Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem - Stara gwardia zostaje przy władzy

Michał Czubak, Paweł Mikos
Adam Lewandowski uzyskał jeden z najlepszych wyników w kraju
Adam Lewandowski uzyskał jeden z najlepszych wyników w kraju fot. Michał Czubak
Wybory już za nami, teraz czas na rachowania, tasowani i polityczne rozmowy dotyczące podziału funkcji. O ile w Dolsku i Książu te kwestie raczej nie są skomplikowane, to już w Śremie, Brodnicy, a zwłaszcza w powiecie jeszcze nie jest zupełnie jasna.

Platforma Obywatelska w wyborach do rady miejskiej w Śremie zdobyła 11 głosów. Oznacza to, że ze spokojnie może rządzić samodzielnie bez konieczności wchodzenia w koalicję z innymi ugrupowaniami.

Jeszcze przed wyborami Adam Lewandowski stwierdził, że jeśli zwycięży to podzieli się władzą z wiceburmistrzem. Wiele wskazuje na to, że funkcję może pełnić młodszy z Żeleźnych, Bartosz, który zdobył ogromną liczbę głosów. Na Bartka swój głos oddało ponad 600 osób, co dało mu drugi, po Adamie Lewandowskim, wynik w gminie Śrem.

– Sam jestem zaskoczony wynikiem, jaki osiągnąłem – przyznał Bartek Żeleźny, zaraz po ogłoszeniu wyników przez Państwową Komisję Wyborczą. – Nie sądziłem, że aż takim poparciem cieszę się wśród mieszkańców Śremu – dodaje. Czy młody nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Śremie zostanie prawą ręką Adama Lewandowskiego?

– Jeszcze żadnej takiej propozycji nie otrzymałem – tłumaczy radny.
Nikogo też nie zaskoczył wynik, jaki w wyborach na burmistrza Śremu zdobył Adam Lewandowski. – W pracy rozmawialiśmy na ten temat i byliśmy pewni, że obecny burmistrz zdobędzie około 80 procent głosów – mówi jeden z pracowników PGKM w Śremie. Ostateczny wynik to 84,57 proc., co stawia burmistrza Śremu wśród włodarzy z najwyższym poparciem w całym kraju.

Taki wynik Adama Lewandowskiego wynika w dużej mierze z jego popularności i aktywności, ale także po części z osoby kontrkandydata. Część śremskich polityków twierdzi, że słaby wynik (15,4 proc.) Marcina Chwałczyńskiego wynika głównie z jego wieku oraz małej rozpoznawalności wśród śremian.

Dość gładko walkę o reelekcję wygrali również włodarz Kórnika, Czempinia, Zaniemyśla oraz Książa Wielkopolskiego. Na Teofila Marciniaka, urzędującego burmistrza swój głos oddało ponad 68 proc. głosujących. O 2 punkty procentowe więcej zdobyła Dorota Lew-Pilarska, burmistrz Czempinia. 3/5 głosów zaniemyślan przypadło na Krzysztofa Urbasa, urzędującego wójta. Ponad 83 proc. głosów zdobył natomiast Jerzy Lechnerowski, burmistrz Kórnika.

Jedynie w Dolsku różnica miedzy obojgiem kandydatów do fotelu burmistrza nie była taka wyraźna. Tam o stanowisko walczyli Henryk Litka, burmistrz gminy Dolsk i Zofia Kmiecik, kandydatka z ramienia PSL. O zwycięstwie na korzyść Henryka Litki zaważyła liczba tylko 63 głosów.

W gminie Brodnica Ewa Lisek oraz Marek Pakowski powalczą o głosy wyborców w II turze, która odbędzie się 5 grudnia. Do tego czasu kandydaci na wójta Brodnicy będą starali się przeciągnąć na swoją stronę wyborców pozostałych czterech kandydatów, którzy wystartowali w wyborach na wójta.
Marek Pakowski podczas niedzielnych wyborów zdobył 38,35 proc. głosów, podczas gdy jego konkurentka, Ewa Lisek zebrała tych głosów 29,92 proc. Jednak znaczna część wyborców, bo ponad 30 proc. glosowało na innego kandydata, niż wspomniana dwójka.

Gmina Brodnica cieszyła się najwyższą frekwencją w całym powiecie śremskim. Ponad 55 proc. osób uprawnionych do glosowania w gminie udało się do urn. Znaczna w tym zasługa autobusu, który podstawiła gmina, a który dowoził mieszkańców z małych miejscowości do komisji wyborczych.

Do dużych zmian doszło w radzie powiatu. Tam najwięcej stracił Komitet Obywatelski. W poprzedniej radzie miał 5 przedstawicieli i obsadził stanowisko starosty i przewodniczącej rady. W tej ma tylko dwóch przedstawicieli, z czego Tadeusz Waczyński, jeszcze urzędujący starosta, zdobył najmniejszą liczbę głosów ze wszystkich radnych powiatu. Największą siłą jest PO, ale będzie musiała szukać koalicji.

W niedzielę wybraliśmy także przedstawicieli do sejmiku województwa. Z naszego okręgu na szczeblu wojewódzkim nasze interesy będzie reprezentować 7 radnych sejmiku wojewódzkiego. Są to z SLD Marek Niedbała, z PSL Wojciech Jankowiak, z PiS Zbigniew Czerwiński oraz czworo radnych z PO Marek Woźniak, Krystyna Poślednia, Bogdan Trepiński i Maria Grabkowska. Niestety żadne z nich nie jest ze Śremu. Z naszego regionu najbliżej wejścia do sejmiku był Hieronim Urbanek. Jeżeli, któryś z radnych PO odejdzie z sejmiku, to właśnie Urbanek „wskoczyłby“ na jego miejsce.

Według opinii policji wybory te przebiegały spokojnie. Nie odnotowano większych zakłóceń ciszy wyborczej. Najdziwniejszy przypadek łamania ciszy odnotowano w gminie Brodnica, gdzie nastolatka rozpowszechniała SMS-y o następującej treści: „Hej, zapraszam do głosowania na kandydata (tutaj jego imię i nazwisko) na wójta gminy Brodnica. Zaufaj i zagłosuj“. Policja sprawdziła to zgłoszenie i okazało się, że osoba ta nie startuje w wyborach na wójta, a autorem wiadomości jest nieletnia.
Dalsze przypadki dotyczyły agitacji poprzez roznoszenie ulotek wyborczych do mieszkań oraz zrywania plakatów wyborczych.

Nowi radni gminy Śrem

Śremianie do rady gminy wybierali 21 radnych spośród 177 kandydatów. Zostali nimi:

– z list Platformy Obywatelskiej (43,55 proc. głosów):

Szydłowski Marcin, Żeleźny Zdzisław, Fornalik Dominika , Bartkowiak Hieronim, Żeleźny Bartosz, Sarnowska Katarzyna, Majchrzak Wojciech, Rojek Piotr, Mieloszyński Andrzej, Ciołek Zygmunt, Ratajczak Barbara

– z list Komitetu Obywatelskiego (12,78 proc. głosów):

Mulkowski Piotr, Mieloszyński Jan, Chwałczyński Marcin

– z list Prawa i Sprawiedliwości (15,26 proc. głosów):

Wojna Tomasz, Piątek Robert, Zajler Wojciech

– z list Polskiego Stronnictwa Ludowego (9,31 proc. głosów):

Dłużak Marek, Hojak Roman

– z list Wspólnego Śremu (12,0 proc. głosów):

Michalak Antoni, Szczepański Edward

Skład rady gminy Brodnica

Mieszkańcy gminy Brodnica wybierali 15 swoich przedstawicieli do rady gminy spośród 68 kandydatów. Najmniej list było w Iłówcu, tylko trzy, a najwięcej w Manieczkach, aż 6.

W nowej radzie zasiądą:

– Z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej:

Pakowski Marek, Śliwa Magdalena , Wojciechowska Bożena , Oleszak Dorota, Szcześniak Andrzej

– Z list Polskiego Stronnictwa Ludowego

Sztuk Zenon

– Z list Platformy Obywatelskiej:

Tarant Sławomir

– Z list Komitetu Obywatelskiego:

Kucharczyk Paweł, Purczyński Roman, Tylczyński Roman, Czupała Renata, Kosowski Henryk, Lisek Wojciech

– Z list KWW Wspólnie i Skutecznie

Matysiak-Grygier Elżbieta

– Z list KWW Manieczki-Borek

Buk Małgorzata Zofia

Nowi radni z gminy Dolsk

Dolszczanie również wybierali 15 swoich przedstawicieli.
Jednak w gminie Dolsk kandydatów na radnych było mniej niż w Brodnicy. O głosy wyborców zabiegało łącznie 40 osób. W tej gminie zarejestrowania tylko trzy komitety: KWW Gminy Dolsk, PSL i SLD. Ludowcy i Sojusz wystawili łącznie po 12 kandydatów a KWWGminy Dolsk 14. I to właśnie kandydaci z tej list zdobyli najwięcej mandatów.

Do nowej rady weszli:

– Z list KWW Gminy Dolsk

Kierzkowski Zbigniew, Szermelek Wiesława, Woroch Jacek, Drews Roman, Rusiak Zenon, Ratajczak Roman, Jankowiak Renata, Pawełczyk Janina, Szczepaniak Hieronim,

– z list Polskiego Stronnictwa Ludowego:

Jankowiak Kamil, Pepliński Kazimierz, Jańczak Dorota,

– Z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej:

Rzepczyński Jan, Ciszewicz Tomasz, Grzegorczyk Dariusz

Nowa rada w Książu Wlkp.

W Książu Wielkopolskim także wybierano 15 przedstawicieli do rady.
I tu było najłatwiej uzyskać mandat radnego, gdyż rywalizowało o niego 33 kandydatów. Co ciekawe, w Książu Wlkp. kandydaci startowali z pięciu różnych komitetów, ale żaden z nich nie był przedstawicielem którejkolwiek z ogólnopolskich partii.

Nową radę stworzą:

– z listy KWW T. Marciniak:

Kuderczak Zenon, Lewandowski Maciej, Radajewska Elżbieta, Szymański Ryszard, Walkowiak Paweł, Stępa Elżbieta, Weber-Hałaburda Agnieszka, Mądry Jacek,
Skiera Bogumiła

– z listy KWW Niezależni dla Gminy Książ Wlkp.:

Przybylski Sławomir, Jędrzejczak Błażej, Zegar Kazimierz

– z list KWW Czas na XXI Wiek:

Kaczmarek Leszek, Jankowiak Antonina

– z list KWW Sport i Nauka dla Książa:

Mostowski Marek

Skład rady w Zaniemyślu

W gminie Zaniemyśl wyborcy głosowali na 15 radnych.
W tej gminie startowało więcej kandydatów niż w Książu Wielkopolskim, ale mniej niż w Dolsku. O mandat radnego ubiegało się łącznie 38 osób startujących z trzech list. Swoich przedstawicieli wprowadziły tylko dwa komitety (Nasza Nowa Gmina oraz ludowcy), natomiast KWW Głos Powiatu Średzkiego nie zdobył żadnego mandatu.

W nowej radzie w Zaniemyślu będą zasiadać:

– z list KWW Nasza Nowa Gmina:

Walkowiak Piotr, Kalisz Irena, Pankowski Ewaryst, Schwanke Bogdan, Frąckowiak Alina , Hypki Leszek, Gidelski Dawid, Jurga Stefan, Polega Jerzy

– z list Polskiego Stronnictwa Ludowego:

Walkowiak Mirosław, Grześkowiak Jerzy, Pankowski Antoni, Werner Dariusz, Łukaszyk Przemysław, Marciniak Michał

Nowi radni w Czempiniu

Również mieszkańcy gminy Czempiń mogli wybrać 15 swoich przedstawicieli do rady gminy.
O poparcie czempinian walczyło aż 8 komitetów, które wystawiły 54 kandydatów na radnych. Trzem komitetom nie udało się zdobyć żadnego mandatu.

Radę gminy w Czempiniu będą tworzyć:

– z list SLD:

Adamski Wojciech, Bartkowiak Zofia

– z list PSL:

Wieliński Aleksander, Fabiś Tadeusz, Konieczny Jarosław, Głochowiak Maciej Jaśkowiak Jacek

– z list KWW Porozumienie Ziemia Kościańska:

Tyliński Włodzimierz, Turno Stanisław, Grygier Elżbieta, Krzyżostaniak Jerzy, Sankiewicz Krzysztof, Grzelka Irena

– z list KWW Władysława Matysiaka:

Matysiak Władysław

– z list KWW Eugeniusza Henryka Cichockiego:

Cichocki Eugeniusz

Skład rady w Kórniku

W Kórniku również wybierano 15 radnych.
Z wyników głosowania może być zadowolony burmistrz gminy, ponieważ 1/3 nowej rady będzie składać się z radnych z jego komitetu

Ostatecznie w Kórniku w nowej radzie znajdą się:

– z list KWW Jerzego Lechnerowskiego:

Marciniak Maciej, Lewandowski Adam, Genstwa Roman, Surdyk Andrzej, Pacholski Przemysław

– z list PSL:

Rozmiarek Jerzy, Bartkowiak Julia Stanisława

– z list KWW Nasze Wspólne Sprawy:

Cupryjak Iwona, Walkowiak Małgorzata, Grześkowiak Tomasz, Zieliński Andrzej

– z KWW Młodzi dla Kórnika:

Broniewski Marek

– z KWW Ireny Kaczmarek:

Kaczmarek Irena

– z KWW Bogdana Wesołka:

Wesołek Bogdan

– z KWW Doroty Półchłopek:

Półchłopek Dorota

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto