Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: urząd uspokaja, że na terenie gminy nie ma barszczu Sosnowskiego. Rośnie jednak pod Brodnicą

mj/kb/kas
Śrem: urząd uspokaja, że na terenie gminy nie ma barszczu sosnowskiego. Rośnie jednak w Szołdrach
Śrem: urząd uspokaja, że na terenie gminy nie ma barszczu sosnowskiego. Rośnie jednak w Szołdrach fot. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej Gniazdo
Śremscy urzędnicy nie wiedzą nic na temat tego, aby barszcz Sosnowskiego rósł gdziekolwiek na terenie gminy. Wiadomo jednak, że groźną roślinę można znaleźć w gminie Brodnica.

Urząd Miejski w Śremie mimo wszystko prosi osoby, które zauważą gdzieś barszcz Sosnowskiego o zgłoszenie tego strażnikom miejskim pod numer telefonu 986.

Roślina rośnie jednak w sąsiedniej gminie Brodnica. - Tam barszcz Sosnowskiego to pokłosie działalności kombinatu Manieczki. Była to roślina sprowadzana w latach 70. na paszę. Można ją spotkać między Manieczkami, a Chaławami, Szołdrami. Rośnie także przy budynku dawnego dworca w Manieczkach - informuje Wacław Klupczyński, kierownik śremskiego oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Barszczem, który rósł w Szołdrach zajęli się strażacy-ochotnicy z Żabna. Miejsce zostało zabezpieczone, a zdjęcia roślin i informacje na ten temat umieściło na swoim facebookowym profilu Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej Gniazdo.

O barszczu Sosnowskiego opowiedzieli goście programu "Pytanie na śniadanie".

źródło:x-news

Barszcz Sosnowskiego to roślina pastewna, z którą wiązano duże nadzieje w połowie XX wieku. Odkryty przez rosyjskiego botanika Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego trafił także do Polski. Okazało się jednak, że barszcz Sosnowskiego ma zdecydowanie więcej wad, niż zalet - błyskawicznie się rozprzestrzeniał, ograniczał dostęp innych roślin a wydzielany przez niego sok powoduje poparzenia w zetknięciu się ze skórą. Roślina jest czasem nazywana "zemstą Stalina".

Zobacz też:

W Polsce uprawiany był przede wszystkim w gospodarstwach rolnych na południu kraju. Gdy okazało się, że jest niebezpieczny, z uprawy zrezygnowano, a rośliny pozostawiono samym sobie. Do niedawna najwięcej incydentów związanych z barszczem Sosnowskiego notowano w Małopolsce i Podhalu, gdzie barszcz Sosnowskiego porastał brzegi rzek.

Roślina jednak rozprzestrzeniła się i można ją spotkać właściwie w każdym regionie Polski. Barszcz Sosnowskiego ma działanie silnie toksyczne przez co jest niebezpieczna zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Kontakt z barszczem Sosnowskiego może zakończyć się poparzeniami I, II albo nawet III stopnia.

Barszcz Sosnowskiego może być groźny nawet na odległość - toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej! Roślina może powodować również obrażenia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, nudności, a nawet może prowadzić do uszkodzenia wzroku.

Bezwzględnie należy unikać bezpośredniego kontaktu z barszczem, a jeśli do kontaktu doszło trzeba koniecznie dokładnie umyć skórę wodą z mydłem. Co ważne - przez 48 godzin od kontaktu z barszczem Sosnowskiego nie należy wystawiać podrażnionych miejsc na światło słoneczne! Jeśli odczyn zapalny jest duży, natychmiast należy zgłosić się do lekarza lub na ostry dyżur do szpitala.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto