Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czempiń wyróżniony w projekcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Miasta z Klimatem”

Andrzej Rajewicz
Czempiń wyróżniono m.in. za budowę węzła komunikacyjnego z parkingami i siecią ścieżek rowerowych
Czempiń wyróżniono m.in. za budowę węzła komunikacyjnego z parkingami i siecią ścieżek rowerowych Arch. NM
Gmina Czempiń wzięła udział w projekcie „Miasta z Klimatem”, w którym Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło analizę działań podejmowanych przez miasta, w zakresie wdrażania polityki klimatyczno-środowiskowej.

Analiza została przeprowadzona w 5 kategoriach i polegała na zebraniu oraz porównaniu danych z Głównego Urzędu Statystycznego, Inspekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Nadzoru Technicznego, a także danych pozyskanych bezpośrednio od miast biorących udział w inicjatywie.

Po weryfikacji przesłanych przez miasta formularzy oraz analizie postępów i potencjału miast w kontekście transformacji klimatyczno-środowiskowej, w każdej z 5 kategorii wybrano jedno miasto i nadano im tytuł „Miasta z Klimatem”. Ponadto w każdej z kategorii przyznano 3 wyróżnienia.

Czempiń wyróżniono m.in. za budowę węzła komunikacyjnego z parkingami i siecią ścieżek rowerowych

W kategorii transport zeroemisyjny miastem z klimatem został Wyszków, a Czempiń wyróżniony został wraz ze Złotowem i Olsztynem.

- Wyróżnienie to jest wynikiem działań podejmowanych na rzecz budowy infrastruktury multimodalnej w postaci węzła przesiadkowego, parkingów P&R, B&R czy ścieżek rowerowych, a także nakładów na zieleń, a zauważyć należy, że ocenie podlegał jeszcze okres sprzed rewitalizacji miasta i realizacji bieżącego projektu z WRPO dotyczącego budowy ścieżek rowerowych (m.in. do Piotrkowic, Jasienia, w Piechaninie, czy w Czempiniu), podczas których także tego typu działania były i są zaplanowane – mówi Andrzej Socha, z-ca burmistrz Czempinia.

Miasta z najlepszymi wynikami w projekcie „Miasta z Klimatem oraz miasta wyróżniające się zostaną zaproszone do współpracy w ramach specjalistycznego doradztwa strategicznego renomowanych instytucji takich jak m.in. Instytut Ochrony Środowiska, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Badawczy Leśnictwa. W ten sposób Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wspierać proces planowania i wdrażania polityki klimatyczno-środowiskowej na poziomie lokalnym. Wynikiem współpracy miast z ekspertami będą mapy drogowe transformacji klimatycznej wraz z określeniem ambitnych celów w tym procesie.

- Doradztwo strategiczne będzie polegać na dokonaniu wspólnie z miastami przeglądu wybranych dokumentów strategicznych i planistycznych oraz wypracowaniu rekomendacji co do modyfikacji, albo określenia nowych, ambitnych celów transformacji klimatyczno-środowiskowej, w tym określenia listy projektów indykatywnych. Celem wsparcia będzie także zbudowanie zdolności administracyjnej miasta i jego przygotowanie do finansowania kluczowych inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowej UE, środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz z programów priorytetowych NFOŚiGW – dodaje Andrzej Socha.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto