Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Morsy Śrem: amatorów kąpieli w zimnej wodzie w Śremie nie brakuje [ZDJECIA]

Katarzyna Baksalary
Morsy Śrem. Każdego roku chętnych do kąpieli w zimnej wodzie przybywa. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i teraz niedziela nad jeziorem Grzymisławskim o tej porze roku należy do śremskich morsów. O godz. 10.00 w niedzielę 8 listopada spotkaliśmy tam ekipę z klubu "Lodziki".

Morsy Śrem: bez oficjalnego otwarcia sezonu

Śremki Klub Morsów "Lodziki" oficjalne otwarcie sezonu morsowego zaplanowały na sobotę 7 listopada. Jak zwykle oprócz kąpieli miało być ognisko oraz gorąca herbata. Niestety sytuacja epidemiczna i wprowadzone w związku z nią ograniczenia nie pozwoliły śremskim morsom zrealizować tych planów. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowali w kąpieli w zimnych wodach jeziora Grzymisławskiego.

ŚKM "Lodziki" zachęcają do morsowania

Podobnie jak w ubiegłych latach niedziele w Śremie nad jeziorem Grzymisławskim należą do morsów. "Lodziki" choć otwarcie sezonu musieli odwołać, to z kąpieli nie rezygnują. Spotkaliśmy ich w niedzielę 8 listopada na śremskiej plaży, gdzie rozgrzewali się przed wejściem do wody.

Morsuje od roku. To naprawdę świetna sprawa. Pożegnałam się z przeziębieniami od kiedy morsuje - mówi jedna z pań i zachęca wszystkich, którzy zastanawiają się nad zostaniem morsem do spróbowania. - Taka kąpiel to duża dawka pozytywnej energii na cały dzień. W ubiegłym roku morsowalismy z mężem raz w tygodniu, w tym roku jak nam czas pozwala kapiemy się dwa razy - opowiada śremianka.

Jeśli chcecie spróbować morsowania, to "Lodziki" nad jeziorem Grzymisławskim znajdziecie już w środę, 11 listopada o godz. 10.00.

Zalety morsowania

Wśród zalet morsowania, które jest formą hartowania organizmu, wymienia się między innymi:

  • wzmocnienie systemu odpornościowego,
  • poprawę krążenia
  • poprawę ukrwienia skóry,
  • poprawę wydolności układu sercowo-naczyniowego
  • poprawę samopoczucia.

Często również morsowanie jest również sposobem na redukcję stresu. Wynika to z endorfin, które uwalniają się podczas kąpieli w zimnej wodzie. Morsowanie pomaga również przy łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Jak zacząć morsowanie?

Jeśli zastanawiasz się, czy morsowanie jest dla ciebie, to w większości przypadków odpowiedź będzie brzmiała tak. Zaleca się jednak, żeby decyzję o kąpielach w zimnej wodzie skonsultować z lekarzem zwłaszcza jeśli cierpimy na choroby związane z funkcjonowaniem nerek, układu krążeniowo-oddechowego czy tarczycy.

Jeśli lekarz daje zielone światło, warto poszukać lokalnej grupy morsów. W przypadku Śremu jedną z nich są "Lodziki". Morsowanie w grupie z osobami, które mają już doświadczenie w tego typu kąpielach jest bezpieczniejsze.

Zanim wejdziesz do wody, należy odpowiednio rozgrzać organizm. Rozgrzewka powinna trwać około 10-15 minut. Do wody najlepiej wchodzić spokojnym ale zdecydowanym krokiem zanurzając całe ciało. Czas kąpieli jest indywidualny, za optymalny czas uważa się około 2-3 minut.

Po wyjściu z wody nie należy wchodzić do ciepłych pomieszczeń czy nagrzanego auta. Warto natomiast wykonać kilka prostych ćwiczeń, a następnie przebrać się w suche ciepłe ubranie i napić się ciepłego napoju np. herbaty.

Co jeszcze jest ważne w morsowaniu? Nie kąpanie się w nieznanych miejscach oraz niespożywanie alkoholu przed kąpielą.

Uwaga na szok termiczny

Jednym z niebezpieczeństw morsowania jest szok termiczny. Może się on pojawić w związku z nagła zmianą temperatury ciała podczas kontaktu z wodą. Objawem szoku termicznego jest m.in. hiperwentylacja, czyli szybkie niekontrolowane oddechy. Powoduje to zmiany w prawidłowym każeniu krwi w organizmie, a w następstwie może doprowadzić do zatrzymania serca.

Pierwsza pomoc jeśli zauważymy u kogoś wystąpienie szoku termicznego to przeniesienie osoby w ciepłe suche miejsce i wolne stopniowe ogrzewanie jej. Jeśli doszło do zatrzymania pracy serca, należy przystąpić do resuscytacji oddechowo-krążeniowej. Na miejsce należy wezwać również pomoc. Numer alarmowy pogotowia ratunkowego to 112 lub 999.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto