Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki Książ Wielkopolski 2019: starości dożynkowi ksiąskich powiatowo-gminnych dożynek

KB
Dożynki we Włościejewkach: gmina dziękowała za plony
Dożynki we Włościejewkach: gmina dziękowała za plony fot. K. Baksalary
Sołtysi Włościejewek i Gogolewa będą tegorocznymi Starostami Dożynkowymi podczas powiatowo-gminnych dożynek w Książu Wielkopolskim. Oboje to liderzy społeczni swoich małych ojczyzn. Przypominamy, że dożynki powiatowo-gminne w Książu Wielkopolskim już w tę niedzielę. W naszym materiale znajdziecie również jedną z naszych licznych archiwalnych galerii dożynkowych.

Tegoroczni starości dożynkowi w gminie Książ Wielkopolski to Iwona Zegar z Włościeje-wek oraz Andrzej Słabikowski z Gogolewa. To właśnie oni już w niedzielę, 25 sierpnia przekażą bochen chleba dożynkowego włodarzom gminy Książ Wlkp. i powiatu śremskiego.

Iwona Zegar, gospodyni we Włościejewkach

Tegoroczna Starościna ksiąskich dożynek już od ponad 30 lat wraz z mężem Kazimierzem prowadzi gospodarstwo rolne. Zostało ono odziedziczone przez małżeństwo po rodzicach męża pani Iwony. Początkowo gospodarstwo obejmowało 15 hektarów, a dziś urosło do 33 hektarów.

Państwo Zegar zajmują się hodowlą bydła opasowego oraz owiec. Oprócz tego na swoim gospodarstwie uprawiają również produkcję roślinną m.in. zboża oraz ziemniaków.

Pani Starościna dożynek dba nie tylko o własny dom oraz gospodarstwo. Troszczy się również o sołectwo. Od 2003 roku jest to na bowiem sołtysem Włościejewek i dokłada wszelkich starań, aby ta mała ojczyzna była nie tylko zadbana, ale i żeby miejscowości wchodzące w skład sołectwa Włościejewki zmieniały pozytywnie swe oblicze. Z jej inicjatywy Włościeje-wki należą do Programu Wielkopolska Odnowa Wsi.

Dodamy jeszcze, że Iwona Zegar za swoją działalność była doceniania i nagradzana. Otrzymała m.in. odznaczenie z tytułu prowadzonej działalności sołeckiej, jak również ministerialny medal za zasługi dla rolnictwa. Pani Iwona jest mamą trójki dorosłych dzieci oraz babcią czwórki wnucząt.

Andrzej Słabikowski, rolnik z tradycjami

Starosta dożynkowy to mieszkaniec Gogolewa, który wraz z żoną prowadzi od lat nowoczesne gospodarstwo rolne. Gospodarstwo zostało odziedziczone przez małżeństwo po rodzicach pani Danuty.

Początkowo gospodarstwo pana Andrzeja i jego żony liczyło 12 hektarów. Dziś dzięki ciężkiej pracy to jest już areał ok. 70 hektarów.

Gospodarstwo Andrzeja Słabikowskiego nastawione jest głównie na produkcję roślinną oraz hodowlę trzody chlewnej. Pola pan Andrzej obsiewa głównie zbożem.

Starosta dożynkowy podobnie jak Iwona Zegar jest sołtysem. Zawiaduje on sołectwem Gogolewo już od 1995 roku.

Pan Andrzej dba m.in. o rozwój turystyki w jego sołectwie - Gogolewo to wieś malowniczo położona nad brzegiem Warty, gdzie znajduje się niewielka przystań rzeczna oraz nieopodal brzegu drewniany, zabytkowy kościół. Tutaj dodamy, że pan Andrzej należy do rady parafialnej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie i aktywnie angażuje się w dbanie o jeden z zabytków gminy Książ Wielkopolski. W tym roku drewniany kościół w Gogolewie obchodzić będzie 240-lecie swojego istnienia.

Gogolewo - podobnie jak Włościejewki - należy do Programu Wielkopolska Odnowa Wsi. Przystąpienie do programu to po części inicjatywa pana Andrzeja.

Starosta dożynkowy jako wzorowy rolnik odznaczony został medalem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Pan Starosta dożynkowy jest tatą trójki dorosłych dzieci oraz dziadkiem szóstki wnucząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto