Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowieczek: wkrótce finałowa wystawa historycznego projektu sołectwa. Czy wyjaśni się tajemnica zagadkowego zdjęcia?

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
fot. udostępnione przez Janinę Pawełczyk
Projekty historyczny realizowany w Nowieczku dobiega końca. Już teraz wiemy, że przerósł oczekiwania samych inicjatorów. Wielkim finałem projektu będzie wystawa, która odbędzie się już za chwile, bo w niedziele 13 września. Być może podczas wystawy rozwiąże się tajemnica zagadkowego zdjęcia i uda się ustalić kto na nim jest.

Nowieczek: historia na starych zdjęciach

Po kilku długich tygodniach pracy nad zebraniem fotografii i ich skanowaniem oraz nagraniem wspomnień mieszkańców przyszedł czas podsumowania projektu pod nazwą "Odkrywamy historię sołectwa i przodków - Nowieczek we wspomnieniach mieszkańców". Już teraz wiemy, że rozmach projektu przerósł oczekiwania inicjatorów. Spodziewano się 100 może 200 zdjęć, a tymczasem zgromadzono ich ponad 500 i nadal ich przybywa.

Po zeskanowaniu każde zdjęcie - a najstarsze jest z 1900 roku - trafiało z powrotem do rąk właściciela, a skan fotografii na specjalne plansze poświęcone poszczególnym rodzinom. Co ważne, plansze z fotografiami przygotowywali sami mieszkańcy Nowieczka, którzy działali popołudniami i wieczorami w świetlicy wiejskiej.

Efekt tych prac będzie można zobaczyć już w niedzielę 13 września. Zanim jednak rozpocznie się wystawa zorganizowana zostanie gra terenowa pod hasłem "Rozpoznaj, odszukaj, odpowiedz", która uczestnikom gry przybliży Nowieczek i jego okolice. Natomiast samo otwarcie wystawy nastąpi o godz. 15.00 w świetlicy wiejskiej, gdzie odbędzie się również projekcja przygotowanego specjalnie na tę okazję filmu.

Zdradzimy, że podczas wystawy zostanie zaprezentowane również bardzo szczególne i zagadkowe zdjęcie. Przedstawia ono grupę mężczyzn, najprawdopodobniej strażaków. Trudno jednak odgadnąć kto na nim jest. Może uda się rozwiązać tę zagadkę już w niedzielę.

Nowieczek: po co mieszkańcy zbierają zdjęcia we wsi?

Projekt pod nazwą "Odkrywamy historię sołectwa i przodków - Nowieczek we wspomnieniach mieszkańców" to zdecydowanie szansa na zachowanie tożsamości lokalnej i przypomnienie historii tego miejsca.

Jednak, żeby wszystko się udało potrzeba zaangażowania obecnych mieszkańców sołectwa i tych, którzy mieszkali tu dawniej oraz przeszukania domowych archiwów. O to właśnie apelują sołtys Nowieczka Janina Pawełczyk oraz Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Nowieczek Dorota Cieślak.

Zachęcamy obecnych mieszkańców wsi oraz osoby, których korzenie wywodzą się z naszej miejscowości do odszukania w swoich domowych archiwach starych zdjęć związanych z życiem mieszkańców, wyglądem domostw, upamiętniających wydarzenia z życia wsi
- apelują wspólnie Janina Pawełczyk i Dorota Cieślak

Jednak nie tylko zdjęcia są ważne w tym przedsięwzięciu, ale również stare pocztówki z widokami sołectwa, zdjęcia związane z działalnością szkoły oraz na przykład dawne mapy Nowieczka i okolic. Każda pamiątka z życia wsi i jego mieszkańców jest ważna.

Już teraz wiemy, że od momentu rozpoczęcia projektu udało się odkryć prawdziwe fotograficzne perełki. Jest to m.in. fotografia z jubileuszu 60-lecia kółka rolniczego, które pochodzi z 1938 roku. Jak zdradziła nam sołtys Janina Pawełczyk, materiałów jest już całkiem sporo, nie oznacza to jednak, że nie warto już przekazywać kolejnych.

Co zrobić jeśli uda się coś znaleźć w domowych archiwach? Można zeskanować znalezione fotografie i przesłać mailowo na adres pani sołtys wsi ([email protected]) lub skontaktować się z Janiną Pawelczyk telefonicznie pod numerem 664 445 764 i umówić się na zeskanowanie znalezionych zdjęć. Wszystkie wypożyczone do skanowania zdjęcia wrócą do swoich właścicieli.

Jeśli decydujemy się na przesłanie skanów samemu, to pamiętajmy o dokładnym opisie zdjęcia. Warto zaznaczyć co przedstawia, kto się na nim znajduje i w którym, roku zostało wykonane. Im starsze zdjęcia, tym lepiej dla projektu.

Wszystkie pozyskane fotografie, pocztówki i inne przedmioty mówiące o historii Nowieczka posłużą do przygotowania gry terenowej dla dzieci i młodzieży oraz prezentacji multimedialnej opowiadającej historię sołectwa. Wszystkie zebrane materiały oraz informacje trafią również do kroniki wsi.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości kontaktować się można z Janiną Pawelczyk, sołtys Nowieczka.

Projekt realizowany jest z pieniędzy Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020).

My ze swojej strony dodamy tylko, że Nowieczek ma bardzo długą historię. Pierwsze wzmianki o tej wsi pojawiły się już w 1371 roku, a jej pierwszymi dziedzicami byli Jan i Wyszota Nowieccy. Z Nowieczka pochodzi m.in. urodzony w 1884 roku pamiętnikarz Jakub Wojciechowski. Obecne jednym z dowodów długiej historii Nowieczka jest dworek z XIX wieku oraz park krajobrazowy. W okolicy wsi znajdują się również pozostałości cmentarza ewangelickiego. Niestety zachowały się jedynie szczątki nagrobków.
______________
Rys historyczny za Zdzisławą Dłużak "Dolsk moje miasto między dawnymi a nowymi wieki" Wyd. Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2009
______________

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto