MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne Wielkopolski. Odkrywamy tajemnice Pałacu Raczyńskich w Rogalinie - to miejsce trzeba znać!

Redakcja Śrem NaszeMiasto.pl
Atrakcje turystyczne Wielkopolski - pałac w Rogalinie
Atrakcje turystyczne Wielkopolski - pałac w Rogalinie fot. arch. red./Dominika Górna
Atrakcje turystyczne Wielkopolski. - Nie znać tego miejsca to grzech - mówią mieszkańcy Rogalina. W tej małej miejscowości stoi jedna z największych perełek architektonicznych Wielkopolski. Pałac Raczyńskich powstał w drugiej połowie XVIII wieku i stał się rodową siedzibą Kazimierza Raczyńskiego, pisarza koronnego, starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dziś pałac pełni funkcje muzealne. Jakie tajemnice skrywają wnętrza tego pałacu? Część z nich odkrywamy w naszej galerii.

Pałac Raczyńskich w Rogalinie to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zwiedzić.

Tę ogromną rezydencję, którą z powodzeniem można nazwać perełką Wielkopolski, zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku jako rodową siedzibę Kazimierza Raczyńskiego, pisarza koronnego, starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Co ciekawe zespół pałacowo-parkowy od 2018 roku posiada status pomnika historii.

Pałac w stylu barokowo-klasycystycznym składa się z głównego budynku oraz dwóch oficyn bocznych. W pobliżu stoją również budynki dawnej drewutni, stajni oraz powozowni. Natomiast tuż za pałacem rozciąga się ogród francuski, a dalej park, w którym znajdują się pomnikowe okazy dębów szypułkowych. Najsłynniejszymi wśród nich są Lech, Czech i niewiele od nich starszy, liczący sobie około 700 lat Rus.

Mauzoleum Raczyńskich - rzymski akcent prosto z Francji

Tymczasem na wschodnim skraju rezydencji znajduje się kościół i jednocześnie mauzoleum, które jest miejscem spoczynku wielu pokoleń rodziny Raczyńskich. Znajduje się tu między innymi nagrobek Rogera Raczyńskiego, który został wykonany z białego marmuru, z przedstawiającą go rzeźbą, dzieła A. A. Salomona z 1865 r. Pochowany jest tu również ostatni męski przedstawiciel rodu, twórca Fundacji im. Raczyńskich, Edward Bernard hr. Raczyński. Budynek ten przyciąga uwagę wielu turystów, bowiem rzadko można spotkać w Polsce podobną architekturę. Jak się dowiadujemy, architektonicznym pierwowzorem tej budowli była rzymska świątynia zwana maison carrée z I wieku p.n.e., która znajduje się w Nîmes we Francji.

Wnętrza pałacu w Rogalinie- to trzeba zobaczyć!

Powracamy jednak do wnętrza samego pałacu. Już na pierwszy rzut oka widać jak wiele pracy włożono w jego renowację. Pierwszych zmian dokonał w XIX wieku wnuk Kazimierza, Edward Raczyński. To on przekształcił salę balową w pałacu na słynną rogalińską zbrojownię o neogotyckiej dekoracji.

Następne zmiany w pałacu były wprowadzone przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego i jego żonę Różę z Potockich, którzy w końcu XIX wieku przeprowadzili szeroko zakrojony remont pałacu. - Wówczas dawna reprezentacyjna sala jadalna została przekształcona w neobarokową bibliotekę, wypełnioną wydawnictwami o sztuce. W 1910 roku powstał natomiast budynek galerii, w którym Edward Raczyński umieścił i udostępnił publiczności gromadzoną przez niemal czterdzieści lat kolekcję malarstwa europejskiego i polskiego przełomu XIX i XX wieku, uznawaną przed II wojną światową za najlepszy zbiór malarstwa współczesnego na ziemiach polskich - wyjaśnia przewodnik Sylwia Korczak. Galeria ma w swoich zbiorach prace takich artystów jak: Teodor Axentowicz , Olga Boznańska, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Leon Wyczółkowski czy Stanisław Wyspiański. Galeria stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Wojenne czasy Pałacu w Rogalinie

W czasie II Wojny Światowej pałac w Rogalinie był siedzibą szkoły Hitlerjugend. W tym czasie i kilka lat po wojnie z pałacu zniknęło wiele wartościowych eksponatów. Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez władze PRL. Pałac w Rogalinie zamieniono w muzeum w 1949 roku. Od tego czasu cyklicznie prowadzone są prace renowacyjne i konserwatorskie. Jednym z ciekawszych miejsc w pałacu jest odtworzona dwukondygnacyjna biblioteka, która naprawdę robi duże wrażenie. Interesujący jest również wiernie odtworzony gabinet londyński Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na Uchodźstwie.

Gabinet wypełniony jest pamiątkami: starymi meblami, fotografiami rodzinnymi, ocalałymi portretami antenatów, widokami rezydencji Raczyńskich, m.in. Pałacu w Rogalinie. Są tu przedmioty zwyczajne i niezwyczajne równocześnie, jak choćby ukryta za zabytkowym, pochodzącym z pałacu w Rogalinie parawanem, waga, na której Edward Raczyński ważył się codziennie, londyńska księga adresowa z wpisanym odręcznie numerem telefonu Winstona Churchilla, czy zdjęcie z podpisania polsko-brytyjskiego traktatu o wzajemnej pomocy z autografami uczestników tego wydarzenia.

Dla zwiedzających dostępna jest większa część pałacu. Można zajrzeć do podziemia, na pierwsze i drugie piętro. Można również wybrać kilka ścieżek tematycznych. My polecamy "Tajemnicze zakamarki pałacu", po których oprowadziła nas przewodniczka. Rąbka tajemnicy uchylamy w naszej galerii.

Atrakcje turystyczne Wielkopolski - pałac w Rogalinie

Atrakcje turystyczne Wielkopolski. Odkrywamy tajemnice Pałac...

Szlaki rowerowe Śrem i okolice. Podpowiadamy, gdzie wybrać s...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto