Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

101. Rocznica Powstania Wielkopolskiego w Brodnicy [ZDJĘCIA]

Dominika Górna
Dominika Górna
101. Rocznica Powstania Wielkopolskiego w Brodnicy
101. Rocznica Powstania Wielkopolskiego w Brodnicy fot. Dominika Górna
W poniedziałek, 6 stycznia mieszkańcy gminy Brodnica uczcili pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, którzy pochodzili z ziemi brodnickiej. Najwięcej uwagi poświęcono Antoninie Bartkowiak z Ludwikowa, która czynnie działała w Ochotniczej Legii Kobiet w Poznaniu. To między innymi jej pamięci poświęcone było przedstawienie ukazujące walki powstańcze, które przygotowało Stowarzyszenie imienia "Kościańskiej Rezerwy Skautowej".

Obchody 101. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Brodnicy odbyły się w poniedziałek, w święto Trzech Króli. To właśnie 6 stycznia, ochotnicy z terenów dzisiejszej gminy Brodnica, postanowili przyłączyć się do walki w Powstaniu Wielkopolskim. Do tego czynu zachęcał ich między innymi ksiądz Władysław Kiliński, ówczesny proboszcz brodnickiej parafii.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęła msza święta, po której przedstawiciele władz lokalnych oraz rodzin powstańców złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, który został uroczyście odsłonięty w ubiegłym roku.

Jednak najważniejszą częścią poniedziałkowych obchodów 101. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego była krótka inscenizacja pokazująca walki powstańcze na terenach ziemi brodnickiej. Przygotowało ją Stowarzyszenie imienia "Kościańskiej Rezerwy Skautowej" przy współudziale lokalnych mieszkańców, natomiast teatr uliczny przygotowali członkowie miejscowych stowarzyszeń.

Przedstawienie oprócz walk powstańczych skupiło się także wokół osoby Antoniny Bartkowiak, która urodziła się w 1892 roku i pochodziła z Ludwikowa. Kobieta była córką gospodarza Walentego i Marii z domu Michalak. Antonina pochodziła z wielodzietnej rodziny. W czasie I Wojny Światowej jej bracia zostali powołani do armii niemieckiej, z których starszy Jan został ranny, a młodszy Walenty zmarł w wyniku odniesionych ran.

Niestety niewiele zachowało się informacji na temat Antoniny Bartkowiak. Pewne jest to, że większość życia spędziła w Ludwikowie. Prawdopodobnie uczęszczała do szkoły powszechnej w Jaszkowie.

Najważniejszą kartę w życiorysie Antoniny Bartkowiak stanowi okres służby w Ochotniczej Legii Kobiet. Ta organizacja została powołana w 1919 roku. Do szerokich obowiązków legionistek należała służba: administracyjna, kurierska, wywiadowcza,wartownicza, sanitarna, a w wyjątkowych sytuacjach kierowano je na front - wyjaśnia historyk Radosław Franczak.

Niestety krótką służbę szeregowej Antoniny Bartkowiak przerywa jej śmierć w wyniku choroby we wrześniu 1920 roku. Kobieta zmarła w Poznaniu. Zdecydowano się jednak na to, by jej zwłoki sprowadzić i pochować na cmentarzu parafialnym w Brodnicy. Niestety nagrobek nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Został zlikwidowany w latach 70-tych XX wieku. Jednak wiadomo, że na tabliczce nad jej grobem znajdował się dodatkowy napis - Legionistka.

Antonina Bartkowiak jest jedyną znaną kobietą-żołnierzem pochodzącą z powiatu śremskiego, która zmarła w czasie wojny polsko-bolszewickiej - dodaje Radosław Franczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto