MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Śremu. Jeszcze dwa tygodnie i wystartuje kolejna edycja śremskiego BO. Warto wziąć udział!

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Budżet Obywatelski to forma zachęcenia mieszkańców do współdecydowania o tym co i jak nas otacza. W ramach BO można proponować wiele rzeczy m.in. inwestycje, wydarzenia, czy wsparcie dla różnych grup na przykład strażaków, czy Kół Gospodyń Wiejskich. To jak zostaną wykorzystane pieniądze z puli BO zależy tylko od pomysłodawców i głosujących.

Odliczamy do wystartowania Budżetu Obywatelskiego Śremu

Za 14 dni ruszy kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Śremu. Mieszkańcy po raz kolejny będą mogli wydać milion złotych na własne pomysły. Szkopuł jednak w tym, że nie wystarczy mieć dobry pomysł, ale trzeba również przekonać innych, aby go poparli podczas głosowania.

Tradycyjnie już Budżet Obywatelski Śremu podzielony jest na trzy kategorie:

  • projekty lokalne o dla obszaru wiejskiego,
  • projekty lokalne dla obszaru miejskiego,
  • oraz projekty ogólnogminne.

W pierwszych dwóch przypadkach do wykorzystania będzie po 250 tysięcy złotych, w trzeciej kategorii na pomysły do realizacji czekać będzie pół miliona złotych. Co ważne i warte podkreślenia, to to, że jeden projekt może opiewać maksymalnie na połowę puli danej kategorii, czyli na przykład maksymalna wartość projektu złożonego dla obszaru wiejskiego wynosić może 125 tysięcy złotych.

Nie tylko inwestycje w ramach BO Śrem

Do tej pory w ramach śremskiego Budżetu Obywatelskiego powstawały głównie projekty inwestycyjne takie jak place zabaw, rozmaite boiska czy siłownie zewnętrzne. To jednak niejedyna droga dla projektów, a mówiono o tym podczas spotkania w Muzeum Śremskim poświęconego właśnie śremskiemu BO.

Uczestników spotkania było niestety niewielu, a szkoda, bo można było dowiedzieć się m.in. tego, że warto inwestować w tzw. projekty miękkie nakierowane na integrację społeczną. Zaproszony gość prezentował projekty zrealizowane w Wielkopolsce i Polsce opierające się m.in. na zajęciach dla dzieci, seniorów, organizowaniu rozmaitych przedsięwzięć kulinarnych, rozrywkowych czy sąsiedzkich. Wśród omawianych pomysłów pojawiła się również pomysły na plenerowe kino objazdowe, zakup strojów ludowych dla lokalnego zespołu czy wsparcie ochotniczej straży pożarnej. Wszystko zrealizowane za sumy rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Mniejsze projekty, możliwością na realizację większej ilości pomysłów

Dla gminy Śrem pójście w mniejsze projekty o mniejszym zasięgu oznaczałoby możliwość realizacji więcej pomysłów aniżeli dwóch wykorzystujących maksymalnie możliwą pulę pieniędzy. Warto też dodać, że ciekawym pomysłem było tworzenie projektów "combo" jak nazwała je jedna z uczestniczek spotkania. Chodzi w nich o to, że w ramach jednego projektu realizowanych jest kilka rzeczy np. sfinansowano wydarzenie kulturalno-kulinarne, gdzie jest muzyka, prezentują się Koła Gospodyń Wiejskich, obywa się konkurs kulinarny, a jednocześnie dochód na przykład ze sprzedaży ciast i kawy przekierowany jest na zakup sprzętu dla strażaków ochotników. Dzięki takiemu "combo" projektowy pojawia się integracja, pojawia się promocja regionu oraz element wspierania działań na rzecz bezpieczeństwa. Jednym słowem wygrywają wszyscy.

Tak naprawdę okazuje się, że przy tworzeniu projektów do Budżetu Obywatelskiego ogranicza mieszkańców jedynie wyobraźnia oraz chęci, które przydadzą się do promocji swojego projektu i zachęcania innych do poparcia tego pomysłu.

Każdy, kto chciałby skorzystać z okazji i złożyć projekt w ramach tej edycji BO Śrem ma jeszcze 14 dni na zastanowienie się, jak ugryźć temat i zaproponować coś, co zyska poparcie szerokiego grona. Kilka podpowiedzi na projekty, pochodzące z wtorkowego spotkania na temat BO w Muzeum Śremskim, znajdziecie w naszej galerii.

Budżet Obywatelski Śrem - daty, które warto znać:

  • Składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego - od 1 do 30 czerwca
  • Weryfikacja złożonych projektów - od 1 lipca do 11 sierpnia
  • Publikacja zgłoszonych projektów na platformie budżetu obywatelskiego - lipiec - sierpień
  • Procedura odwoławcza, w międzyczasie promocja projektów - od 12 do 18 sierpnia
  • Głosowanie - od 15 do 24 września
  • Ogłoszenie wyników - 25 września
  • Realizacja wybranych projektów - 2024 rok
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto