Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bobry pustoszą śremski park miejski. Co na to urzędnicy?

Dominika Górna
Dominika Górna
Bobry pustoszą śremski park miejski. Co na to urzędnicy?
Bobry pustoszą śremski park miejski. Co na to urzędnicy? fot. nadesłane do red.
Do naszej redakcji zgłosił się zaniepokojony czytelnik, który poprosił o interwencję w sprawie bobrów, które sieją spustoszenie w śremskim parku miejskim im. Powstańców Wlkp. Zajęliśmy się tą sprawą i zaalarmowaliśmy śremski ratusz. Zresztą o bobrach pisaliśmy już wielokrotnie. Wszystko wskazuje na to, że zwierzęta te bardzo dobrze czują się w okolicznych parkach i akwenach.

Codziennie spaceruje po parku im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie i widzę jakie spustoszenie powodują bobry. Tylko podczas jednej nocy spowodowały szkody, które widać na zdjęciu. Myślę, że ktoś powinien się zając tymi szkodnikami - czytelnik

Zdjęcia, które przysłał do nas zaniepokojony mężczyzna ewidentnie wskazują na działanie bobrów. O tym, że dość intensywnie działają one w parku miejskim, poinformowaliśmy urząd miejski w Śremie. Urzędnicy przyznają, że znają problem i rozważają możliwość wyłapania zwierząt. Poniżej zamieszczamy stanowisko urzędu.

W ostatnich latach obserwujemy stały wzrost populacji bobra europejskiego na terenie gminy Śrem. Od kilku lat można go spotkać nie tylko w dolinie Warty, ale też w zbiornikach wodnych i kanałach znacznie oddalonych od koryta rzeki. Gmina Śrem niejednokrotnie podejmowała działania w celu ochrony drzewostanów przed działalnością bobrów: wzdłuż koryta Warty, nad tzw. zalewem śremskim oraz Parku Miejskiego im. Powstańców Wlkp. w Śremie. Niestety, temat jest nadal aktualny, siatki są niejednokrotnie niszczone lub kradzione, a działalność bobrów powoduje dalsze straty w drzewostanie. Szczególną naszą troską jest drzewostan najstarszego ze śremskich parków: Miejskiego Parku im. Powstańców Wielkopolskich zlokalizowany bezpośrednio przy tzw. kanale ulgi rzeki Warty i obejmujący m.in. starorzecza zamieszkiwane przez bobry. Corocznie, w sezonie jesienno-zimowym bobry intensyfikują swoją działalność wycinając parkowe drzewa. Bóbr jest gatunkiem objętym ochroną, dlatego gmina Śrem w najbliższych dniach wystąpi do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu o rozważnie możliwości wyłapania i przeniesienia części zwierząt w inny rejon oraz o pomoc w ochronie istniejącego starodrzewia przez przekazanie gminie Śrem siatki do grodzenia drzew - Julia Projs

Przypomnijmy, że bóbr europejski, inaczej zwany bobrem zwyczajnym, rzecznym czy wschodnim to jedenz największych gryzoni występujących w Europie. Jego masa może wynieść nawet 30 kg, a długość ciała do 110 cm. Bóbr jest zwierzęciem terytorialnym, rodzinnym i wiedzie nocny tryb życia. Stąd trudno dojrzeć go w ciągu dnia. Bóbr potrafi przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto