Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ahh, co to był za jubileusz! Koło Gospodyń Wiejskich z Kiełczynka świętowało 55-lecie istnienia [zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
To był szczególny dzień dla Koła Gospodyń Wiejskich z Kiełczynka. W sobotę 3 września w miejscowej świetlicy wiejskiej członkowie i członkinie KGW i zaproszeni goście świętowali jubileusz 55-lecia istnienia.

55 lat KGW Kiełczynek

Koła Gospodyń Wiejskich to jeden z najważniejszych elementów życia społeczności wsi. Tak było przed laty, kiedy kobiety spotykały się, żeby wspólnie gotować czy wykonywać prace na które brakowało czasu w okresie letnim np. darcie pierza. Współcześnie KGW również odgrywają bardzo ważną rolę w lokalnych społecznościach. Przede wszystkim skupiają nowe pokolenia mieszkańców wsi i pielęgnują historię i ludowe tradycje. Dokładnie tak można opisać Koło Gospodyń Wiejskich z Kiełczynka, które świętuje w tym roku 55-lecie istnienia. Powstało ono w 1967 roku.

W KGW Kiełczynek działają kobiety i mężczyźni

Warto dodać, że KGW skupia w swoich szeregach nie tylko kobiety, ale także mężczyzn. To właśnie na czele koła z miejscowości w gminie Książ Wielkopolski stoi Maciej Naganowski. Koło działa bardzo prężnie o czym świadczy ostatni sukces. Podczas kulinarnej Bitwy Regionów na dożynkach gminnych w Kołacinie reprezentanci Kiełczyka zajęli drugie miejsce ze swoim rarytasem, czyli zupą z korbola. Galę jubileuszową poprowadziła Mariola Kaźmierczak, dyrektor Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim. Podczas niej zaprezentowano logo KGW Kiełczynek.

Logo KGW Kiełczynek nawiązuje do dziedzictwa naszego koła. Główka firatu to część wzoru motywu kwiatowego pochodzącego z naszego rejonu z XIX i XX wieku Dolna część to pierwowzór haftu ze stroju ludowego naszych pań. Zalecana metoda wykonania tego loga to haft angielski białą nicią na białym tle

- powiedział Marek Kmieciak, który autorem logo KGW.

Ahh, co to był za jubileusz! Koło Gospodyń Wiejskich z Kiełczynka świętowało 55-lecie istnienia [zdjęcia]
Tomasz Barylski

Hafty kwiatowe, strój ludowy i przyśpiewki

W tym miejscu nie sposób pominąć osoby Cecylii Szymańskiej i Stanisławy Wojtysiak. To właśnie obydwie panie w 1967 roku uszyły własnoręcznie dwa odświętne stroje ludowe na potrzeby działającego koła. .Są również autorkami przyśpiewek ludowych, które były prezentowane podczas specjalnych okazji takich jak chociażby dożynki. Ważnym elementem działalności koła są wspomniane motywy kwiatowe, które zdobią również stroje ludowe członkiń KGW Kiełczynek. Jak czytamy w okolicznościowej broszurze zostały one zebrane w latach 70. ubiegłego wieku przez Danutę Merczyńską. Nauczycielka z Książa Wlkp. wykorzystywała je w swoim rękodziele i promowała w prowadzonym przez siebie kółku hafciarskich.

Ahh, co to był za jubileusz! Koło Gospodyń Wiejskich z Kiełczynka świętowało 55-lecie istnienia [zdjęcia]
Tomasz Barylski

Czas wspomnień s przed lat

Podczas uroczystej gali panie z KGW zaprezentowały się w tradycyjnych strojach ludowych. Wcześniej historię koła przedstawiła Małgorzata Zenker. Organizatorzy przygotowali również wystawę wzorów motywów kwiatowych haftu regionalnego. O historii haftu opowiedzieli wybitny kulturoznawca i dyrektor Festiwalu Malta, Michał Merczyński wraz z Katarzyną Gwicińską. Warto dodać, że dla Michała Merczyńskiego była to okazja do wspomnień sprzed lat. Dzieciństwo spędził on właśnie w gminie Książ Wielkopolski.

Do Kiełczynka przychodziliśmy z rodzicami bardzo często, do państwa Cebulskich. Do dzisiaj moi synowie pieką pierniki z przepisu pani Cebulskiej

- zdradził Michał Merczyński.

Ahh, co to był za jubileusz! Koło Gospodyń Wiejskich z Kiełczynka świętowało 55-lecie istnienia [zdjęcia]
Tomasz Barylski

Życzenia, prezenty i jubileuszowy tort

Jubileuszowe wydarzenie było także idealną okazją do wręczenia podziękowań dla osób, które przyczyniają się do prężnego funkcjonowania i rozwoju Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełczynku. Prezes Maciej Naganowski i zarząd pamiętali także o tych, których już nie ma z nami na tym świecie. W imieniu tych osób podziękowania odebrali członkowie rodziny. Nie mogło zabraknąć życzeń i prezentów od zaproszonych gości, przedstawicieli kół z innych miejscowości w gminie Książ Wielkopolski czy władz samorządowych. Na zakończenie prawdziwe muzyczne show z dużą dawką poczucia humoru zaserwowała Grupa FEST. Ostatnim akcentem był jubileuszowy tort oraz inne smakołyki przygotowane przez KGW Kiełczynek. Wszyscy zainteresowani mogli również obejrzeć wystawę archiwalnych zdjęć i kronik.

Ahh, co to był za jubileusz! Koło Gospodyń Wiejskich z Kiełc...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto