Gmina Śrem planuje zmianę opłat za wywóz śmieci. Sprawdźcie, jak zmienią się stawki i kto na nich skorzysta

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Gmina Śrem planuje zmianę opłat za wywóz śmieci. Wszystko wskazuje na to, że na zmianach nie zyskają mieszkańcy bloków, a wiąże się to m.in. z problemami z segregacją śmieci w tych miejscach
Gmina Śrem planuje zmianę opłat za wywóz śmieci. Wszystko wskazuje na to, że na zmianach nie zyskają mieszkańcy bloków, a wiąże się to m.in. z problemami z segregacją śmieci w tych miejscach fot. ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
Temat śmieci w gminie Śrem wraca co jakiś czas jak bumerang. Tym razem wszystko wskazuje na to, że wiadomości płynące ze śremskiego urzędu będą względnie dobre dla sporej części mieszkańców gminy. Radni na najbliższych podjedzeniach pochylą się nad planami obniżenia stawek za wywóz śmieci na terenie gminy Śrem.

Opłaty za wywóz śmieci w gminie Śrem ulegną zmianie

Z początkiem października pojawił się nowy projekt uchwały dotyczący opłaty za gospodarowanie odpadami
komunalnymi w gminie Śrem. Radni pochylą się nad propozycjami w nim zawartymi na najbliższym posiedzeniu Komisji Komunalnej i Rozwoju, a następnie podczas sesji Rady Miejskiej, gdzie zapadnie ostateczna decyzja, czy propozycja zawarta w projekcie wejdzie w życie. Dobrą wiadomością dla części mieszkańców jest to, że projekt zakłada obniżenie stawek.

Obecnie na terenie gminy Śrem obowiązują dwie stawki w zależności od sektora, z jakiego są dobierane odpady. Dla miasta oraz wsi o zwartej zabudowie, czyli Śrem, Zbrudzewa, Psarskiego, Nochowa, Pyszącej oraz Mechlina obowiązywała kwota 31 złotych na miesiąc od osoby. Mieszkańcy pozostałych miejscowości, gdzie zabudowa jest rozproszona, miesięcznie opłacali wywóz śmieci w kwocie 26 złotych za osobę. Teraz stawki oraz "sektory" ulegną zmianie.

Według projektu uchwały, nad którą będą wkrótce obrazować radni, dla osób zamieszkujących w domach jednorodzinnych, bliźniakach itp., czyli w zabudowie zwartej miejskiej na terenie gminy Śrem stawka spadnie o 5 złotych. Opłata będzie zatem wynosić nie 31 złotych od osoby na miesiąc, a 26.

Co z mieszkańcami bloków na terenie gminy Śrem?

Mieszkańcy zabudowy wielolokalowej, czyli m.in. bloków zostali natomiast podzieleni na dwie grupy:

  • pierwsza grupa, to mieszkańcy gminy z wyjątkiem Śremu i tam opłata za wywóz odpadów również spadnie do 26 zł za osobę na miesiąc;
  • druga grupa natomiast to mieszkańcy zabudowy wielolokalowej w Śremie. Tu projekt nie zakłada obniżenia opłaty, a wynikać ma to m.in. z innej częstotliwości odbioru odpadów, a także z faktu, że mieszkańcom bloków gorzej idzie z segregacją śmieci. To - według projektu uchwały - powoduje, że odpady segregowane odbierane z bloków w punkcie zagospodarowania odpadów przyjmowane są jako odpady zanieczyszczone.

Utrzymanie kwoty wynika również z faktu mycia i dezynfekcji pojemników. W zabudowie wielolokalowej pojemniki myte są raz na kwartał, natomiast mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej muszą radzić sobie z myciem i dezynfekcją na własną rękę.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz proponowane zmiany w opłacie za śmieci w gminie Śrem?

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Dodaj ogłoszenie