Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolsk: Sprawdzili stan szlaków rowerowych

Zdzisława Dłużak
Uczniowie z opiekunami sprawdzili stan szlaków rowerowych w gminie
Uczniowie z opiekunami sprawdzili stan szlaków rowerowych w gminie FOT. Eliza Mączka
– Przejechaliśmy wszystkimi dostępnymi szlakami, jednocześnie sprawdzając ich stan techniczny – mówią Wojciech Dudziński i Witold Opielewicz, uczestnicy letnich wypraw. Szlaki turystyczne dostępne dla rowerzystów w malowniczo położonej gminie mają około 100 kilometrów.

– Na tej podstawie możemy powiedzieć, że są one dobrze oznakowane, przejezdne i atrakcyjne krajobrazowo – dzielą się spostrzeżeniami. Oprócz dorosłych opiekunów trasami rowerowymi wokół gminy Dolsk podróżowali uczniowie. Obydwaj zgodnie też podkreślają, że udział w wyprawach wymagał od młodzieży wytrwałości, bo przejechanie 100 km to wcale niełatwa sprawa, zwłaszcza że najmłodsza uczestniczka – Magda Pawłowska – miała 9 lat. Ogromną rolę odegrała w tym wypadku atmosfera życzliwości i chęć niesienia wzajemnej pomocy ze strony starszych kolegów.

W zakończonych rajdach brało udział dwanaścioro uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego oraz Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich, pod czujnym okiem opiekunów: Wojciecha Dudzińskiego, Roberta Królaka – nauczycieli wychowania fizycznego, a także Witolda Opielewicza – kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Tobiasza Klemskiego – instruktora sportowego.

Przejechanie wszystkich tras turystycznych gminy, to niecodzienna gratka dla młodych ludzi. Na dwóch kółkach zjechali wokół Dolska około 100 kilometrów. Jednak nie za jednym razem. Trasę podzielono na etapy.

Pierwszego dnia jechali szlakiem wokół Jeziora Dolskiego Wielkiego.
Kolejnego dnia odwiedzili nieczynną już stację kolejową w Wieszczyczynie, na której co roku odbywają się Mistrzostwa Powiatu Drezyn Ręcznych.
Innym razem zwiedzali szlak „Pagórki Dolskie”, jadąc z Dolska przez Trąbinek, Ostrowieczko, Ostrowieczno, Brześnicę, Lipówkę i Błażejewo.

– Po drodze obejrzeliśmy głazy narzutowe oraz dąb o obwodzie pnia 750 cm, który pod względem grubości lokuje się na 15. miejscu w Polsce – mówią uczestnicy wypraw rowerowych.

Ostatni szlak, który przejechali – Dziesięciu Jezior – był najdłuższy, bo liczył 30 km. Jadąc nim odwiedzili pobliskie Cichowo.
– Atrakcją dla wszystkich było przepłynięcie stateczkiem po jeziorze Cichowo i Mościszki. Stało się to możliwe dzięki właścicielowi tamtejszego lokalu „Chata Wodnika”’, za co jesteśmy mu wdzięczni – mówi Wojciech Dudziński, opiekun młodzieży i jednocześnie pomysłodawca letnich wyjazdów rowerowych.

Uczestnicy wypraw otrzymali od swoich opiekunów mapy. Ich zadaniem będzie wyrysowanie szlaków, którymi przejechali. Dla wszystkich przewidziano drobne upominki.

Kontynuacją wakacji na dwóch kółkach była impreza pod hasłem „Tydzień na sportowo”. W jej ramach przewidziano zajęcia sportowe na nowo oddanych do użytku obiektach na dolskiej plaży. Udział w nich może wziąć każdy, kto ma ochotę skorzystać z proponowanej oferty.

Przez cztery dni dzieci pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej brały udział w rozgrywkach w badmintona, piłkę nożną plażową i boule. Korzystały ze sprzętu wodnego ośrodka sportu.

– Ostatniego dnia, dzięki uprzejmości ratowników WOPR, zorganizowano przejażdżki motorówką – mówi Wojciech Dudziński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto