Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: opiekunki dla dzieci nadal w szarej strefie

Joanna Grabowska
Szara strefa usług opiekunek dla dzieci nie zniknęła w powiecie śremskim. Z legalizacji zatrudnienia skorzystało tylko 7 kobiet.

Nianię można znaleźć wśród rodziny, znajomych lub w popularnym serwisie internetowym. Wpisując w obszarze poszukiwań Śrem i okolice, w promieniu 10 kilometrów znajdujemy około 140 ofert. Wśród chętnych same kobiety, w wieku od 18 do 59 lat. Największą grupę stanowią dziewczyny do 25 roku życia. W serwisie w większości przypadków widnieje zdjęcie kandydatki, wiek, stawka godzinowa, informacja, czy pracować będzie dorywczo, czy w pełnym wymiarze. Panie zamieszczają również krótki opis doświadczenia zawodowego i określają, czy zajmą się dodatkowymi usługami - sprzątaniem, zakupami, praniem itp.
Ania ma 25 lat i jest nianią dopiero od kilku miesięcy. W tym roku skończyła studia. Traktuje to zajęcie dorywczo, szuka "prawdziwej" pracy. Pracuje sześć godzin dziennie. Mama chłopca, którym się zajmuje, od razu powiedziała jej, że na legalne zatrudnienie nie może liczyć. Zarabia 6 złotych za godzinę. Do jej obowiązków należy opieka nad chłopcem w domu i codzienne spacery.
Natalia zajmowała się dziećmi znajomych w trakcie dwóch ostatnich lat studiów pedagogicznych. Pracowała w różnych godzinach, przedpołudniem lub wieczorami. Zajmowała się trojgiem dzieci, zarabiała 6 złotych za godzinę. Opiekowała się dziećmi, wykonywała drobne prace domowe. Jako studentka nie była zainteresowana etatem. Teraz znalazła inną pracę.
Od pierwszego października 2011 roku zaczęła obowiązywać tzw. ustawa żłobkowa, dająca opiekunkom dzieci do lat trzech szansę na legalne zatrudnienie.
W Śremie do końca minionego roku swoją działalność zalegalizowało zaledwie siedem niań. W śremskim ZUS nie widać dużego zainteresowania ze strony rodziców czy opiekunek, o zasady zatrudniania pytają pojedyncze osoby.
Rodzic chcący zatrudnić nianię musi podpisać z nią umowę uaktywniającą. Należy określić w niej: strony umowy, cel i przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty, czas, na jaki umowa zostaje zawarta, warunki i sposób zmiany i rozwiązania umowy.
ZUS informuje, że aby zatrudnić nianię wystarczą dwie wizyty w oddziale. Pierwszy raz rodzic musi udać się do ZUS w ciągu 7 dni od podpisania umowy uaktywniającej. Zgłasza siebie jako płatnika składek, a nianię do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (lub tylko zdrowotnego). Drugi raz należy zgłosić się w ZUS do 15 dnia następującego po pierwszym miesiącu pracy opiekunki, żeby złożyć pierwsze dokumenty rozliczeniowe. Zakład ubezpieczeń informuje, że kolejne wizyty nie są konieczne, oddział będzie co miesiąc powielał dokumenty na podstawie już złożonych.
Jeśli niania zostanie zatrudniona za minimalne wynagrodzenie, wówczas składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Za nianie nie opłaca się składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ani Fundusz Emerytur Pomostowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto