Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policzono pieniądze z XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Śremie

JG, AD
Fot. Joanna Grabowska
Do wieczora 8 stycznia z puszek śremskich wolontariuszy "wysypało się" ponad 32 tysiące złotych. W poniedziałek 9.01 było ich już ponad 70 tysiecy! To efekt zbiórki w Śremie, Mosinie i Dolsku, które podlegały śremskiemu sztabowi. To jeszcze nie wszystko. Trwają licytacje przedmiotów zebranych w Śremie przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy na Allegro.pl. 8 stycznia 2012 WOŚP grał od rana na ulicach miasta. O godzinie 15.00 wystartował bieg wokół Gimnazjum nr 1 na Jezioranach. Potem zabawa przeniosła się na szkolne boisko. Rozstawiono na niej historyczną wioskę Fun Factoria, w której śremianie odbywają podróż w przeszłość. Pojawiły się również stoiska wojska czy Krówki Małej, w której każdy chętny może nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz śremskich szkół. Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie wykonali pokaz ratownictwa, a potem zaprosili chętnych do namiotu, przez który chętni po wrzuceniu datku na WOŚP mogli sprawdzić jak pracują strażacy w zadymionych pomieszczeniach. Cały wieczór trwały występy oraz licytacje na scenie przy Gimnazjum nr 1, a także na allegro.pl. Na portal licytacyjny trafiła między innymi piłka z autografami Lecha Poznań przekazana przez UKS Szóstka. Pierwsze rekordowe licytacje to karnety ufundowane przez KSA i spółkę Śremski Sport. Wystawiono je na sprzedaż w przerwach w trakcie pokazu zumby w wykonaniu KSA.

Wolontariusze wyszli na ulice o godzinie 08.30. Zebrane pieniądze oddawane i liczone będą w oddziale banku PKO BP SA na Jezioranach. Każdy wolontariusz musi mieć swój identyfikator ze zdjęciem, pieniądze zbiera do specjalnych puszek.
Grzegorz Pawlak, podkreśla, że wolontariusze nie są tego dnia zostawieni sami - przez cały dzień organizowane są patrole, które dbają o ich bezpieczeństwo, podczas finału pomagają też służby mundurowe.
- Cała Orkiestra działa na zasadzie zaufania i to sprawdza się od dwudziestu lat - przypomina G. Pawlak.
Scena główna tegorocznego finału w Śremie stanęła na terenie Gimnazjum nr 1. Od godziny 15.00 na mieszkańców czekać będą orkiestrowe atrakcje.
Na boisku zagościł między innymi park historyczny Fun Factory, który poprowadzi odwiedzających od czasów historycznych do XX wieku.
O godzinie 15.00 ruszy maraton wokół Gimnazjum nr 1 zorganizowany przez śremski klub biegaczy Runner‘s Power.
Śremska Krówka Mała przygotowała „Zdrowy namiot“. Można w nim zmierzyć poziom cukru i ciśnienie. Krówka zorganizuje też pokazy ratowania życia na specjalnych fantomach.
Na scenie odbędą się liczne licytacje. Dwie z nich ucieszą szczególnie miłośników sportu. Rękawice bokserskie Dariusza Michalczewskiego wraz z jego autografem przekazała śremska PSS Społem. Piłkę z autografami zawodników Lecha Poznań przekazł Uczniowski Klub Sportowy „Szóstka“.
Publiczność rozgrzewać będą też występy śremskich wykonawców - między innymi zespołu Camping Hill.
Zebrane 8 stycznia 2012 roku pieniądze Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznaczy na zakup urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chce również przeprowadzić wielką kampanię medialną dotyczącą cukrzycy - choroby uznanej przez Światową Organizację Zdrowia za schorzenie cywilizacyjne XXI wieku. Organizacja kupowała już wcześniej pompy insulinowe dla kobiet chorych na cukrzycę. Dla dzieci kupiono już blisko 3000 pomp.
Fundacja WOŚP zaczęła swoją akcję w 1993 roku od zbiórki pieniędzy dla dzieci chorych na serce. Środki zebrane w kolejnych finałach przeznaczano na inkubatory, sprzęt dla klinik onkologicznych, kardiomonitory, pompy insulinowe, urządzenia RTG. Oprócz tego zebrane pieniądze przeznaczano na diagnostykę, na przykład wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci oraz akcje profilaktyczne.
Tegoroczny (8 stycznia 2012) finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiega pod hasłem „Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko“. Śremski sztab WOŚP to grupa kilkunastu osób działająca pod szyldem Śremskiej Grupy Nieustannych Optymistów „Krówka Mała“. Szefem sztabu jest Grzegorz Pawlak.
Przygotowania do tegorocznego finału zaczęły się na przełomie października i listopada. Do śremskiego sztabu dołączono w tym roku Dolsk i Mosinę.
Do pracy przy finale zgłosiło się 165 wolontariuszy. Stu z nich działać będzie na terenie Śremu, 50 osób zbierać pieniądze na terenie Dolska i Mosiny, reszta pracuje w sztabie.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto