Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Śremie: Muzeum Śremskie będzie „znakowało” powstańcze groby

Bartosz Klimczuk
Muzeum Śremskie będzie „znakowało” powstańcze groby
Muzeum Śremskie będzie „znakowało” powstańcze groby Bartosz Klimczuk
Wielkimi krokami zbliża się okrągła rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej też okazji już jakiś czas temu została zorganizowana o akcja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Śremskiej dotycząca znakowania powstańczych grobów. Do kampanii dołączyło niedawno także muzeum śremskie.

Ze strony muzeum całym przedsięwzięciem kieruje Katarzyna Gwincińska, znana z przeprowadzenia podobnej akcji w gminie Książ Wielkopolski. Podczas ostatnich obchodów 79. Rocznicy Rozstrzelania Obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej odsłonięto pierwsze emblematy powstańcze zainstalowane na grobach. Być może już wkrótce podobna akcja będzie zorganizowana również na terenie Śremu.

- Na początku tego roku w muzeum śremskim rozpoczęliśmy proces dopełniania naszych list z nazwiskami powstańców wielkopolskich. Na razie mamy wszystkich około 500, a warto w tym miejscu zaznaczyć, że łącznie z Kórnikiem, którego mieszkańcy także tworzyli powstańczy batalion śremski, uczestników wielkopolskiego zrywu było 1100 - mówiła Katarzyna Gwincińska.

Nasza rozmówczyni przyznała potem, że doliczenie się wszystkich lokalnych uczestników Powstania Wielkopolskiego, to dla zaangażowanych w całą akcję spory wysiłek. Decyzja o zorganizowaniu „znakowania” powstańczych grobów była naturalną konsekwencją uzupełniania listy o kolejne nazwiska.

- Na emblemacie widnieje orzeł powstańczy, taki sami jaki jest na sztandarze przechowanym w naszym muzeum. Różni się on nieco od tego promowanego przez marszałka województwa wielkopolskiego. Ten właśnie okrągły znak będzie naklejany na powstańcze nagrobki - mówiła Katarzyna Gwincińska.

Nasza rozmówczyni dodała, że jest to dobry pomysł na uhonorowanie śremskich bohaterów. Zaznaczyła także, że bardzo mało wiemy, wbrew pozorom, o Powstaniu Wielkopolskim, więc tego typu podobne akcje będą miały także wymiar edukacyjny.

- Pracownicy muzeum już chodzili po cmentarzu i zostawiali wiadomości przy grobach powstańców, w których to liścikach prosili rodziny o kontakt z nami. Nie ukrywam, że dużo łatwiej i sprawniej cała akcja by przebiegała, gdyby sami zainteresowani się do nas zgłaszali. Jeśli przyjdą i podpiszą odpowiedni formularz, to gmina Śrem bezpłatnie umieści na nagrobku emblemat - kontynuowała Katarzyna Gwincińska.

Osoby, które pojawią się w tej sprawie w muzeum proszone są również o przyniesienie wszelkich pamiątek jakie pozostały po powstańcu. Katarzyna Gwincińska nie ukrywała, że zależy jej najbardziej na zdjęciach lub orderach jeszcze sprzed wybuchu II Wojny Światowej. Dostarczone materiały zostaną skopiowane, skatalogowane i umieszczone w okolicznościowej wystawie tj. „Panteonie Niepodległości”.

W Śremie: Muzeum Śremskie będzie „znakowało” powstańcze groby

_______________

Źródło:TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto