Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie Śrem. Rynek pracy w Śremie suchą nogą przechodzi przez pandemię?

Bartosz Klimczuk
Rynek pracy w Śremie suchą nogą przechodzi przez pandemię?
Rynek pracy w Śremie suchą nogą przechodzi przez pandemię? Bartosz Klimczuk
Bezrobocie Śrem. Na ostatnie (19.01) posiedzenie komisji Pomocy Społecznej, Ochrony Zdrowia i Środowiska została zaproszona dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Śremie, Zofia Barcz. Przedstawiła ona radnym liczby z których wynika, że obecny poziom bezrobocia w powiecie śremskim jest niższy niż np. w powiecie średzkim, kościańskim, czy gostyńskim. Od początku trwania pandemii miało również nie dojść do żadnych zwolnień grupowych.

Bezrobocie Śrem. Rynek pracy w Śremie suchą nogą przechodzi przez pandemię?

Zaproszona do ratusza dyrektor śremskiego urzędu pracy nie miała wątpliwości, że pandemia koronawirusa wpłynęła również na lokalny rynek pracy. Przekonywała ona jednak radnych, że między innymi dzięki działaniom PUP wspierającym przedsiębiorców, ostatecznie sytuację na śremskim rynku pracy można określić jako dobrą.

Zwolnienia grupowe jeszcze przed pandemią

Tylko jeden zakład pracy działający na terenie powiatu zapowiedział zwolnienia grupowe, ale było to jeszcze w lutym zeszłego roku, więc nie miało nic wspólnego z pandemią - mówiła Zofia Barcz.

Jak tłumaczyła dalej szefowa urzędu pracy, przez cały czas trwania pandemii trzy zakłady pracy działające na terenie powiatu śremskiego ogłosiły pewien przestój, ale potem ponownie wznowiły działalność.

"Złote żniwa" dla branży IT i sklepów internetowych

Chciałabym w tym miejscu nadmienić, że niektóre firmy nawet rozwinęły skrzydła w ostatnim czasie i mam tutaj na myśli chociażby branżę IT czy sklepy internetowe - wspomniała Zofia Barcz.

Według wiedzy dyrektor PUP w Śremie, na razie nie zapowiada się, aby okoliczne przedsiębiorstwa chciały doprowadzać do jakiś większych zwolnień pracowników. Sytuacja ma być na chwilę obecną wręcz odwrotna - urząd dysponuje nadal wolnymi ofertami pracy, które nie mogą być jednak obsadzane przez zarejestrowanych bezrobotnych - głównie przez brak posiadania odpowiednich kwalifikacji.

Mimo pandemii, mieszkańcy powiatu zakładają własne firmy

Jeśli pandemia nadal będzie trwała, z pewnością zmieni się sytuacja osób pracujących w handlu czy usługach. Z kolei zwiększone zapotrzebowanie w powiecie śremskim będzie z całą pewnością zauważalne jeśli chodzi o branżę finansową, służby medyczne czy w sektorze produkcji mebli - wymieniała Zofia Barcz.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że mimo zwiększonego ryzyka, aż 24 osoby dostały niedawno dotację na otwarcie własnej firmy, które do teraz mają z powodzeniem funkcjonować.

Stopa bezrobocia w powiecie śremskim pod koniec listopada 2020 roku wynosiła 2,8% i mimo iż był to wskaźnik większy niż w miesiącach poprzednich, to nadal według Zofii Barcz jest on na bezpiecznym poziomie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto