Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Komunalny w Śremie - otwarcie nowej części śremskiej nekropolii wraz z kolumbarium

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Gmina Śrem symbolicznie otwarła nową cześć Cmentarza Komunalnego przy ul. Malczewskiego w Śremie. W tej części nekropolii znajduje się m.in. kolumbarium. Poświęcenia nowej części cmentarza dokonał ks. Marian Brucki, dziekan dekanatu śremskiego. Otwarcie nowej części śremskiej nekropolii odbyło się w piątek 15 października.

Otwarcie nowej części cmentarza komunalnego

Nowa część śremskiego cmentarza komunalnego jest już gotowa. To właśnie w tej części powstało kolumbarium, które jest jedynym takim miejsce pochówku na śremskich cmentarzach.

Początki związane z powstaniem tej części nekropolii sięgają 2017 roku. Wtedy rozpoczęły się prace nad wszelkimi opracowaniami i uzyskaniem zgód, a następnie prace stricte budowlane związane m.in. z pracami ziemnymi, instalacją wszelkich niezbędnych mediów, ogrodzeniem terenu, a także powstaniem wspomnianego już kolumbarium. Koszt tych prac to niebagatelna kwota niemal 2,5 mln złotych. Te prace to jednak tylko dwa, z trzech zaplanowanych etapów rozbudowy cmentarza komunalnego w Śremie.

W przyszłym roku prace nad rozbudową mają być kontynuowane. Wstępem do trzeciego etapu tych działań była podjęta na ostatniej sesji śremskiej rady miejskiej uchwała związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla cmentarza komunalnego.

Myślę, że jest to inwestycja niecodzienna, bo rzadkością jest, żeby w XXI wieku rozwiązywać problemy społeczne związane z zapewnieniem miejsc pochówku - stwierdził podczas skromnej uroczystości otwarcia i poświęcenia nowej części cmentarza burmistrz Adam Lewandowski.

Nie brakuje w Śremie cmentarzy parafialnych, ale przyszedł czas, że funkcjonujący od sporego czasu cmentarz komunalny wymagał nowej rzeczywistości. Stąd tez w 2017 roku zapadła decyzja o przeznaczeniu terenów pod stworzenie nowej części cmentarza komunalnego - dodał burmistrz i zauważył, że procedury dotyczące tworzenia tego takich miejsc jak nekropolie są bardzo skomplikowane i zajmują dużo czasu.

Jak wyjaśnił biorącym udział w uroczystości Adam Lewandowski, docelowo w nowej części cmentarza będzie 3300 miejsc. Mowa tu oczywiście o miejscach pochówków tradycyjnych, grobach pod urny oraz o kolumbarium. Obecnie rozbudowana część nekropoli to 2334 miejsca w tym:

  • 871 miejsc na groby ziemne,
  • 72 nisze w kolumbarium, przy czym jedna nisza to miejsce dla czterech urn,
  • 40 grobów murowanych pojedynczych,
  • 16 grobów murowanych podwójnych.

Bardzo często skupiamy się tylko na drogach, skupiamy się na budowie domów, bloków. Natomiast chcę podkreślić jeszcze raz, że pojęcie decyzji o rozbudowie cmentarza komunalnego, to kwestia potrzeby społecznej, a prace z tym związane to naprawdę duże wyzwanie - powiedział na koniec burmistrz Śremu.

Po słowach Adama Lewandowskiego ksiądz prałat Marian Brucki dokonał poświęcenia nowej części nekropolii oraz krzyża wznoszącego się w jej centrum.

Kościół zawsze uważał cmentarze, miejsca pochówku zmarłych za miejsca święte. Cmentarze to miejsca zadumy, refleksji, modlitwy. To ziemia, w której oczekujemy na zmartwychwstanie - powiedział przed modlitwą ksiądz Brucki.

Uroczystość otwarcia nowej części cmentarza komunalnego w Śremie ubogacili trębacze ze śremskiej Orkiestry Dętej Towarzystwa im. M. Zielińskiego. W wydarzeniu udział wzięli również projektanci i wykonawcy tej inwestycji.

Cmentarz Komunalny w Śremie - otwarcie nowej części śremskie...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto