Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groby do likwidacji w Śremie. Na liście grób pierwszego polskiego burmistrza miasta

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Grób Czesława Dutkiewicza, pierwszego polskiego burmistrza Śremu
Grób Czesława Dutkiewicza, pierwszego polskiego burmistrza Śremu fot. KB
Groby do likwidacji w Śremie. Wśród nich grób pierwszego burmistrza miasta, którego w ostatnich dniach przypomnieliśmy w związku z ulicą Dutkiewicza w Śremie. Jeśli w nie znajdą się bliscy burmistrza Czesława Dutkiewicza, wkrótce jego grób zniknie.

Groby do likwidacji - 20-letnia prolongata

Likwidacja istniejących grobów to zawsze trudny temat. Niestety często zapominamy o regulowaniu prolongaty, a jej nieopłacanie oznacza "rezygnację" z dalszego utrzymania grobu. Przypominany, że prolongatę wnosi się raz na 20 lat.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto śledzić informacje parafialne na temat grobów do likwidacji. W ostatnich dniach taką listę po raz kolejny opublikowała m.in. parafia pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, która administruje dwoma śremskimi nekropoliami - cmentarzami przy ul. Farnej oraz przy ul. Cmentarnej.

Groby do likwidacji - mogiły zasłużonych dla miasta, też mogą zniknąć

Przeglądając listę, zauważyliśmy m.in. nazwisko Czesława Dutkiewicza, pierwszego polskiego burmistrza Śremu. Ten grób z racji funkcji pełnionej przez osobę pochowaną w tym miejscu jest ważny dla miasta i jego historii. Jego skopanie w związku z brakiem opłaty będzie niestety stratą dla lokalnej historii, a dodać trzeba, że Czesław Dutkiewicz jeśli chodzi o miasto, którym w swoim czasie zarządzał, ma wybitnego pecha. Przypominamy, że ulica Dutkiewicza okazała się ulicą nikomu nieznanego Józefa Dutkiewicza, a nie pierwszego burmistrza miasta. Więcej na ten temat przeczytacie klikając w link poniżej.

W związku z planowaną likwidacją grobu pierwszego polskiego burmistrza Śremu zwróciliśmy się z pytaniem do Muzeum Śremskiego, czy jako instytucja powołana do dbania o lokalną historię i dziedzictwo przejmą opiekę nad miejscem pochówku Czesława Dutkiewicza.

Na reakcję nie musieliśmy długo czekać i już kilka godzin po naszym zapytaniu otrzymaliśmy informację, że Muzeum Śremskie jest po rozmowach z zarządcą cmentarza, czyli ks. prałatem Marianem Bruckim i doszli do porozumienia w kwestii grobu Czesława Dutkiewicza. Muzeum ze swoich środków poniesie konieczne opłaty, aby zachować miejsce pochówku pierwszego polskiego burmistrza Śremu. Jak wynika z przekazanych nam informacji, miejsce zostanie również posprzątane i utrzymywane w porządku przez pracowników muzeum.

O sprawę grobu Dutkiewicza oraz innych ważnych osób dla miasta zapytaliśmy również burmistrza Adama Lewandowskiego, który zapowiedział przygotowanie specjalnej listy, by uchronić takie groby.

Ta lista trafi do właścicieli cmentarzy, a gmina opłaci te groby
- zapewnił Adam Lewandowski

Groby do likwidacji - nie pierwszy taki przypadek w Śremie

Zresztą historia Czesława Dutkiewicza i miejsca jego pochówku nie jest pierwszą tego typu historią w Śremie. Kilka lat temu opisywaliśmy podobną sytuację, która wówczas dotyczyłam Feliksa Sałacińskiego, człowieka, który stworzył podwaliny śremskiego muzealnictwa i Muzeum Śremskiego. Grób śremianina również został przeznaczony do likwidacji i gdyby nie reakcja opinii publicznej prawdopodobnie doszłoby do jego likwidacji. Ostatecznie żyjący potomkowie Feliksa Sałacińskiego opłacili opłatę prolongacyjną i grób rodzinny został zachowany. Niestety jego stan pozostawia sporo do życzenia, a kto nie wie, która mogiła jest rodzinnym grobem Sałacińskich raczej jej nie odnajdzie, gdyż jakiś czas temu po pochowaniu w tym miejscu kolejnej osoby tablicę rodową zasłania drewniany krzyż z tabliczką.

Groby do likwidacji - lista grobów nieopłaconych

Na koniec przypominamy o tym, że warto sprawdzić, czy nie mamy w rodzinie grobów, którym grozi likwidacja w związku z brakiem uiszczenia opłaty prolongacyjnej. Śremska Fara listę grobów opublikowała na swojej stronie internetowej - klikając tu przejdziecie do listy grobów nieopłaconych. Jeden z najstarszych grobów na tej liście jest nieopłacany od 1944 roku, jest również sporo grobów z lat 60., 70. i późniejszych lat. W sumie wskazano 672 miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto