Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Książ Wielkopolski: ambona kościoła w Gogolewie będzie remontowana. Gmina przyzna na ten cel dotację

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Zdjęcia archiwalne z odpustu w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie
Zdjęcia archiwalne z odpustu w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie fot. ilustracyjne/arch. red./Bartosz Klimczuk
Gmina Książ Wielkopolski szykuje się do sesji rady miejskiej. Jednym z poruszanych tematów będzie przekazanie dotacji na remont i konserwację zabytków na terenie gminy. W planie jest przyznanie funduszy na remont w zabytkowym drewnianym kościele w Gogolewie.

Gmina Książ Wielkopolski: drewniany kościół w Gogolewie i remont zabytkowej ambony

Historia drewnianego kościoła w Gogolewie usytuowanego nieopodal rzeki warty jest bardzo długa i ciekawa. Zanim jednak przypomnimy, jak doszło w drugiej połowie XVIII wieku do wybudowania tej świątyni, zaczniemy od spraw doczesnych.

Niejako kościołem w Gogolewie będą zajmować się radni z Książa Wielkopolskiego, a wszystko za sprawą przyznania dotacji na remont i konserwację zabytkowej ambony znajdującej się w świątyni. Dotacja w wysokości 20 tysięcy złotych przyznana ma zostać w związku z wnioskiem złożonym przez zarządcę tego obiektu sakralnego, czyli parafię p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie do gminy Książ Wielkopolski.

Radni nad odpowiednią uchwałą w tej sprawie najpierw pochylą się podczas kwietniowej komisji wspólnej, a następnie podczas sesji ksiąskiej rady miejskiej. Wszystko wskazuje na to, że głosowanie w tej sprawie jest tylko kwestią formalności.

Kościół w Gogolewie: pożar świątyni i krzyż pływający na wodzie

Historię kościoła w Gogolewie trzeba rozpocząć, zanim w ogóle ta świątynia powstała. Wcześniej w tej wsi należącej niegdyś do Doliwów w XII wieku zbudowany został kościół pw. św. Jana Ewangelisty i św. Stanisława. Kościół ten mieszkańcom Gogolewa i okolic służył do 1777 roku, kiedy od rażenia piorunem wybuchł pożar i świątynia została doszczętnie spalona.

Po tym wydarzeniu mieszkańcy Gogolewa odnaleźli unoszący się na wodach Warty krzyż pochodzący ze spalonego kościoła. Ów krzyż zdecydowano się przetransportować do Śremu. Tu dziekan dekanatu śremskiego zdecydował, aby krzyż ponownie położyć na wodach Warty.

Na tym jednak sprawa się nie zakończyła. Mieszkańcy kilka dni później ten sam krzyż znaleźli znów unoszącego się na wodzie w Gogolewie. Sytuacja ta była o tyle dziwna, że aby pokonać rzekę na odcinku Śrem-Gogolewo trzeba płynąć pod prąd.

Kiedy sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie, została podjęta decyzja o wybudowaniu nieopodal tego miejsca na Warcie nowego kościoła. Tym razem jednak świątynia nie otrzymała jako patronów Jana Ewangelisty i Stanisława, a oddano ją pod wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego i tak jest do dzisiaj.

Legenda o pływającym krzyżu jest żywa do dziś i wielu postrzega ją w kategorii cudu.

Na koniec przypomnimy tylko, że co roku w Gogolewie odbywa się odpust, który upamiętnia tamto wydarzenie. Dziś krzyż nie pojawia się w Gogolewie w cudowny sposób, ale symbolicznie jest on przewożony na statku, który wyrusza ze Śremu.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto