Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy powstanie Zakład Aktywności Zawodowych w Śremie? Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej opowiada o projekcie

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Jest szansa na powstanie pierwszego Zakładu Aktywności Zawodowej w Śremie. Szczegóły projektu przedstawiła Prezes Śremskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Trójka” i kierownik WTZ, Dominika Stefaniak.

Stworzyć miejsca pracy dla podopiecznych WTZ

W czwartek 3 marca odbędzie się spotkanie organizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej z Poznania i Fundację im. św. Królowej Jadwigi z Puszczykowa dotyczącej projektu “Przystanek WTZ”. W ramach tego projektu w naszym mieście mógłby powstać Zakład Aktywności Zawodowej. Śremskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Trójka” prowadzące Warsztat Terapii Zajęciowej będzie dążyć do powstania ZAZ na terenie naszego miasta.

Pomysł jest taki, żeby spróbować przekonać osoby koordynujące projekt, by filia Zakładu Aktywności Zawodowej powstała w Śremie. Pierwotnie miał być on w całości zlokalizowany w Poznaniu. Myślę, że jeżeli ten pomysł spotka się z aprobatą naszych władz uda się go zrealizować. Na ten moment nie ma takiego zakładu w naszym powiecie. Najbliższe ZAZ-y znajdują się m.in. w Poznaniu i Puszczykowie. W Śremie działa tylko jedna spółdzielnia socjalna, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością, brakuje miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz zaburzeniami psychicznymi

- powiedziała Prezes Śremskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Trójka” i kierownik WTZ, Dominika Stefaniak.

Problem z miejscami pracy dla podopiecznych śremskiego WTZ

Misją warsztatu terapii zajęciowej jest przygotowanie jego uczestników do podjęcia pracy. Śremski WTZ funkcjonuje od pięciu lat.

Po trzech latach uczestnictwa w rehabilitacji zawodowej dokonywana jest kompleksowa ocena każdego uczestnika która określa jego możliwości podjęcia pracy, oczywiście mówimy tutaj o wspomaganym lub chronionym rynku pracy. Na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę ocenę kompleksową oraz ocenę trenera pracy organizującego w ramach WTZ zajęcia przygotowujące do pracy, siedmioro naszych uczestników zostało wytypowanych jako gotowych do podjęcia pracy Tak naprawdę ciężko nam znaleźć miejsca pracy dla tych osób

- opowiada Dominika Stefaniak.

Jak zaznacza kierownik WTZ są to osoby głównie z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi oraz innymi deficytami wymagające dostosowania miejsca pracy do ich możliwości. Dla tej grupy osób właściwie niemożliwe jest podjęcie i utrzymanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Nadal funkcjonuje stereotyp, że osoba z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym wynikającą z niepełnosprawności intelektualnej, zaburzeń psychicznych lub autyzmu nie poradzi sobie w pracy.

Odpowiednie warunki do pracy dla uczestników WTZ Śrem

WTZ stara się łamać stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Wytwory, które powstają w warsztatowych pracowniach znajdują szerokie grono nabywców. WTZ ma swoich stałych klientów, którzy zamawiają personalizowane upominki, kartki okolicznościowe, przedmioty do dekoracji domu. Poza tym organizowane są zajęcia praktyczne na zewnątrz, między innymi w firmie wynajmującej pokoje czy ostatnio w Muzeum Śremskim.

Realizowaliśmy także projekt polegający na zaprojektowaniu oraz wykonaniu prac ogrodniczych na skwerze przed Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Śremie. Poza tym należy podkreślić, że nasi uczestnicy samodzielnie wykonują wszystkie prace porządkowe na terenie WTZ oraz w ogrodzie społecznym "Raj- ka" należącym do WTZ. Większość z tych osób znam od wielu lat, są to bardzo wartościowi ludzie, w których drzemie potencjał i w odpowiednio stworzonych warunkach są w stanie dobrze wykonać powierzone zadanie. Są zaangażowani, chętnie podejmują nowe wyzwania, chcą się uczyć i zdobywać nowe umiejętności. Czasami potrzeba na to więcej czasu, dostosowania narzędzi i metod pracy, rozłożenia zadania na szereg etapów.

- opowiada Prezes Śremskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Trójka”.

Dominika Stefaniak dodaje, że każdy z uczestników ma swoje predyspozycje, możliwości i różne ograniczenia wynikające z niepełnosprawności. Zadaniem terapeutów jest rozwiązanie tych problemów. Zakłady Aktywności Zawodowej stwarzają odpowiednie warunki pracy dla osób z niepełnosprawnością. Czas pracy jest mniejszy, stanowiska pracy odpowiednio przystosowane. Ponadto zapewniona jest rehabilitacja ruchowa i społeczna. Zdaniem kierownika WTZ, jak również zdaniem uczestników najważniejsze, ZAZ powinien zapewniać przyjazną atmosferę "ludzkie" podejście do pracownika.

Ekologia bliska sercu w WTZ Śrem

Warsztat Terapii Zajęciowej w Śremie prowadzi szerokie działania. Między innymi stara się pozyskiwać fundusze na działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. W ostatnim czasie udało się pozyskać środki na projekt "Kobiecość to ja" skierowany do dorosłych kobiet z niepełnosprawnością intelektualną finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz projekt "Eko - Edukator" finansowany z Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy z Funduszy EOG. W ramach tego projektu uczestnicy są przygotowywani do prowadzenia warsztatów ekologicznych i ogrodniczych dla przedszkolaków lub dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej.

- Jest to też pomysł na rodzaj pracy jaką mogliby wykonywać nasi uczestnicy w przyszłości. Większość ZAZ-ów istniejących do tej pory opartych jest na usługach typu prace porządkowe, wytwarzanie rękodzieła, introligatorstwo, usługi pralnia, prasowania itp. Ten projekt jest swego rodzaju pilotażem, jeżeli uda nam się przygotować naszych uczestników do prowadzenia zajęć z dziećmi i oni sami poczują że są w stanie przeprowadzić takie zajęcia - będziemy zastanawiać się nad uruchomieniem takiej usługi na szerszą skalę. Poza tym idea zero - waste czyli niemarnowania jedzenia, energii oraz życia w zgodzie z naturą jest nam bardzo bliska. Staramy się realizować ją w praktyce, wykorzystywać w naszych pracowniach materiały wtórne, z odzysku, prowadzimy też ogród ekologiczny w którym w ramach projektu Eko-edukator stanie niedługo mała szklarnia w której będziemy produkować własne warzywa i zioła. Mamy też pomysł na produkcję suszu ziół i kwiatów. Na razie jest on na etapie przygotowania. Staramy się też dużo czasu przebywać blisko przyrody, korzystać z hortiterapii i silwoterapii.

.

- zdradza prezes, Dominika Stefaniak.

Na zajęciach warsztatowych dzieci uczyłyby się zakładać swój mini ogródek, hodować zioła, wysiewać nasiona kwiatów sezonowych, hodować truskawki i poziomki w doniczkach. Najmłodsi mieliby okazje porozmawiać o segregacji śmieci, o tym jak można chronić środowisko. Dzieci uczyłyby się konkretnych rozwiązań, które mogą zastosować w swoim domu. W przyszłości planowane są zajęcia sezonowe np. budowanie domków dla pszczół i motyli, jeży, dla ptaków, wiosenne sadzenie drzew, kwiatów, zabawy sensoryczne itp. WTZ ma świetne zaplecze do tego rodzaju działań. Ogród "Raj-ka" jest piękną, zieloną przestrzenią która aż prosi się aby ją odpowiednio wykorzystać.

Osiem pracowni w śremskim WTZ

Do dyspozycji uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej jest osiem pracowni. Są to pracownia stolarska, krawiecko-dziewiarska, ogrodniczo-bukieciarska, multimedialna, rękodzieła, marketingowa, gospodarstwa domowego i artystyczna.

- W poszczególnych pracowniach uczymy nowych technik, bezpiecznego używania narzędzi i maszyn, przygotowujemy naszych uczestników do wykonywania pracy. Niestety brakuje kontynuacji naszych działań, brakuje miejsc pracy dostosowanych dla "naszych ludzi". Z rozmów z uczestnikami oraz ich rodzinami jest mała możliwość, żeby osoba z tego typu niepełnosprawnością odnalazła się w standardowym zakładzie pracy. Musiałaby być wspierana przez trenera pracy. Nie ukrywam, że również pracodawcy musieliby zmienić swoje podejście do takich osób. ZAZ uszyty na miarę tych osób jest dla nich szansą na podjęcie pracy, realizację marzeń, bardziej godne życie, być może też samodzielność mieszkaniową. Daje też gwarancję trwałości zatrudnienia

- podsumowuje Prezes Śremskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Trójka”.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto