1 Maja w Śremie. Tak obchodzono kiedyś Święto Pracy w naszym mieście [ZDJĘCIA]

Bartosz Klimczuk
Bartosz Klimczuk
Święto Pracy, czyli inaczej święto "1 Maja" obchodzone jest już od końca XIX wieku. Ten dzień, to międzynarodowe święto klasy robotniczej, a ustanowione zostało na pamiątkę strajku, który miał miejsce w Chicago, gdzie robotnicy domagali się ośmiogodzinnego czasu pracy. W Polsce 1 Maja kojarzone jest m.in. z pochodami, które były organizowane w czasie PRL. Dzięki Skarbnicy Historycznej Śremu mamy dla was kilka zdjęć ze śremskich obchodów Święta Pracy w tym okresie.

Skarbnica Historyczna Śremu to miejsce, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji i zdjęć na temat Śremu oraz jego mieszkańców.

Każdy może współtworzyć Skarbnicę Historyczną Śremu. Wystarczy dołączyć do zespołu ją tworzącego. Jak piszą sami twórcy Skarbnicy:

Kochasz Śrem? Dołącz do nas! Odkryjmy nasze miasto na nowo. Pokażmy, jakie było kiedyś, jakie mamy te nasz "śremskie" wspomnienia - opowiadajmy o Śremie! Opowiadajmy na fotografii, filmem, słowem! Warto zgromadzić wszystko w jednym miejscu! Wspólnie!!!

Zachęcamy do przejrzenia szuflad oraz albumów rodzinnych i podzielenia się ich zawartością z nami lub Skarbnicą Historyczną Śremu. Dzięki temu zdjęcia dawnego Śremu, wydarzeń odbywających się w mieście oraz mieszkańców zostaną zachowane.

Zdjęcia dotyczące obchodów 1 Maja opublikowane na przez Skarbnicę Historyczną Śremu pochodzą z archiwów Grzegorza Pawlaka oraz najprawdopodobniej z Pracowni Fotograficznej działającej w Odlewni Żeliwa (Skarbnica Historyczna Śremu opublikowała je dzięki uprzejmości Adriana Zagórskiego).

________________________________________________________________________

Wiadomości z Naszego Miasta przez 24 godziny w Twoim telefonie

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco z informacjami!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Podatek od psa

Wideo

Dodaj ogłoszenie