27 grudnia 2019: śremianie ku pamięci walczącym w Powstaniu Wielkopolskim

red.
27 grudnia 2019: śremianie ku pamięci walczącym w Powstaniu Wielkopolskim
27 grudnia 2019: śremianie ku pamięci walczącym w Powstaniu Wielkopolskim
W Śremie 27 grudnia 2019 roku to tak jak w całej Wielkopolsce dzień pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Tegoroczne obchody zostały podzielone na dwie części. Pierwsza to uroczystości przy Doboszu w parku miejskim, nadanie imienia mostowi na kanale ulgi oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej Domu Powstańca. Druga część to natomiast msza święta, apel poległych, spotkanie przy wieży ciśnień oraz wystawy w Muzeum Śremskim.

Modlitwa za Powstańców

Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich odbyła się w kościele garnizonowym. Na mszy obecne były liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu oraz rozmaitych instytucji działających w gminie Śrem, oraz potomkowie Powstańców i mieszkańcy. Po modlitwie, którą poprowadził ks. Grzegorz Bechta, zebrani przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przy pomniku upamiętniającym walczących w tym zwycięskim zrywie narodowym odczytano apel poległych. Dalsze uroczystości zaplanowano pod śremską wieżą ciśnień.

Tu załopotała powstańcza flaga

101 lat temu właśnie na śremskiej wieży ciśnień załopotała flaga śremskich Powstańców Wielkopolskich i to tu tradycyjnie zebrali się świętujący kolejną rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Oddając cześć harcerzom, którzy zawiesili powstańczą flagę, odśpiewano m.in. Mazurka Dąbrowskiego.

Trudno bez zdziwienia przyjąć niektóre fakty [dotyczące przebiegu Powstania Wielkopolskiego w Śremie - przyp. red.]. Dla mnie takim faktem jest to, że ponad 800 żołnierzy niemieckich, którzy stacjonowali w śremskim garnizonie. Dobrze uzbrojeni żołnierze bez oddania jednego strzału wyszli z tego garnizonu, a cała broń została przejęta przez wówczas tworzące się nowe oddziały i przekazana na Ławice i służyła w walkach powstańczych. Co się stało? Co przekonało wszystkich oficerów, podoficerów i żołnierzy niemieckich? Fakty historyczne są różne, ale mówi się o tym, że ogromne znaczenie miały żony tych, którzy byli decydentami w tamtym okresie. To żony polskich urzędników przyjaźniły się z żonami tych, którzy garnizonem niemieckim dowodzili i one między sobą od dłuższego czasu mówiły, że pewnie lada chwila dojdzie do takiej sytuacji, że Polacy się zbuntują i będą chcieli odzyskać wolność. Wiele przekazów świadczy o tym, że była prawdą - przemawiał do zebranych pod symbolem Śremu burmistrz Adam Lewandowski

Nie mówi się o tym. W kontekście powstania mówi się o znaczeniu Poznania i innych miejscowości, ale my też będziemy pukali do drzwi historii i domagali się tego, żeby te szczególne fakty historyczne również były powszechnie znane, żeby można było mówić o tym w szkołach - dodał burmistrz Lewandowski, apelując do młodych, aby poznawali takie historie i dzielili się nimi. Dzięki temu pamięć o takich niezwykłych wydarzeniach nie zginie. Wszystko - jak powiedział Adam Lewandowski - zależy od ludzi

Dalsza część obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Śremie odbyła się w pobliskim muzeum.

Powstanie Wielkopolskie na kartach historii

Muzeum Śremskie w związku ze 101. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaprosiła mieszkańców Śremu do zapoznania się z dwoma wystawami. Pierwsza z nich przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Poznaniu i objęta została patronatem honorowym Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Wystawa dokumentami oraz zdjęciami opowiadała o kolejnych dniach Powstania Wielkopolskiego.

Druga z wystaw to przypomnienie przygotowanego na stulecie obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego "Śremskiego Panteonu Niepodległości", który prezentuje nazwiska mieszkańców powiatu śremskiego, którzy brali udział w tym zwycięskim zrywie narodowym.

Gratką dla wszystkich obecnych w muzeum była oryginalna chorągiew powstańcza, która ponad sto lat temu wraz z powstańcami dotarła do Śremu. To właśnie na wzór tej flagi przygotowane zostały kopie, które Muzeum Śremskie rozdaje mieszkańcom, aby ci 27 grudnia wywiesili je na znak pamięci o Powstańcach. Orła ze śremskiej flagi powstańczej znajdziecie również na okolicznościowych znaczkach pamiątkowych, które otrzymał każdy uczestnicy obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia 2019: śremianie ku pamięci walczącym w Powstaniu Wielkopolskim

27 grudnia 2019: śremianie ku pamięci walczącym w Powstaniu ...

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan

Czy autor ma płacone za ilość załączonych zdjęć?

Dodaj ogłoszenie