Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziele handlowe 2024: Co musisz wiedzieć o zakupach 28 kwietnia

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
W 2024 roku niedziele handlowe są na wagę złota, zaledwie kilka wybranych dni pozwala na zakupy bez ograniczeń. 28 kwietnia to jeden z tych wyjątkowych terminów, kiedy większość sklepów w Polsce otworzy swoje drzwi dla klientów. Sprawdź, jak wygląda sytuacja zakupowa w tym dniu i jakie zmiany w przepisach wpłynęły na handel w niedzielę.

Zakupy w niedzielę? To możliwe, ale nie wszędzie

Od początku obowiązywania ustawy o zakazie handlu, niedziele były dniem wolnym od zakupów w większości sklepów. Małe sklepy rodzinne, gdzie za ladą stają właściciele lub ich rodziny, mogą handlować bez przeszkód. W odpowiedzi na restrykcje, niektóre większe sieci próbowały obejść przepisy, otwierając na swoim terenie punkty pocztowe czy galerie sztuki. Jednak nowelizacja ustawy z 2020 roku znacząco ograniczyła te praktyki, zmuszając popularne sieci jak Biedronka czy Lidl do pozostania zamkniętych w dni z zakazem handlu.

Mimo tych ograniczeń, w niedziele bez handlu otwarte pozostają niektóre sklepy i punkty usługowe. To przede wszystkim małe osiedlowe sklepiki oraz sieci franczyzowe takie jak Żabka, ABC, Nasz Sklep, czy Carrefour Express. Do listy otwartych placówek dołączają również cukiernie, kwiaciarnie, stacje benzynowe, a także sklepy z pamiątkami czy kioski z prasą. Warto jednak pamiętać, że godziny otwarcia mogą różnić się w zależności od miejsca.

Czy 28 kwietnia to wyjątkowa niedziela handlowa?

Rok 2024 przynosi kilka wyjątków od zasady, a jednym z nich jest niedziela 28 kwietnia. Tego dnia, tuż przed długim weekendem majowym, sklepy będą otwarte, co jest świetną okazją do zrobienia zakupów.

Oprócz tej daty, kalendarz niedziel handlowych obejmuje jeszcze kilka innych dni, w tym 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 i 22 grudnia. Łącznie, w całym roku wyznaczono 7 niedziel handlowych, co stanowi wyjątek od dominujących 45 niedziel z zakazem handlu.

Kontrowersje wokół zakazu handlu

Zakaz handlu w niedzielę stał się punktem spornym w polityce. Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, wyraził swoje stanowisko w tej sprawie:

- Moje zdanie jest tutaj niezmienne. Niedziele nie powinny być handlowe - mówił Kołodziejczak.

Nowa koalicja rządowa pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem dotyczącym przyszłości handlu w niedziele. Różne partie proponują różne podejścia, od całkowitej likwidacji zakazu po wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych z zachowaniem praw pracowników.

- Projekt przygotowywany przez nowy obóz władzy w ciągu najbliższych tygodni będzie konsultowany ze stroną społeczną - mówił Ryszard Petru z Trzeciej Drogi.

Zmiany w przepisach i ich wpływ na handel

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele przeszła przez kilka istotnych zmian od momentu wprowadzenia w 2018 roku. Nowelizacja z 2020 roku oraz zakończenie obowiązywania ustawy covidowej w 2023 roku wpłynęły na dostępność handlu w niedziele. W 2023 roku kalendarz przewidywał 7 niedziel handlowych, z których pierwsza miała miejsce 29 stycznia, a ostatnia 17 grudnia. W 2024 roku kontynuujemy tę praktykę, zwracając szczególną uwagę na wyznaczone dni, kiedy zakupy są możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto