Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Dolsk. W Nowieczku szykuje się rewolucja!

Bartosz Klimczuk
W Nowieczku szykuje się rewolucja!
W Nowieczku szykuje się rewolucja! Bartosz Klimczuk
Gmina Dolsk. W tym tygodniu rozpoczął się generalny remont świetlicy wiejskiej w Nowieczku. Sprawa była już wyjątkowo paląca, ponieważ podłoga znajdowała się w tragicznym stanie. Zmieni się jednak nie tylko ona, o czym z dumą opowiada sołtys Nowieczka, Janina Pawełczyk.

Pierwsze rozmowy z władzami gminy Dolsk o remoncie świetlicy były przeprowadzane już dwa lata temu, czyli wtedy, kiedy podłoga zaczynała się psuć. Zaczęto robić pewne naprawy, wymieniano niektóre drewniane deski. W 2020 roku niestety posadzka zniszczyła się już całkowicie.

Stara podłoga powstała razem z całą świetlicą w 1968 roku. Nie dziwię się, że w końcu się zniszczyła, skoro była oparta na drewnianych podwalinach. Przy jej usuwaniu powstał taki kurz, że ściany uległy ogromnemu zabrudzeniu. Przeczuwałam jednak, że tak się stanie, więc już w planach miałam generalny remont całej świetlicy - przekonywała Janina Pawełczyk.

Na wymianę podłogi udało się zdobyć fundusze z gminy Dolsk. Wykonawca wycenił koszt prac budowlanych na ponad 17 tys. zł. Nowa wykładzina do świetlicy została kupiona już dwa lata temu i zostanie założona przez samych mieszkańców, w ramach czynu społecznego.

Malowanie i szpachlowanie ścian wyniesie około 12 tys. zł. Nowe drzwi wraz z ich montażem to kolejne 2 tys. zł. Ta kwota akurat pokryta zostanie z tegorocznego funduszu sołeckiego - wyliczała sołtys Nowieczka.

Skąd Nowieczek uzbiera wspomniane 12 tys. zł? Pierwszą część, czyli 3,5 tys. zł, wyłoży Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Nowieczek z dofinansowania przydzielanego Kołom Gospodyń Wiejskich [stowarzyszenie należy do KGW - przypis red.]. Kolejne 3 tys. zł zostanie uruchomione w ramach przyszłorocznego funduszu sołeckiego. Resztę, czyli 5,5 tys. zł zostanie przekazane przez gminną komisję ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.

W naszej świetlicy odbywały się cykliczne zajęcia dla dzieci, m.in artystyczne czy ruchowe. Poza nimi też bardzo często przychodzili tutaj rodzice ze swoimi pociechami. Gdy podłoga coraz bardziej się niszczyła, niestety nie było to już możliwe. Na szczęście, już wkrótce świetlica znów będzie otwarta dla małych mieszkańców sołectwa - mówiła Janina Pawełczyk.

Koniec remontu zaplanowany jest na połowę lutego przyszłego roku. Sołtys Nowieczka wspominała, że z tej okazji planuje również pewną niespodziankę. Nie chciała niestety zdradzić jaką.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto