Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje z wieżą ciśnień w Śremie? Symbol miasta jest w ruinie?

Dominika Górna
Dominika Górna
Co się dzieje z wieżą ciśnień w Śremie? Symbol miasta jest w ruinie?
Co się dzieje z wieżą ciśnień w Śremie? Symbol miasta jest w ruinie? fot. Dominika Górna
Co się dzieje z wieżą ciśnień w Śremie? Symbol miasta jest w ruinie? - pytają nas przechodnie w okolicy śremskiej wieży ciśnień. Pojawiliśmy się tam, bowiem zaniepokoiły nas tabliczki informujące o zakazie wstępu w pobliże budynku. A wszystko przez... spadające dachówki.

Kilka dni temu w pobliżu śremskiej wieży ciśnień pojawiły się tablice ostrzegające przechodniów przed zbliżaniem się do budynku. "Wstęp wzbroniony. Spadające dachówki. Grozi kalectwem lub śmiercią" - czytamy z zaniepokojeniem.

Faktycznie w pobliżu wieży nie widać wielu przechodniów. Zapewne mieszkańcy wzięli sobie do serca powyższe ostrzeżenie. Gołym okiem można dostrzec, że pojawiły się ubytki w elewacji. Tymczasem zaledwie 10 lat temu, w sierpniu 2010 roku, śremski ratusz informował o postępach prac konserwatorskich na wieży.

Wówczas na stronie internetowej pojawił się komunikat informujący, że dobiega końca pierwsza część remontu najwyższego obiektu w Śremie – Wieży Wodociągowej. Prace mające na celu zabezpieczenie górnej części Wieży Wodociągowej w Śremie trwały od października 2009 roku.

- Zabytkowa, niemal 44 metrowa wieża, pochodząca z 1909 roku, jest nieodzowną częścią śremskiej panoramy. Budynek od lat nie spełnia już swojej funkcji i jest niewykorzystany, a odpadające ze środkowej części wieży odłamki cegieł oraz dachówki zaczęły stwarzać realne zagrożenie, dlatego kilka lat temu budynek ogrodzono. Podjęto rozmowy na temat odnowienia wieży oraz adaptacji wieży jako ciekawej atrakcji turystycznej i doskonałego punktu widokowego - informował urząd miasta.

Prace konserwatorskie, restauratorskie i remontowe elementów najbardziej zagrożonych oraz remont zadaszenia trwały od października 2009 roku. Wówczas częściowo wymieniona została konstrukcja drewniana wraz z poszyciem dachowym wieży, daszki latarni oraz wieżyczek, stolarka okienna oraz ganek widokowy z zabezpieczeniem. Te prace dotyczyły górnej części wieży. A co z dalszą częścią remontu? Kilka lat temu padł pomysł, by zamienić ją w Wieżę Pamięci Powstania Wielkopolskiego...

Kolejnym etapem odnowienia wieży ciśnień będzie remont, modernizacja i zabezpieczenie dolnej części wieży tzw. trzonu i adaptacja wnętrza. Na realizację pierwszej części remontu wieży ciśnień gmina Śrem przeznaczyła 1.547.395,88 zł - informowali w sierpniu 2010 roku urzędnicy

Zapytaliśmy śremski ratusz jakie obecnie ma plany wobec wieży, która jest wizytówką naszego miasta a jej stan pozostawia wiele do życzenia. Czekamy na komentarz w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto