MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja oddawania krwi kolejny raz w Śremie. Policjanci i wojskowi zaprosili tym razem krwiodawców do Klubu Garnizonowego

Aleksandra Marciniak
Aleksandra Marciniak
W czwartek 4 sierpnia w Śremie po raz kolejny odbyła się akcja oddawania krwi. Została ona zorganizowana przez śremską komendę policji oraz Klub HDK PCK Garnizonu Śrem im. Powstańców Wielkopolskich. Jak zwykle śremianie nie zawiedli i ponad 40 osób oddało ten najcenniejszy z leków.

Kolejna akcja oddawania krwi w Śremie

W czwartek 4 sierpnia od godziny 8.30 mieszkańcy Śremu mieli możliwość oddawania krwi w ramach kolejnej akcji krwiodawstwa. Tym razem została ona przeprowadzona w Klubie Garnizonowym przy ulicy Kilińskiego. Krew mogły oddać osoby, które wcześniej skorzystały z możliwości telefonicznego zapisania się, ale i ci, którzy do śremskiego Klubu Garnizonowego przyszli z tzw. ulicy. Zainteresowani mogli oddawać krew do godziny 13.30.

Zainteresowani mogli oddawać krew do 13.30, dopiero po zakończeniu będziemy mieć informacje dotyczące dokładnej frekwencji i ilości litrów. Na tę chwilę jednak, ze względu na okres wakacyjny, akcja nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

- informuje podkom. Piotr Grzelczyk i dodaje, że tym razem akcja została przeprowadzona w Klubie Garnizonowym, głównie ze względów praktycznych. Istnieją tam większe możliwości, podczas trwania akcji pobierający krew, mogą odebrać ją od większej ilości osób niż w punkcie mobilnym.

Po raz kolejny wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z żołnierzami. Dwa lata temu powstał Klub HDK PCK Garnizonu Śrem, którego twórcą był ks. mjr Grzegorz Bechta. Spontanicznie się spotkaliśmy i postanowiliśmy połączyć siły ze względów praktycznych, dzięki temu zyskaliśmy więcej możliwości

- dodaje nasz rozmówca.

Latem brakuje krwi. Warto więc pamiętać o jej oddawaniu

Lato to czas kiedy zapasów krwi brakuje. Zapraszając śremian do udziału w czwartkowej akcji w Klubie Garnizonowym, informowaliśmy, że w poznańskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje trzech grup krwi, a pozostałe są w niewielkich ilościach.

Tomasz Barylski

Taka sytuacja powtarza się niemal co roku w okresie letnim. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania na krew, ale również z faktu, że brakuje krwiodawców, czyli uczniów szkół średnich, studentów i osób dorosłych, które w ciągu roku, poza sezonem urlopowym, dbają o systematyczność.

Jakie wymagania musi spełnić potencjalny krwiodawca?

Osoba chcąca oddać krew musi spełnić określone wymagania. Dokładne wymagania można znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Warunkiem koniecznym jest ukończone 18 lat, górna granica to 65 lat. Osoba taka musi przede wszystkim tego dnia czuć się dobrze. Bardziej szczegółowa weryfikacja zdrowia jest jednak przeprowadzana w trakcie wywiadu lekarskiego na miejscu . Co do zasady chętny powinien mieć więcej niż 50 kg, być najedzony oraz dobrze nawodniony

- podsumował podkom. Piotr Grzelczyk

Z pewnością każda oddana kropla krwi podczas śremskiej akcji pomoże w ratowaniu zdrowia i życia potrzebującym. Na koniec dodamy, że krew to lek, którego nie można niczym zastąpić, ani wyprodukować go. Dlatego, jeśli możesz, zostań krwiodawcą i pomóż ratować życie innym.

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto