Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica z klimatem - prezentacja ulicy Poznańskiej w Śremie

Monika Dudziak-Kociałkowska, AD
Dawny hotel Victoria - dziś Kinoteatr Słonko
Dawny hotel Victoria - dziś Kinoteatr Słonko Arch. Adrian Domański
Jerzy Joks, który wraz z rodziną przy ul. Poznańskiej mieszka od 34 lat, wspomina zlokalizowaną niegdyś w miejscu dzisiejszego sklepu rowerowego elegancką restaurację „Zacisze”.

– To był lokal z klasą dla zamożnych. Można było posiedzieć w ciszy i porozmawiać. Obok w podwórzu była sala „U Sałaty” (od nazwiska właścicieli – Sałacińskich). Grała tu orkiestra, a ludzie z całego Śremu przychodzili potańczyć. Dziś wszystko jest zdewastowane, ludzie mają tu graciarnię, ale nad sceną wisi jeszcze ta sama kotara, co wtedy – wspomina pan Joks.

NA POZNAŃSKĄ MOŻESZ GŁOSOWAĆ TU:https://srem.naszemiasto.pl/srem-plebiscyt-tygodnika-sremskiego-i-portalu-srem/ar/c8-1618331#a2d07a9aa11a2745,1,3,5

Bo Poznańska dawniej była jedną z najbardziej ruchliwych ulic Śremu. Wyznaczała szlak handlowy w kierunku Poznania i Gniezna. Pod nazwą Poznańska ulica znana jest od XVIII w. Jaka jest dziś? Monika Jonkisz uczy się w „Ogólniku” nie pamięta starej Poznańskiej. Uważa jednak, że ulica ma swój niepowtarzalny urok.

– Stare budowle i bruk sprawiają, że na pewno odróżnia się od innych ulic. Mimo, że jest ładna myślę, że nocą bałabym się tu przyjść, bo nie należy chyba do najbezpieczniejszych w mieście – powtarza stereotyp, któremu zaprzecza pani Małgorzata. Od 16 lat prowadzi na Poznańskiej kwiaciarnię „Irys”. – Mimo powszechnych negatywnych opinii o tej ulicy ja uważam, że mieszka tu dużo przyzwoitych ludzi. Bardzo dobrze mi się tu pracuje. Przez tyle lat, jak tu jestem, nie przytrafiło mi się nic przykrego. Na pewno ma swój niepowtarzalny klimat, którego dodają jej budowle w starym stylu i kostka brukowa zamiast asfaltu – wyznaje.

Wjeżdżając w Poznańską od rynku, po prawej stronie mijamy Kinoteatr „Słonko” (dawniej hotel Victoria, w którym zagrzewano do boju śremian przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego).

http://www.kinoteatrslonko.pl/

Trochę dalej, po lewej – budynek, w którym kiedyś mieściło się gimnazjum, a dziś jest w nim Gimnazjum Dwujęzyczne i Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. Wybickiego.

ZOBACZ SZKOŁĘ PRZED REMONTEM:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.116148235087506.7220.100000769904603&type=3

I ZWIEDŹ JĄ OBECNIE:http://losrem.pl/spacer/build.swf

Historia szkoły sięga 1858 r. Gimnazjum na pełnych prawach szkoła stała się dopiero osiem lat później. Należy do jednych z najstarszych w Wielkopolsce. W czasach zaboru w murach placówki działalność prowadziły polskie organizacje tajne. Absolwentami gimnazjum byli m.in. ks. Piotr Wawrzyniak, prof. Heliodor Święcicki, prof. Antoni Kalina (językoznawca) oraz Teodor Jeske-Choiński (powieściopisarz). Imię gen. J. Wybickiego szkoła nosi od 90. lat. Przed jej gmachem znajduje się głaz z tablicą upamiętniającą stacjonowanie w jej murach we wrześniu 1939 r. sztabu Wielkopolskiej Brygady Kawalerii pod dowództwem gen. Romana Abrahama, który został odsłonięty w 40. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Naprzeciwko, w budynku nr 12, do 1952 r. mieściło się prywatne muzeum Feliksa Sałacińskiego. Jego zbiory dały początek Muzeum Śremskiemu.

PAMIĄTKI SĄ PRZECHOWYWANE W MUZEUM: http://www.muzeum.srem.pl/asp/start.asp?page=pl_o_muzeum&tytul=O%20muzeum

Nieopodal znajduje się zespół poklasztorny franciszkanów. Dzisiejsza zabudowa jest trzecią z kolei siedzibą zakonników w Śremie (wcześniej była ona na Starym Mieście i Żabikowie). Kościół p. w. Narodzenia NMP zbudowany jest w stylu barokowym. W głównym ołtarzu zachował się obraz „Adoracja Matki Boskiej z Dzieciątkiem przez dwóch franciszkanów” z XVIII w. W tym wieku powstały również rokokowe stalle w prezbiterium. Przy wejściu, na zewnętrznej ścianie, wisi tablica ku pamięci ks. Antoniego Rzadkiego, kierownika konwiktu arcybiskupiego mieszczącego się w klasztorze, który został zamordowany w 1939 r. Nieopodal wejścia do klasztornych krużganków znajduje się marmurowa tablica z 1754 r. poświęcona ojcu Hieronimowi Gruszeckiemu. Legenda głosi, że zakonnik został zamurowany w pustej wnęce okiennej. Inna legenda wiążąca się z tym miejscem mówi, że pod Wartą istnieje tunel, który łączy klasztor na Ostrówku z tzw. klasztorkiem na Starym Mieście.

ZOBACZ FILM LICEALISTÓW: https://www.youtube.com/watch?v=fEoCbvRIKQQ

Niemal vis-á-Vis kościoła stoją tak zwane „domy urzędnicze” wybudowane przez zaborców dla pracowników administracji, które dały podwaliny pod dzisiejszą Spółdzielnię Mieszkaniową w Śremie. Przy ul. Poznańskiej mieści się jeden z większych parków w naszym województwie – Park Miejski im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, którego początki sięgają 1888 r. Wówczas Towarzystwo ku Upiększaniu Miasta Śremu utworzyło w tym miejscu plac zabaw dla dzieci. Pomysł na stworzenie parku dał trzy lata później ks. Piotr Wawrzyniak. Podczas wojny Niemcy nazwali park „Stadparkiem”. Obecne imię park nosi od 1969 r. Wtedy, przy wejściu do niego umieszczony został Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Odsłonięto także zrekonstruowany pomnik Dobosza. na końcu ulicy, przy stawach przetrwało grodzisko, czyli tzw. Żydowskie Góry. Miejsce to związane jest z początkami miasta. Od X do XIII w. znajdował się tam obronny gród strzegący przeprawy przez Wartę, a w XVIII w., przy drugim moście (wówczas Warta miała tu swoje koryto), przy Poznańskiej był cmentarz żydowski. Zniszczony przez Niemców w 1939 r. upamiętniony obeliskiem w 2011 r.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto