MiP
Adrian Domański
Tak minął 2011 rok naszym sportowcom. Wybrane wydarzenia okiem Tygodnika Śremskiego.

STYCZEŃ
Udany występ w turnieju w szwedzkiej Karskonie odnotowali trampkarze UKS Szóstki Śrem. Podczas międzynarodowych zawodów wywalczyli złoty medal. Ich o rok starsi koledzy z klubu w imprezie w tym samym miejscu zdobyli brązowe medale. aKlub Hokejowy Wilki zakończyły rundę zasadniczą Wielkopolskiej Ligi Hokeja na trzecim miejscu. aBazarki wygrały swój ostatni mecz rundy zasadniczej. Pewnie pokonały 3:0 FKS Poznań. Jednak przez słaby początek sezonu dziewczynom przyszło walczyć o miejsce od 7 do 12 w lidze.
LUTY
W ostatnim meczu sezonu KH Wilki pokonały Wrzesińskie Towarzystwo Hokejowe czym ostatecznie przypieczętowały 3 miejsce w Wielkopolskiej Lidze Hokeja. Był to najlepszy sezon w historii Wilków. aPodczas zawodów pływackich w Katowicach Joanna Szczepanik zdobyła dwa złote medale. Jej klubowy kolega Marcin Śliwiński wywalczył srebro.
MARZEC
W ostatnim meczu sezonu 2010/11 kadetki Bazaru Śrem przegrały na własnym parkiecie z FKS Świerczewo Poznań i ostatecznie zajęły zaledwie 14 miejsce w lidze. aNa Zimowych Mistrzostwach Polski w Ciechanowie Asia Szczepaniak z Wodnika Śrem wywalczyła dwa medale. Srebro na 100 i brąz na 200 metrów stylem motylkowym. aDwóch zawodników UKS Szóstki otrzymało powołania do kadry Wielkopolski rocznika 2000. Są to Borys Kaptur i Paweł Skrzypek. aW pierwszym meczu rundy wiosennej w poznańskiej „okręgówce” Warta Śrem przegrała mecz z Huraganem w Pobiedziskach 0:1. Natomiast Kotwica Kórnik pokonała Polonię II Środę.
KWIECIEŃ
Seniorki Bazaru pokonały UKS Pudliszki w ostatnim meczu sezonu. Po meczu-horrorze wygranym 3:2 śremianki utrzymały 7 pozycję w III lidze. aZespół Totemu wywalczył podwójną koronę w piłce halowej. Zostali mistrzami pierwszej ligi oraz wywalczyli Puchar Ligi. aJarosław Skrzyczyński z Agro-Handlu na klaczy Quintera wygrał zawody w Janowie Podlaskim w skokach przez przeszkody. Tym samym zdobył on Halowy Puchar Polski. aW Dolsku odbyły się zawody z cyklu Powerade Suzuki MTB. Spośród zawodników śremskiego klubu najlepiej pojechał w Michał Barański. aPodczas XXVIII Biegu Kosynierów we Wrześni Jarosław Wójtowicz z SP nr 4 w Śremie wywalczył złoto. Jego koleżanka ze szkoły, Anna Bartkowska była druga. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Andrzej Grześ z LO zdobył brąz.
MAJ
Podczas mistrzostw kraju w Łomży w taekwondo Marta Grabowska z Rapidu Śrem wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski. Z kolei Filip Dziuba zdobył srebrny krążek. aW III Ogólnopolskich Zawodach o Puchar Burmistrza Śremu w pływaniu aż 25 medali wywalczyli zawodnicy Wodnika Śrem. aGerard Miłek z Rapidu wywalczył zloty medal (kategoria do 42 kg) w czasie Otwartych Mistrzostw Berlina. Jego kolega, Marcin Kmiecik zajął trzecie miejsce w swej kategorii. aPodczas zmagań szermierzy w Rybniku Wojciech Kolańczyk z UKS Irwin Manieczki wywalczył złoty medal. Był to pierwszy triumf Wojtka w zawodach w tym sezonie. aJoanna Szczepanik z Wodnika Śrem wywalczyła sobie miejsce w finale 200 metrów stylem motylkowym w czasie Mistrzostw Polski. W nim zmierzyła się m.in. z Otylią Jędrzejczak. Asi zabrakło ułamków sekund, aby zdobyć kwalifikacje na Mistrzostwa Europy w Belgradzie.
CZERWIEC
Alicja Ratajczak z UKS Jedynki Limaro Kórnik wygrała 41. Międzynarodowy Wyścig Pokoju z czeskiego Lanskroun do Wałbrzycha. aPodczas Europejskiego Festiwalu Szermierczego w Poznaniu Wojciech Kolańczyk wywalczył srebro. aW ostatnim meczu sezonu 2010/11 Warta Śrem wygrała w Kobylnicy z Piastem 4:3 i zajęła w okręgówce 10 miejsce. Z kolei Kotwica Kórnik ostatnie 3 punkty zawdzięcza walkowerowi nad Jurandem Koziegłowy. Kórniczanie zajęli ostatecznie 4 lokatę w tabeli. aUKS Szóstka Śrem zakończyła rozgrywki sezonu 2010/11. Był to najlepszy jak do tej pory sezon dla klubu. Żaki zajęły 3 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski. Z kolei orliki młodsze i starsze zostały mistrzami rozgrywek ligowych. aW zawodach Czech Open Marta Grabowska z Rapidu wywalczyła złoty medal w taekwondo wśród juniorów. Srebra zdobyli także Zuzanna Malusiak i Szymon Sobiech. aKarolina Siejak na koniu Markiz zdobyła pierwsze miejsce na Ogólnopolskich Zawodach w Skokach w Hermanowie. Natomiast Weronika Siejak na koniu Apla zajęła 3 lokatę. aNa Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Szosowym w Złotoryi Katarzyna Pawłowska z Limaro Kórnik zajęła 2 miejsce w jeździe indywidualnej na czas i była najlepsza ze startu wspólnego dzięki czemu zdobyła tytuł Młodzieżowej Mistrzyni Polski.
LIPIEC
Marta Grabowska z Rapidu Śrem została na stałe powołana do kadru Polski w taekwondo. W swoim pierwszym występie z Orzełkiem wystartowała w Mistrzostwach Europy w Tbilisi. aPodczas Letnich Mistrzostw Polski w Pływaniu w Oświęcimiu Joanna Szczepanik zajęła drugie miejsce na dystansie 100 metrów motylkiem. Srebro dołożyła także na dystansie 200 metrów stylem motylkowy. aKatarzyna Pawłowska i Paula Fronczak z UKS Jedynki Limaro Kórnik wywalczyły drugie miejsce drużynowo na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Torowym w sprincie. W zawodach indywidualnych zawodniczki z Kórnika zdobyły łącznie aż 4 srebrne i 2 złote medale, co pozwoliło zająć im trzecie miejsce w klubowej klasyfikacji medalowej. Alicja Ratajczak wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w Kolarstwie Szosowym w Siedlcach.
SIERPIEŃ
Klub spinningowy z Książa Wielkopolskiego znalazł się na podium Mistrzostw Polski w Opolu. aAlicja Ratajczak z Limaro Kórnik pod koniec sierpnia wywalczyła tytuł Górskiej Mistrzyni Polski na szosie. a20 sierpnia rozegrano pierwszą kolejkę w poznańskiej okręgówce. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkań Kotwica Kórnik zapewniała, że w tym sezonie chce awansować do wyższej ligi. Z kolei celem Warty Śrem jest utrzymanie się w okręgówce. W pierwszych spotkaniach Kotwica wygrała z Victovią Witkowo 4:1, a warciarze ulegli Huraganowi Pobiedziska 5:2.
WRZEŚIEŃ
W pierwszy weekend września na stadionie w Parku im. Powstańców Wielkopolskich odbył się Piknik Żużlowy. Najwięcej braw zebrali członkowie Amatorskiego Klubu Żużlowego „Sparta”. aOd mocnego uderzenia rozpoczęli nowy sezon młodzi piłkarze UKS Szóstki Śrem. Na inaugurację wszystkie drużyny strzeliły aż 48 bramek. Najbardziej okazałe zwycięstwo odniósł zespół młodzików starszych, który pokonał na wyjeździe Orkan Jarosławiec aż 0:17. aPodczas zawodów Polish Open – Warsaw Cup, w którym wzięło udział niemal 700 zawodników Hanna Okoniewska z UKS Taekwondo Śrem wywalczyła 3 miejsce na podium . Hania startowała w kategorii do 42 kg. Z kolei Hubert Skrzydlewski z Rapidu Śrem wywalczył srebro. aSeniorki Bazaru Śrem rozegrały pierwszy mecz sezonu 11/12. Przegrały go 0:3 z Szamotulaninem. Mimo tego bazarki obecnie zajmują 3 pozycje w tabeli.
PAŹDZIERNIK
Brązowy medal przywiózł z V Memoriału Pawła Ratajczaka w Radlinie Wojciech Kolańczyk z UKS Irwin Manieczki. aW czasie X Ogólnopolskich Zawodów Szermierczych w Bydgoszczy Wiktoria Mieszała z Warty Śrem zajęła drugie miejsce.
LISTOPAD
W Śremie odbyły się Memoriał Antoniego Taciaka. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Adrian Dzierżawczyk z Warty Śrem. aW ostatnim meczu rundy jesiennej Warta Śrem zremisowała bezbramkowo z KS Łopuchowo. Jednak przez całą jesień warciarze odnieśli aż 8 porażek przez co zajmują dopiero 11 miejsce. Kotwica Kórnik natomiast przegrała 2:3 z Wełną Rogoźno i jej przewaga nad drugim Huraganem stopniała do zera.
GRUDZIEŃ
Aż 14 medali zdobyli reprezentanci sekcji Kambat Kalaki z Dolska w Pucharze Polski Taekowndo ITF. aWiktoria Grześkowiak z Rapidu Śrem zajęła 3 miejsce podczas XI Wesołek Cup w klasyfikacji na najwszechstronniejszego zawodnika turnieju. W zmaganiach wzięło udział ponad 450 uczestników. aPodczas III Mistrzostw Gminy Brodnica w szpadzie wśród dziewczyn najlepszą drużyną była ekipa Warty Śrem, a wśród chłopców zawodnicy UKS Irwin Manieczki.