Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie dekady sołtys Brodnicy. Alicja Śliwa

Piotr Hoffmann
Dwie dekady sołtys Brodnicy. Alicja Śliwa (na pierwszym planie)
Dwie dekady sołtys Brodnicy. Alicja Śliwa (na pierwszym planie) fot. Piotr Hoffmann
W powojennej historii sołtysami Brodnicy były w większości kobiety. W 1997 roku z fotela sołtysa zrezygnował Józef Mrozek. Wybrano na jego miejsce Alicję Śliwę.

Pani Alicja prowadziła wtedy wraz z mężem 70 hektarowe gospodarstwo. Wójtem był Krzysztof Piotrowski, którego po sprytnie zaaranżowanym „puczu”, wysadził z fotela Marian Flaczyński. Ostatnie wybory samorządowe są zaś domeną Marka Pakowskiego nawiasem mówiąc - sąsiada pani sołtys. Ona w przyszłym roku zakończy drugą dekadę sołtysowania. W międzyczasie owdowiała i powtórnie sześć lat temu wyszła za mąż. Do nazwiska doszedł jej więc drugi człon - Kasztelan.

Pani Alicja ma 50 lat i czworo dorosłych dzieci - trzy córki (Magdalena, Joanna i Lidia) i syna Bartosza. Bartosz wraz z żoną Joanną mieszka w domu rodzinnym. Teściowa z synową (imienniczką jej córki) dogadują się znakomicie i nawet razem stają do zdjęcia.

Wioska liczy około 900 mieszkańców, więc jej fundusz sołecki wynosi nieco ponad 30 tysięcy złotych. - Pieniądze te przeznaczamy od kilku lat na budowę strażnicy OSP. Obecnie siedziba strażaków mieści się w starych garażach po byłym PGR. Potrzeba na to wiele środków i trudno jest przewidzieć, kiedy budowa się zakończy - mówi pani sołtys.

W radzie sołeckiej oprócz pani Alicji działają jeszcze: Dorota Jankowiak, Jolanta Idczak, Krzysztof Marciniak (miejscowy radny) i Mirosław Różański. Działania rady polegają w większości na organizowaniu imprez integracyjnych różnego rodzaju. Od imprez z okazji Dnia Dziecka, poprzez majówki, na dożynkach skończywszy. Zresztą dożynki o zasięgu gminnym przypadają stolicy gminy mniej więcej co trzy lub cztery lata.

Grupa mieszkańców lubi też uczestniczyć wyjazdach krajoznawczo - turystycznych w różne regiony Polski. Byli na przykład w Nowym Tomyślu na święcie wikliny czy w Szreniawie na regionalnym weselu. - Jak weszła moda na chodzenie z kijkami spotykaliśmy się na wspólnych marszach. Było nas nawet koło pięćdziesiątki - mówi pani Alicja.

Ona sama nie jest pewna czy będzie kandydować na kolejną kadencję sołtysowania. Podobno tak mówi przed każdymi wyborami. Z ważniejszych potrzeb wioskowych pani sołtys wymienia założenie oświetlenia na nowych osiedlach oraz postawienie siłowni zewnętrznej. Przydałaby się też większa świetlica. Rolę tę pełni w chwili obecnej pomieszczenie po byłym komisariacie policji. Budowa nowej świetlicy to jednak, biorąc pod uwagę stan finansów gminnych melodia „dalekiej” przyszłości.

Jak wynika z dokumentów historycznych pierwsza wzmianka o Brodnicy pochodzi z 1230 r. Wówczas wieś była własnością Czesława z Brodnicy. W latach 1426-1581 miejscowość była znana jako miasto. Ludzie z tej wioski (żołnierze piesi) walczyli nawet z Krzyżakami. Właścicielami majątku w XIX wieku był ród Chłapowskich, a później i obecnie ród Mańkowskich. Ciekawostką historyczną jest pusty grób twórcy polskiego hymnu - Józefa Wybickiego. Grób pochodzi z 1880 roku. Prochy Wybickiego przeniesiono w 1923 roku do kościoła Św. Wojciecha w Poznaniu. Obecnie wieś Brodnica jest siedzibą władz gminnych. Po ostatniej reformie administracyjnej przynależy do powiatu śremskiego.

Dwie dekady sołtys Brodnicy. Alicja Śliwa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto