WIELKOPOLSKA - Spór o kaczki: zdecyduje minister środowiska

Wielkopolscy przyrodnicy chcą skrócenia o miesiąc sezonu łowieckiego na kaczki, który zaczął się 15 sierpnia. Uważają, że to zbyt wcześnie, ponieważ wiele ptaków wodnych w tym czasie wodzi jeszcze nielotne młode.

Wielkopolscy przyrodnicy chcą skrócenia o miesiąc sezonu łowieckiego na kaczki, który zaczął się 15 sierpnia. Uważają, że to zbyt wcześnie, ponieważ wiele ptaków wodnych w tym czasie wodzi jeszcze nielotne młode.

Myśliwi twierdzą, że nie ma takiej potrzeby. Ostatecznie jednak zdecyduje minister środowiska, który w rozporządzeniu określa okresy polowań. Przyrodnicy ostrzegają, że jeśli nie uwzględni ich postulatów skierują skargę do Komisji Europejskiej. - I najprawdopodobniej wygramy - twierdzi Przemysław Wylegała, ornitolog z PTOP "Salamandra". - Polowania na jakimkolwiek etapie reprodukcji ptaków na mocy dyrektywy ptasiej, która Polskę obowiązuje, są zakazane. A powtórzone lęgi nie są wyjątkowe - podkreśla.

Zdaniem Michała Kolasińskiego - instruktora w Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu skracanie sezonu polowań to przesada. - I tak myśliwy nie ma szans zapolować na ptaka wodzącego młode, bo wolno nam strzelać tylko do kaczek w locie - mówi. - Zresztą ten okres polowań obowiązuje od dawna i w przeciwieństwie do innych nie był zmieniany. Ale to minister środowiska zdecyduje po konsultacji z Radą Ochrony Przyrody.

- Może być trudno - przewiduje dr Andrzej Kepel, prezes PTOP "Salamandra".- Myśliwi to w Polsce około 100 tysięcy osób. Ich lobby jest silne. Ale były już takie przypadki w krajach "starej" Unii, gdzie opory były silne, zmiany wprowadzono wyrokiem Trybunału Europejskiego - dodaje.

Myśliwych czeka jeszcze jeden spór z obrońcami przyrody - o śrut ołowiany. Ten, używany przez polskich myśliwych poważnie szkodzi środowisku. Dlatego ekolodzy postulują, by podobnie jak w większości krajów Europy obowiązkowo zastąpić go śrutem stalowym.

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane