Marcin Chwałczyński: Śremska Nowoczesna rozliczy obecną władzę Marcin Chwałczyński: Śremska Nowoczesna rozliczy obecną władzę

Marcin Chwałczyński: Śremska Nowoczesna rozliczy obecną władzę (© fot. arch. red./KB)

Z Marcinem Chwałczyńskim szefem śremskich struktur .Nowoczesnej rozmawiamy o lokalnych sprawach. Pytamy czy jest możliwa szersza współpraca z PO i o plany na przyszłoroczne wybory samorządowe

Chyba sporo emocji wywołał w Panu ostatni wywiad jaki udzielił „Tygodnikowi Śremskiemu” szef lokalnych struktur PO - Piotr Ruta...
To prawda. Piotr Ruta wypowiedział się w taki sposób, jakby budował chodniki i remontował Szpital w Śremie za własne pieniądze lub ze środków lokalnej Platformy Obywatelskiej. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wszystkie inwestycje powstają dzięki pieniądzom mieszkańców - samorządowcy tylko nimi zarządzają. Nie mogłem nie zwrócić także uwagi na opinię dotyczącą współpracy PO i PiS w powiecie. Pan Ruta stwierdził w wywiadzie, że układa się ona fantastycznie, a był na każdym śremskim proteście przeciwko forsowanym przez PiS zmianom w sądownictwie. Jak dla mnie, ta „cicha koalicja” w powiecie ma na celu przede wszystkim zachowanie samorządowych stołków. Możemy też dyskutować o jakości usług, które świadczy Szpital w Śremie. Są różne opinie na ten temat. Zobaczymy też, w najbliższej kampanii samorządowej jaki pomysł będzie miał lokalny POPiS na rozwiązanie problemu zadłużenia szpitala, które w 2021 przejdzie na powiat.

Uważa Pan że w polityce lokalnej nie należy szukać porozumienia ponad podziałami?
Zgodzę się, że jest w regionie sporo osób z PO, Kukiz‘15 i PiS, z którymi mogę współpracować. Nie może być to jednak współdziałanie oparte na cynicznym trzymaniu się zajmowanych stanowisk.

Piotr Ruta w zeszłotygodniowym wywiadzie powiedział, że jeśli nie nastąpi rewolucja w ordynacji wyborczej to śremskie PO poprze starania Adama Lewandowskiego o reelekcję na stanowisku burmistrza Śremu. Czy jeśli Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna się dogadają i do 2018 powstaną wspólne listy PO i Nowoczesnej to także poprzecie kandydaturę Adama Lewandowskiego?
Nie ma takiej możliwości, abyśmy poparli tę kandydaturę. Nowoczesną w Śremie tworzą osoby, które w lokalnej polityce są 2, 3 lata. Chcemy zmian, przywrócenia gminy mieszkańcom, chcemy nowej jakości w polityce także tej lokalnej. Bez układów. Wystartujemy ze świeżymi ludźmi i własnym programem. Będziemy zabiegać także o to, aby ustalić wspólnego kontrkandydata, który stanie do pojedynku o fotel burmistrza z Adamem Lewandowskim.

Byłby to wspólny kontrkandydat jakich formacji?
Prowadzimy rozmowy z różnymi ugrupowaniami. Uważam, że 2 kadencje na stanowisku burmistrza to maksimum. Potem powinno się ustąpić miejsca nowej osobie.

Rozważa Pan jakąś formę współpracy z lokalną Platformą Obywatelską?
Przed wyborami czy po wyborach?Póki, co storpedowali kilka naszych pomysłów jak np. inicjatywa uchwałodawcza dla mieszkańców czy internetowy rejestr umów zawieranych przez starostwo. Dla mnie śremskie PO jest już trochę wypalone. Nie niesie za sobą powiewu świeżości w lokalną politykę. Samorządowcy z tej partii to ci sami ludzie od kilku kadencji. Nie widzę nowych członków, którzy mogliby porwać wyborców.

Jakie plany ma śremska Nowoczesna na zbliżające się wybory samorządowe?
Szykujemy się już do tych wyborów. Mamy kilkanaście osób chętnych do kandydowania - nie są to wyłącznie członkowie partii, ale także sympatycy. Jest wśród nich sporo społeczników, którzy mają dużo swoich pomysłów na poprawę sytuacji w regionie. Jesteśmy już po kilku rozmowach. Im bliżej wyborów samorządowych, tym częściej będziemy pokazywali wyborcom swój program.

Co jeszcze szykuje Nowoczesna na kampanię wyborczą?
Włączymy mieszkańców w kampanię. To oni w dużej mierze stworzą nasz lokalny program. Ponadto rozliczymy rządzących z każdej kwestii, która była obiecywana w poprzedniej kampanii. Ta kadencja jest niemrawa. Jej największe wydarzenie to afera ze sprzedażą stadionu na Zamenhofa.

Załóżmy, że Nowoczesna staje się siłą mogącą wpływać na lokalną politykę. Jak zmieni się Śrem pod jej wpływem?
Na pewno trzeba usprawnić główny ciąg komunikacyjny w mieście. Ograniczyć korki poprzez zmniejszenie rond i stworzenie w nich prawoskrętów. Pochylimy się także nad komunikacją miejską - śremianie po wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów nie przesiedli się masowo do autobusów. Dużo uwagi wymaga gminny budżet. Redukcja bieżących wydatków jest naszym zdaniem niezbędna. No i oczywiście lepsze zagospodarowanie terenów pod inwestycje.

Marcin Chwałczyński: Śremska Nowoczesna rozliczy obecną władzę [WYWIAD]

Usnął w samochodzie zaparkowanym na słońcu. Zmarł z przegrzania

źródło: TVN24.pl/x-news.pl.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!