Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej porodów w Wielkopolsce w minionym roku. Śrem poza "TOP 10" wielkopolskich porodówek, jego miejsce zajęła Piła

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Mniej porodów w Wielkopolsce w minionym roku. Śrem poza "TOP 10" wielkopolskich porodówek, jego miejsce zajęła Piła
Mniej porodów w Wielkopolsce w minionym roku. Śrem poza "TOP 10" wielkopolskich porodówek, jego miejsce zajęła Piła ilustracyjne/Piotr Krzyżanowski PPG
Narodziny dziecka to ważny moment dla każdego rodzica. Jedna z decyzji, jaka stoi przed przyszłą mamą i przyszłym tatą to wybór szpitala, gdzie maleństwo przyjdzie na świat. Wielkopolski Narodowy Fundusz Zdrowia podsumował miniony rok i wskazał, które porodówki były wybierane najczęściej. Szpital w Śremie poza dziesiątką najpopularniejszych porodówek w Wielkopolsce.

Spadek liczby porodów w Wielkopolsce

Co roku wielkopolski Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje informacje o ilości odebranych porodów w województwie. W 2023 roku wielkopolskie szpitale odebrały ich niemal 27 tysięcy, z czego niemal 15 tysięcy porodów odebranych zostało w subregionie poznańskim, w skład którego wchodzą Poznań, Śrem, Środa Wielkopolska, Gniezno, Września, Szamotuły, Oborniki, Grodzisk wielkopolski oraz Międzychód.

Warto zwrócić uwagę, że w stosunku do liczby odebranych porodów z roku 2022, miniony rok nie prezentuje się imponująco. Jak wynika ze statystyk udostępnionych przez wielkopolski NFZ, w 2022 roku odebrano niemal trzy tysiące więcej porodów niż w roku 2023. Co warto również zaznaczyć, ilość odebranych porodów nie jest równoznaczną z ilością urodzonych dzieci, a wynika to z faktu, że odbierano nie tylko pojedyncze porody, ale również porody mnogie, czyli bliźniacze itd.

Ścisłe "TOP 3" porodówek Wielkopolski

Ranking wielkopolskich porodówek przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia otwiera - i nie ma się co temu dziwić - tak jak w minionym roku Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu. Odebrano tam w 2023 roku 5303 porodów. W stosunku do porodów w 2022 roku odnotowano tu spadek liczby odebranych porodów o 553.

Na drugim miejsce pośród wielkopolskich porodówek, gdzie odnotowano najwięcej porodów, jest SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu z 2055 odebranymi porodami. W rankingu ten szpital poprawił swoją pozycję o jedno miejsce. Rok wcześniej z 1969 odebranymi porodami zajmował trzecie miejsce.

Trzecie miejsce, czyli ostatnie na podium w tegorocznym rankingu porodówek przygotowanym przez wielkopolski NFZ, zajmuje Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu z 1657 odbieranymi porodami. W stosunku poprzedniego rankingu poznański szpital miejski spadł o jedno miejsce. W 2022 roku odebrano tam 1979 porodów, co dawało szpitalowi im. F. Raszei drugie miejsce.

Kolejne miejsca w rankingu wielkopolskich porodówek za 2023 roku zajęły:

  • ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1561) – za 2022 r. na 4 miejscu z liczbą 1720 porodów,
  • Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1267) – za 2022 r. na 5. miejscu z liczbą 1548 porodów,
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1203) – za 2022 r. na 6 miejscu z liczbą 1546 porodów,
  • Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (1071) – za 2022 r. na 7. miejscu z liczbą 1200 porodów,
  • Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (910) – za 2022 r. na 8. miejscu z liczbą 973 porodów,
  • Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (909) – za 2022 r. na 9. miejscu z liczbą 965 porodów,
  • Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica (810) – za 2022 r. na 13. miejscu z liczbą 848 porodów.

W przypadku każdego z tych szpitali liczba porodów była niższa niż w roku 2022.

Szpital w Śremie poza "TOP 10" wielkopolskich pordówek

W minionym roku w dziesiątce wielkopolskich porodówek z największą liczbą odebranych porodów znajdował się również szpital w Śremie. W tym roku znalazł się on jednak poza "top 10" wielkopolskich porodówek i zajął dopiero 12 miejsce w rankingu przygotowanym przez wielkopolski NFZ. Na miejsce śremskiego szpitala wskoczył Szpital Specjalistyczny w Pile.

W 2023 roku w Szpitalu Powiatowym im. T. Malińskiego w Śremie odebrano 771 porodów, co jest liczbą mniejszą o 135 porodów od roku 2022, która pozwoliła śremskiej porodówce znaleźć się w czołówce.

Dodamy jeszcze, już jako ciekawostkę, że jeśli chodzi o Śrem, to tegoroczną listę porodów odebranych w Szpitalu Powiatowym im. T. Malińskiego otwiera dziewczynka. Urodziła się 1 stycznia o godz. 9.10 i otrzymała imię Mia.

Wielkopolanki rodziły także poza Wielkopolską w 2023 roku

Na koniec warto również dodać, że w zestawieniu liczby porodów za 2023 r. odnotowano również porody mieszkanek Wielkopolski poza województwem. Jak wynika ze statystyk NFZ, odnotowano 1742 porody kobiet z Wielkopolski poza granicami województwa. Z kolei 1733 porody odebrali wielkopolscy lekarze od kobiet, które mieszkając poza Wielkopolską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mniej porodów w Wielkopolsce w minionym roku. Śrem poza "TOP 10" wielkopolskich porodówek, jego miejsce zajęła Piła - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto