Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogoda: Niebezpieczeństwo powstania pożarów

Redakcja
Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu, co wpływa na możliwość powstania pożaru.

Najbardziej zagrożone są lasy młode, w których ogień z pokrywy ściółkowej łatwo przeistacza się w trudny do opanowania i ugaszenia pożar wierzchołkowy.
Dlatego korzystając z uroków naszych lasów musimy pamiętać o kilku prostych i oczywistych regułach bezpiecznego zachowania.

W związku z podwyższony zagrożeniem powstania pożaru zabronione jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie wolno używać ciągników lub innych maszyn bez należytego zabezpieczenia przed iskrzeniem, rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu, pozostawiania roznieconego ognia i korzystania z otwartego płomienia. Zabrania się również wypalania wierzchniej warstwy gleby lub pozostałości roślinnych, palenia tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Pamiętajmy, że wzniecić pożar lasu, w którym mogą zginąć ludzie i zwierzęta można bardzo łatwo, a o wiele trudniej go ugasić.
W przypadku zauważenia pożaru zaalarmuj STRAŻ POŻARNĄ TEL. 998 , POLICJĘ TEL. 997, TEL. ALARMOWY 112 lub inne osoby funkcyjne (może to być wójt, sołtys, leśniczy lub strażnik leśny).

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto