Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz się ugiął pod naporem protestów rodziców dzieci. Jarzębinka zostaje!

Paweł Mikos
Rodzice dzieci uczęszczających do Jarzębinki próbowali przekonać burmistrza Śremu, aby ten wycofał się z pomysłu likwidacji przedszkola
Rodzice dzieci uczęszczających do Jarzębinki próbowali przekonać burmistrza Śremu, aby ten wycofał się z pomysłu likwidacji przedszkola Paweł Mikos
Po licznych protestach rodziców dzieci burmistrz Śremu nie sprywatyzuje przedszkola "Jarzębinka". Jednak od września wszystkich rodziców posyłających dzieci do gminnych przedszkoli czekają poważne zmiany w opłatach za korzystanie ze śremskich placówek.

Rodzice dzieci z Jarzębinki byli zdeterminowani, aby bronić przedszkola. – Dlaczego akurat to przedszkole, a nie jakieś inne ma zostać sprywatyzowane? Według telewizji jest to jedno z najlepszych przedszkoli w Wielkopolsce, niedawno wyremontowane. Dlaczego teraz i akurat tę placówkę ma się oddać w prywatne ręce? – dopytywali się rodzice.

Według burmistrza za przekazaniem Jarzębinki podmiotowi zewnętrznemu przemawia głównie wzrost kosztów funkcjonowania placówki. W ciągu trzech lat wzrósł on z około 1 mln do około 1,5 mln złotych. Dzięki przekazaniu placówki podmiotowi zewnętrznemu gmina miałaby zaoszczędzić rocznie 450 tys. złotych. Dodał także, że pozostałe przedszkola gminne mają bardziej skomplikowaną sytuację i dlatego to Jarzębinka ma zostać przekazana podmiotowi zewnętrznemu.
– Kto mi zagwarantuje, że nowy właściciel nie wywinduje opłat do poziomu 1000 złotych i jaką możemy mieć pewność, że dzieci będą uczone dalej przez tą samą kadrę – chciała wiedzieć inna z matek.

Pieniądze dla gminy kosztem dzieci

Burmistrz starał się przekonać zebranych, że żadne stowarzyszenie czy przedsiębiorca prowadzący przedszkole nie podniesie opłat ponad miarę, ponieważ nie wytrzymałby konkurencji. Jednak i ten argument nie został zbyt dobrze przyjęty przez rodziców.

Większość z nich uważała, że proponowana przez burmistrza zmiana może pogorszyć jakość usług, bo obniżą się wydatki także na kadrę pedagogiczną, być może wzrosną tylko opłaty i może pogorszyć się żywienie dzieci.

– Zatem zyska gmina, ale stracą nasze dzieci – skonkludował jeden z rodziców. – Panie Burmistrzu, niech Pan potraktuje te 450 tys. złotych jako inwestycje, bo te dzieci za jakiś czas będą płacić w Śremie podatki – dodał inny z ojców malucha z Jarzębinki. Wreszcie burmistrz zakończył dyskusję.

– Wysłuchałem Państwa słów z pokorą i wycofuje się z pomysłu likwidacji Jarzębinki – powiedział Adam Lewandowski. Chce on ponownie spotkać się z rodzicami dzieci z Jarzębinki jeszcze w 2012 roku, aby omówić dalsze funkcjonowanie placówki.

– Niesamowite, udało się zachować nasze przedszkole. Byłam pewna, że klamka zapadła i nie uda się przekonać burmistrza – mówiła tuż po spotkaniu młoda mama.

Od września będzie znacznie drożej

Pomimo, że ostatecznie nie będzie zmiany właściciela w Jarzębince, to jednak zmiany w edukacji będą dotyczyć rodziców dzieci chodzących do gminnych przedszkoli w Śremie. Od 1 września zmienią się opłaty za korzystanie z przedszkoli prowadzonych przez gminę. Teraz opieka nad dzieckiem do godziny 13.00, będzie nieodpłatna, natomiast za dalszą opiekę nad maluchem w przedszkolu już trzeba będzie zapłacić.

– Taką zmianę wymusza na nas nowa ustawa o systemie oświaty – informuje szefowa pionu edukacji śremskiego magistratu. – Wynika z niej, że w przedszkolu publicznym przez 5 godzin zapewnia się bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę nad dziećmi. Stąd te zmiany – dodaje.

Obecnie rodzice dzieci, które korzystają z gminnych przedszkoli w wymiarze 5-godzinnym płacą od 40 do 50 złotych miesięcznie i dodatkowo środki za produkty na przygotowanie posiłków. Natomiast za dziecko, które korzystało z przedszkola przez 9 godzin śremianie musieli zapłacić miesięcznie około 100 złotych plus pieniądze na wyżywienie dziecka.

Według uchwały, nad którą w czwartek obradowali radni od 1 września opłaty się zmienią. W przypadku opieki dłuższej niż do godziny 13.00 miesięczna opłata za jedno dziecko wyniesie niecałe 150 złotych. Jeśli rodzice w jednym przedszkolu mają co najmniej dwójkę dzieci, to za drugie (i kolejne) zapłacą około 135 złotych. Do tego rodzice za każde dziecko będą musieli uiści opłatę związaną z zakupem żywności i to bez względu czy dziecko będzie przebywać w placówce do godz. 13.00, czy też dłużej.

Gdyby obecne proporcje zachowały się, to rodzice 367 dzieci korzystających z 9-godzinnych oddziałów od nowego roku szkolnego musieliby zapłacić o 50 złotych więcej niż obecnie. Natomiast rodzice 260 dzieci skorzystaliby z bezpłatnej opieki przedszkola.

– Prawdopodobnie jednak ta proporcja się zmieni, ponieważ większa grupa rodziców może być zainteresowana bezpłatną opieką do godziny 13.00 – uważa Barbara Jabłońska.

Wśród tych wszystkich zmian jest przynajmniej jedna, która może ucieszyć rodziców najmłodszych śremian. Być może jeszcze w tym półroczu na terenie miasta zostanie otworzony nowy żłobek. Jednak będzie on prowadzony przez podmiot zewnętrzny.

Przeczytaj koniecznie i wypowiedz się na forum:
Burmistrz zlikwidował szkołę w Wyrzece
Burmistrz Środy Wlkp. też chce prywatyzacji przedszkoli
Komentarz autorski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto