Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Dolsk: Kanalizacja za cztery miliony

Magdalena Boniec, AD
Kanalizacja w dwóch wioskach Dolska kosztowała cztery miliony
Kanalizacja w dwóch wioskach Dolska kosztowała cztery miliony fot. Magdalena Boniec
W czwartek (28.07) została oficjalnie przekazana do użytku kanalizacja w dwóch wioskach gminy Dolsk. Ścieki z tej części powiatu popłyną do oczyszczalni Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Śremie

Rozmowy w sprawie budowy kanalizacji w Drzonku i Wieszczyczynie rozpoczęły się w 2007 roku. Przedsięwzięcie kosztowało ponad 4 miliony złotych. Prawie 2,5 miliona gmina Dolsk otrzymała z funduszy europejskich (gmina jest piątym samorządem w Wielkopolsce, pod kątem wykorzystania środków unijnych).

Zobacz także: Walczyli z pożarem budynku w Trąbinku - ZDJĘCIA

Kanalizację wykonał Zakład Usługowy Wodno-Kanalizacyjny s.c. Strykowo – Czesław Cichy. Jak podkreślali wykonawcy, przy robotach wykorzystano metodę przecisków, co umożliwiło wykonanie przedsięwzięcia bez naruszania nawierzchni dróg.

Przy okazji inwestycji udało się wyeliminować azbest z wodociągu w Wieszczyczynie. Tam też odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi. Na uroczystość przybyli sołtysi wiosek, a także przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Dolsk, PWiK oraz gminy Śrem i wykonawców robót. Od burmistrza Dolska - Henryka Litka, obecni dowiedzieli się, że Drzonek i Wieszczyczyn to pierwsze wioski w gminie Dolsk, w których wykonano kanalizację. Następna taka inwestycja ruszy w Księginkach i Małachowie.

Burmistrz zapowiedział co roku podłączanie do kanalizacji dwóch kolejnych wiosek gminy. Z kolei Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, właściciela spółki PWiK, Podkreślił istotę współpracy między gminami.

- Mądrość ludzi polega na znalezieniu wspólnych rozwiązań - mówił włodarz największej gminy w regionie. Zwrócił uwagę, że kanalizacja, to dziś wymóg cywilizacyjny. W gminie Dolsk. - Cywilizacja wyrasta spod ziemi - powiedział A. Lewandowski.

Skąd pomysł na kanalizowanie sąsiadów? Sama gmina Śrem po inwestycjach w rurociągi do 2014 roku ma zostać całkowicie skanalizowana. Jeszcze w 2011 roku mają powstać dokumentacje lub rozpoczęte prace nad kanalizacją ostatnich zakątków gminy, do których nie dotarła dotychczas.

Komunalna spółka PWIK zarządzająca rurociągami dysponuje jeszcze mocami przerobowymi, dlatego nadal szuka klientów na wodę i chętnych do oczyszczania ścieków w urządzeniach PWiK Śrem.

Ważne jest także to, że inwestycja w Dolsku rozpoczęła się od ekologicznej walki o ratowanie Jeziora Grzymisławskiego. Żeby oczyścić jezioro, zbiornik otoczono siecią. Przy okazji podłączono część sąsiedniej gminy Dolsk, na której teren również sięga akwen.

Wcześniej do oczyszczalni i wodociągu w Śremie podłączona została Brodnica, niezadowolona z dotychczasowych usług świadczonych przez firmę z Czempinia.
Po Dolsku i Brodnicy, Śrem ma teraz podpisać umowę z gminą Kórnik o współpracy w zakresie podłączenia jego części do miejscowej sieci wodno-kanalizacyjnej.
Porozumienie w tej sprawie ma powstać jeszcze tego lata. Rurociągiem do gminy Śrem mają zostać podłączone sołectwa na południu gminy, jak Czmoń czy Radzewo.

Tylko w samym Czmoniu, gdzie powstaje osiedle na 300 mieszkań, nie ma kanalizacji.

Korzystają z Unii

Gmina Dolsk dzięki swoim inwestycjom znalazła się na 84 miejscu (na 2,5 tys. gmin w rankingu na samorządy najlepiej wykorzystujace pieniądze z Unii Europejskiej. Stało się to głównie dzięki inwestycjom w turystykę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto