Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaplica w Manieczkach: gmina zajmuje się sprawą

Michał Jędrkowiak
Kaplica w Manieczkach: gmina zajmuje się sprawą
Kaplica w Manieczkach: gmina zajmuje się sprawą fot. Michał Jędrkowiak
Po naszych ostatnich publikacjach na temat znajdującej się w opłakanym stanie kaplicy w Manieczkach głos zabrali przedstawiciele gminy Brodnica. To na jej terenie znajduje się budynek.

Oto list przesłany do nas przez Wiesławę Franczak z Urzędu Gminy w Brodnicy:

W imię pamięci Józefa Wybickiego!

Osoby Józefa Wybickiego patrioty i twórcy Hymnu Narodowego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego postać znana jest każdemu Polakowi, dlatego też dumni powinni być zwłaszcza mieszkańcy Manieczek i ziemi śremskiej, gdzie Wybicki spędził swoje szczęśliwe godziny budując rodzinne gniazdo, gdzie tworzył i dokonał żywota. Niestety muzeum, którym szczyciły się całe Manieczki zamknięto, a kaplica wybudowana przez Wybickiego niszczeje. Od wielu lat starano się odwrócić ten stan rzeczy i przywrócić pamięć twórcy hymnu narodowego – niestety wysiłki wielu zaangażowanych w tę inicjatywę osób zarówno ze środowiska lokalnego jak i ponadlokalnego, nie przynosiły do tej pory zbyt wielu zmian w tej materii. Również w związku z tym Państwo Irena i Leszek Drobińscy właściciele „Gościńca Żurawiec” oraz historycy Radosław i Wiesława Franczak w 2014 r. rozpoczęli działania przyświecające idei szerzenia wiedzy o Józefie Wybickim.

W 2015 r. do tego przedsięwzięcia związanego z zachowaniem pamięci o Józefie Wybickim, z wielkim zaangażowaniem przyłączyła się Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego z Panią dyrektor Moniką Bulińską. Efektem tych wspólnych działań było pozyskanie środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, które jako projekt pt. „Wybicki - REAKTYWACJA”, obejmowały warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych z powiatu śremskiego. W ich trakcie uczestnicy, oprowadzani przez wspomnianych historyków, zwiedzali miejsca związane z Józefem Wybickim. Zakończenie każdej wycieczki odbywało się w „Gościńcu Żurawiec”, gdzie odtwarzano specjalnie na ten cel przygotowaną animację „Od Mazurka Dąbrowskiego do Hymnu Państwowego, czyli jak Pieśń Legionów stała się hymnem” autorstwa nagradzanego grafika Macieja Krobskiego, w której swojego głosu użyczył historyk Jakub Łukaszewski. Same warsztaty cieszyły się wielkim zainteresowaniem i w ciągu zaledwie trzech tygodni udział w nich wzięło niespełna 150 osób. W ramach tego projektu w listopadzie 2015 roku zorganizowano „Wieczór listopadowy z Józefem Wybickim” w czasie, którego przedstawiano twórczość i życie rodzinne w Manieczkach twórcy słów Mazurka Dąbrowskiego. Do organizowanego wydarzenia dołączył Pan Jerzy Mańkowski, który udostępnił na potrzeby wydarzenia pomieszczenia pałacu w Brodnicy. Dodatkowo do tego przedsięwzięcia przyłączyli się dyrektor szkoły podstawowej w Manieczkach Pan Marcin Majsner oraz Pan Andrzej Tomaszewski polonista ze szkoły katolickiej w Śremie, którzy użyczyli swoich głosów kolejnej animacji.

W czasie całej działalności niejednokrotnie zwracano uwagę na sytuację i pilną potrzebę odnowienia prawdopodobnie jedynego bezpośredniego zabytku po Wybickim, czyli kaplicy w Manieczkach. Punktem zwrotnym okazało się wydarzenie „Wieczór listopadowy z Wybickim”, podczas którego zaproszeni goście poruszyli kwestię remontu rotundy. W związku z tym z inicjatywy wójta Gminy Brodnica Pana Marka Pakowskiego, jeszcze w grudniu ustalono termin spotkania, które odbyło się 28 stycznia 2016 r. w Urzędzie Gminy w Brodnicy. Na niniejsze spotkanie zaproszono przede wszystkim proboszcza parafii w Manieczkach ks. Wojciecha Kryzę, Pana Wojciecha Mroza – właściciela parku i pałacu w Manieczkach, Panią dyrektor Monikę Bulińską i Panią Milenę Filipowską ze stowarzyszenia Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, a także historyków Państwa Radosława i Wiesławę Franczak oraz Pana Łukasza Włodarskiego.

Spotkanie doprowadziło do wielu konstruktywnych wniosków i podjęcia planów, które mogą przywrócić dawną świetność kaplicy. Według przygotowanego, na polecenie ks. Wojciecha Kryzy projektu, wstępna renowacja obiektu może wynieść 260 tys. zł. Kwestią nie cierpiącą zwłoki okazał się remont dachu, który uległ częściowemu zawaleniu. Jego restaurację oszacowano na ok. 130 tys. zł., co oznacza połowę kosztów remontu całej kaplicy. Postanowiono działać wspólnie i niezwłocznie. W toku ustaleń, w najbliższym czasie Parafia w Manieczkach przystąpi do trzech konkursów w ramach środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury, wspierana aktywnie przez Gminę Brodnica oraz Unię Gospodarczą Regionu Śremskiego, która zajmie się opracowaniem wniosków aplikacyjnych. Wójt Gminy Brodnica obiecał również pomoc w przygotowaniu aplikacji o pozyskanie środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w konkursie, który będzie ogłoszony przez LGD Lider Zielona Wielkopolska. Wsparcie zadeklarował także Pan Wojciech Mróz, który wyraził wielką chęć ratowania rotundy i pamięci o Wybickim. Po ukończeniu remontu dachu, zaplanowano kolejne etapy odnowienia kaplicy, które mają dotyczyć elewacji, podłogi oraz pozostałych elementów budynku. Niewątpliwie nie jest to pierwsze i ostatnie spotkanie zainteresowanych stron. Kolejne zapewne będą dotyczyć dalszych planów związanych z wykorzystaniem przestrzeni parku w Manieczkach jak i samej kaplicy.

Przywrócenie świetności kaplicy, jej renowacja jest niezwykle ważnym zadaniem, ale niemniej ważne są działania edukacyjne i promocyjne popularyzujące postać gen. Józefa Wybickiego oraz Manieczki. Na tym również nie koniec planów związanych z szerzeniem wiedzy o postaci samego Wybickiego. W zamierzeniu osób zaangażowanych dotychczas w inicjatywę edukacyjno-historyczną przy wsparciu Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego planowane są następne działania mające na celu pozyskanie funduszy na wydarzenia propagujące autora słów hymnu. Przewidziane są kolejne wycieczki śladami Wybickiego organizowane dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych, a także inne wydarzenia o charakterze ponadlokalnym jak m.in. planowany „Dzień Hymnu Państwowego”, dla którego organizacji, wsparcie zdeklarował także Wójt Gminy Brodnica Pan Marek Pakowski w imieniu lokalnego samorządu.

Wszyscy zaangażowani w działania wierzą, że pamięć o Józefie Wybickim nie zaginie, a świetność miejsca z którego są szczególnie dumni mieszkańcy Manieczek i ziemi śremskiej zostanie przywrócona.

Przeczytaj treść listu otwartego, publikowanego wcześniej na naszym portalu:
Kaplica w Manieczkach się sypie. Ratujmy ją! [LIST OTWARTY]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto