Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fara Śrem: odpust w śremskim kościele farnym. Poświęcono chleby oraz wieńce [ZDJĘCIA]

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Fara Śrem: odpust w śremskim kościele farnym. Poświęcono chleby oraz wieńce
Fara Śrem: odpust w śremskim kościele farnym. Poświęcono chleby oraz wieńce fot. KB
Fara Śrem. 15 sierpnia to dla kościoła farnego pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śremie wyjątkowy dzień. Tego dnia obchodzone są bowiem w tej parafii uroczystości odpustowe. Tradycyjnie już tego dnia poświęcono również chleby wypieczone z mąki z tegorocznych zbóż oraz wieńce wyplecione z kłosów, kwiatów oraz ziół.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to ważny dzień dla wiernych, szczególnie dla parafian śremskiego kościoła farnego. Święto też często nazywane jest również świętem Matki Boskiej Zielnej, a to w związku z tym, że w tradycji Matka Boża jest uważana za patronkę ziemi i porastającej ją roślinności.

Suma odpustowa rozpoczęła się tradycyjnie o godz. 12.15 wyjściem kapłanów po oczekujących ze świeżo wypieczonym chlebem oraz wieńcami rolników z okolicznych wsi należących do parafii farnej. Po przywitaniu wszyscy przeszli do świątyni, gdzie odbyła się uroczysta msza święta.

Główną bohaterką uroczystości była Matka Boża nazywana również Panią Śremu, której święto było obchodzone i to jej oraz jej niezwykłemu życiu głównie poświęcone było sobotnie kazanie wygłoszone przez o. Pawła Ratajczyka ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Podczas modlitwy podziękowano także za tegoroczne zbiory, za codzienny trud rolników i ogrodników pracujących w swoich gospodarstwach oraz sadach. Modlono się również za pomyślność na następny rok. Kulminacyjnym momentem mszy świętej było poświęcenie przyniesionych do świątyni chlebów oraz wieńców. Poświęcono również zielne bukiety przyniesione tego dnia przez wiernych.

Podczas modlitwy nie zapomniano również o stuleciu bitwy nazwanej "Cudem nad Wisłą". Kapłani złożyli modlitwy za poległych w tamtym czasie oraz za to, aby historia się nie powtórzyła.

Msza święta odpustowa zakończyła się tradycyjnie procesją wokół kościoła farnego.

O uroczystą oprawę sumy odpustowej zadbali m.in. Orkiestra Dęta Towarzystwa in. Mariana Zielińskiego oraz chórzyści ze śremskiej fary.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto