I Jesienny Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Śremu. Weekend z tenisem w Śremie i Psarskiem!

Jakub Cybichowski
Jakub Cybichowski
Udostępnij:
Nadchodzący weekend będzie stał pod znakiem zmagań tenisistów ziemnych. W sobotę 16 października i niedzielę 17 października, odbędą się rozgrywki o Puchar Burmistrza Śremu. Dwudniowy turniej zostanie rozegrany na korcie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich w Śremie oraz w Psarskiem. Sobotnie spotkania rozpoczną się o godz. 10:00, a niedzielne o 9:30.

Powrót tenisa ziemnego do Śremu

Rozgrywki tenisowe powracają z przytupem do Śremu. Szesnastu pasjonatów tej dyscypliny stanie do walki o Puchar Burmistrza. Nowe otwarcie nie udałoby się bez znaczącego zaangażowania śremian z Grupy Inicjatywnej Promocji Tenisa Ziemnego.

Duży wkład w reaktywację tej dyscypliny ma lokalny pasjonat tenisa ziemnego, Tomasz Wojna, który na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego. Znaczącą rolę odegrali również Mariusz Kociemba oraz Emil Majsner. Poczynione starania i chęć poprawy infrastruktury tenisowej, doprowadziły do stworzenia kortu przy Szkole Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich.

W okresie wakacyjnym udało mi się, z pomocą Dyrektora szkoły, zorganizować kort tenisowy. Na boisku wielofunkcyjnym, domalowane zostały linie do tenisa. Otwory były do siatkówki, więc wykorzystaliśmy te otwory i zakupiliśmy nowe słupki oraz siatkę. W ten sposób powstał drugi po Psarskim kort tenisowy w Śremie - mówił organizator turnieju, Tomasz Wojna.

„Dwa korty dają nam większe możliwości” - atrakcyjny format turnieju

Weekend z tenisem w Śremie i Psarskiem zapowiada się niezwykle emocjonująco. Zawodnicy rywalizujący o Puchar Burmistrza, rozegrają łącznie aż 22 spotkania. Do zwycięstwa w meczu będą potrzebne dwa wygrane sety. Jeśli chodzi o sytuację dotyczącą gemów, to walka będzie toczyła się do sześciu (ew. siedmiu; przy braku przewagi dwóch gemów).

Format niedzielnych meczów zostanie nieco uatrakcyjniony i zawodnicy rozpoczną mecz od stanu 3:3 w gemach. Nie ulegnie zmianie zasada, że jeśli po dwóch setach będzie remis 1:1, to o zwycięstwie zadecyduje tie-break (do 7 pkt; bez gry na przewagi).

I Jesienny Turniej Tenisa Ziemnego o puchar Burmistrza Śremu jest odpowiedzią na duże zainteresowanie tenisem w Śremie. We wrześniu odbyły się dwa turnieje. Hasło turnieju „Tenis łączy pokolenia” daje możliwość rywalizacji starszych i młodszych. Dwa korty dają nam większe możliwości, dlatego stworzyliśmy taki system, aby przegrani z pierwszych sobotnich meczów mogli grać dalej w niedzielnych zmaganiach. Sobotnie eliminacje wyłonią grupę A i grupę B. Drabinka A (Psarskie) poprowadzi do finału A turnieju głównego, a w drabince B (SP 6) zagrają finał B - tłumaczył Tomasz Wojna.

Historia kołem się toczy

Historia tenisa ziemnego w Śremie jest godna uwagi. Zbliżający się wielkimi krokami turniej, stanowi swojego rodzaju kamień milowy. Śremianie chcą bowiem powrotu tenisa do lat świetności.

Przed 20. laty zapoczątkowaliśmy popularyzację tenisa ziemnego w Śremie. Wówczas na trzech kortach - w parku miejskim, przy basenie i jednostce wojskowej mogliśmy rozgrywać turnieje i ligi tenisowe. Ostatnie mecze ligowe rozegraliśmy w 2009 roku. Później infrastruktura tenisowa w Śremie niestety znacznie się pogorszyła, co spowodowało „uśpienie” tenisa na wiele lat. Obecna sytuacja sprawia, że wracamy do tenisa i próbujemy odbudowywać to, co funkcjonowało wcześniej z dużym powodzeniem. Pamiętam lata, gdy 30 osób zgłaszało się do rozgrywek ligowych. Chcemy do tego wrócić. Wiele osób dawniej grających, pomimo upływu 20. lat, jest dalej zainteresowanych rozwojem tenisa w Śremie - opowiadał nasz gość.

Akademia Tenisa dla dzieci i młodzieży - ciekawa oferta

Ważnym elementem dla rozwoju procesów edukacyjnych, jest rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży. Nie inaczej wygląda to w przypadku tenisa ziemnego, który najlepiej szkolić od najmłodszych lat.

Trudno rozwijać jakąkolwiek dyscyplinę nie mając bazy sportowej. Pierwszym światełkiem było powstanie kortu w Psarskiem przed dwoma laty. Kort przy Szkole Podstawowej nr 6 zwiększa nasze możliwości o 100 procent i pozwala wykonać kolejny krok w rozwoju tenisa. Ponadto szkolny kort stworzył wreszcie możliwość utworzenia Akademia Tenisa dla dzieci i młodzieży. Już od września prowadzę treningi trzy razy w tygodniu. W okresie jesienno-zimowym przeniesiemy się na salę gimnastyczną przystosowaną do gry w tenisa - stwierdził Tomasz Wojna.

Osoby zainteresowane treningami tenisa ziemnego mogą się skontaktować z trenerem, pod nr tel.: 698 786 584.

Turniej tenisowy pełen emocji

I Jesienny Turniej o Puchar Burmistrza Śremu zapowiada się iście pasjonująco. Na pewno emocji będzie co niemiara. Warto zatem przyjrzeć się z bliska zmaganiom tenisistów.

Mamy nadzieję, że pogoda będzie korzystna. Zapraszamy wszystkich miłośników tenisa ziemnego oraz osoby, chcące poznać tę dyscyplinę - podsumował nasz rozmówca.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Dodaj ogłoszenie