MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne w Wielkopolsce. Co powiesz na wycieczkę kolejką ze Środy do Zaniemyśla? Historia tej kolei ma ponad 120 lat!

OPRAC.:
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
arch. red./Tomasz Barylski
Chociaż myśląc o kolei w Wielkopolsce, pierwszy na myśl przychodzi Wolsztyn, to tym razem chcemy was zachęcić do wyprawy Średzką Koleją Powiatową. Z pewnością jest jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce! A będąc w Zaniemyślu, możecie odwiedzić Wyspę Edwarda.

Historia Średzkiej Kolei Powiatowej sięga początków XX wieku

Są na świecie na szczęście pasjonaci, którzy nie pozwalają niezwykłym miejscom, przedmiotom czy osobom odejść w zapomnienie. Tacy właśnie ludzie są członkami Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana” i to oni obecnie stoją za jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce.

Zacznijmy jednak od początku. Budowa Średzkiej Kolei Powiatowej sięga końcówki XIX wieku. Wówczas nosiła ona niemiecką nazwę Schrodaer Kreisbahn. W ramach tych prac wybudowano między innymi kolejową linię wąskotorową o rozstawie 1000 mm, która łączyła Kobylepole ze Środą Wielkopolska oraz średzką parowozownię, która zachowała się do dzisiaj. W tej pomocniczej parowozowni stacjonowały wyłącznie parowozy wąskotorowe.

Oficjalnie Średzka Kolej Powiatowa rozpoczęła swoją działalność w 1902 roku. Zyski pozwalały na dalszą rozbudowę ŚKP w efekcie czego 1 maja 1910 roku został otworzony odcinek łączący Środę Wielkopolską z Zaniemyślem. I to właśnie tym odcinkiem można się współcześnie wybrać w małą podróż!

Wzloty i upadki średzkiej kolejki

Przez dekady od powstania Średzkiej Kolei Powiatowej miała one swoje okresy dobrej prosperity jak i zastoju, a w końcu i kompletnego zawieszenia.

Okres zawieszenia jednak nie był długi, bo już od 13 października 2015 roku, dzięki podpisanej umowie średzko-zaniemyski odcinek tej kolei trafił w ręce pasjonatów i rozpoczęła się żmudne przygotowanie do ponownego wyruszenia pociągów na tory. W sumie nie było ich na trasie Środa-Zaniemyśl blisko dwa lata. Powróciły 9 lipca 2016 roku i od tej pory ponownie cieszą turystów i mieszkańców, a pieczę nad wszystkim trzyma Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”.

Dzięki staraniom członków Towarzystwa tabor był naprawiany i remontowany, a także zyskał dzięki nowej malaturze dawny charakter. Obecnie liczy sobie ono 30 osób.

Kiedy rusza sezon 2024 Średzkiej Kolei Powiatowej?

W tym roku sezon Średzkiej Kolei Powiatowej rozpocznie się 1 maja, a więc można sobie już teraz zaplanować majówkowy wypad ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla.

Wiosenny rozkład jazdy zakłada, że kolejka kursować będzie 1, 3, 5, 12, 19, 26, 30 maja oraz 2, 9 i 16 czerwca. W te dni kolejka wyruszy dwa razy ze stacji Środa Wielkopolska Miasto o godz. 10.30 i o godz. 14.30. Do Zaniemyśla według rozkładu dojedzie odpowiednio o godz. 11.30 i 15.30. Powrót z Zaniemyśla jest natomiast zaplanowany o godz. 12.30 i 16.30. Zakładany powrót do Środy Wielkopolskiej, to około godzina.

Pełną informację na temat rozkładu jazdy Średzkiej Kolei Powiatowej znajdziecie na stronie internetowej kolejki.

Warto zobaczyć w Zaniemyślu:

Gdzie kupić i za ile bilety średzkiej kolejki?

Chcąc wybrać się w podróż średzką kolejką, trzeba zakupić bilet. Bilety można kupić na stacji Środa Wielkopolska Miasto w kasie biletowej, lub też rozpoczynając podróż na jednym z przystanków na trasie kolejki, bilety możemy zakupić u obsługi pociągu.

Ceny biletów:

bilet normalny - 30 zł w jedną stronę, 40 zł w dwie strony,

bilet rodzinny - 85 złotych w jedną stronę, 115 zł w dwie strony (przysługuje dwóm osobom dorosłym podróżującym z dwójką dzieci uprawnionych do korzystania z ulgi 37 proc., podana cena jest ceną łączną za przejazd 2 dorosłych i 2 dzieci),

bilet bezpłatny - dzieci do lat 4. oraz umundurowani funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Policji, Żandarmerii Wojskowej – na służbie

bilet ulgowy 33 proc. - 20,10 zł w jedną stronę, 26,80 zł w dwie strony (przysługuje nauczyciele szkół, przedszkoli i nauczyciele akademiccy ),

bilet ulgowy 37 proc. - 18,90 zł w jedną stronę, 25,20 zł w dwie strony (dzieci powyżej 4. roku życia, młodzież szkolna do 24 roku życia, rodzice lub małżonkowie rodziców posiadający Kartę Dużej Rodziny, posiadacze Karty Polaka, emeryci i renciści dwa razy w roku – na podstawie „białej książeczki”, niewidomi, nieuznani za niezdolnych do samodzielnej egzystencji, inwalidzi wojenni (II/III gr.) i weterani poszkodowani),

Tak zainaugurowano sezon średzkiej kolejki w 2023 roku:

bilet ulgowy 49 proc. - 15,30 zł w jedną stronę, 20,40 zł w dwie strony (osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji (UWAGA: ulga przysługuje na podstawie ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej lub orzeczenia, stwierdzającego znaczny stopień niepełnosprawności (I grupa). W przypadku braku określenia stopnia niepełnosprawności ulga nie przysługuje.)),

bilet ulgowy 51 proc. - 14,70 zł w jedną stronę, 19,60 zł w dwie strony (studenci uczelni wyższych do ukończenia 26. roku życia, doktoranci do ukończenia 35. roku życia - za okazaniem ważnej legitymacji, kombatanci będący inwalidami wojennymi (II / III gr.) i inni uprawnieni, członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych),

bilet ulgowy 78 proc. - 6,60 zł w jedną stronę, 8,80 zł w dwie strony (żołnierze odbywający niezawodową służbę wojskową, inwalidzi, niepełnosprawni, niezdolni do samodzielnej egzystencji – wyłącznie w przypadkach określonych w odpowiednich przepisach, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz weterani poszkodowani (I gr.)),

bilet ulgowy 93 proc. - 2,10 zł w jedną stronę, 2,80 zł w dwie strony (osoby niewidome, niezdolne do samodzielnej egzystencji (tj. znaczny stopień niepełnosprawności / I grupa), na podstawie ważnego dokumentu osoby niepełnosprawnej z powodu uszkodzenia narządu wzroku),

bilet ulgowy 95 proc. - 1,50 zł w jedną stronę, 2,00 zł w dwie strony (opiekun osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji (tj. znaczny stopień niepełnosprawności / I grupa), na podstawie dokumentu osoby niepełnosprawnej. UWAGA: Zasady stosowania ulgi analogiczne do ulgi 49 proc. lub 93 proc.).

_____________________________________________

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto