szczególnie kierujący samochodami ciężarowymi winni usuwać zalegające na naczepach, skrzyniach ładunkowych bryły lodu, które spadając mogą zagrozić innym użytkownikom dróg.

* okres jesienno-zimowy to również pora na zmianę opon z „letnich” na „zimowe”. Chociaż nie ma obowiązku poruszania się na oponach zimowych, zachęca się wszystkich kierowców do zmiany opon. Mają one niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne a co za tym idzie może to w znacznym stopniu wpłynąć na bezpieczeństwo nasze i naszych podróżnych.

* podstawą są oczywiście pasy bezpieczeństwa, które są najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym urządzeniem zapewniającym bezpieczeństwo podczas jazdy.

Źródło: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto