MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław wiele zyskał na wstąpieniu Polski do UE. Co już zrobiono? Jakie są plany?

(em)
Dzięki unijnym środkom przebudowano plac przed inowrocławskim dworcem kolejowym
Dzięki unijnym środkom przebudowano plac przed inowrocławskim dworcem kolejowym Dominik Fijałkowski
Inowrocław pozyskał dotychczas 200 milionów złotych środków unijnych na przeprowadzenie inwestycji. Co już zrobiono, i jakie są najbliższe plany?

W majowy weekend świętujemy m.in. 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przez te lata miasto skutecznie ubiegało się o unijne środki na rozwój infrastruktury gospodarczej, modernizację obiektów oraz projekty mające na celu ochronę środowiska.

Dzięki tym funduszom udało się wybudować 25-kilometrową, dwupasmową obwodnicę Inowrocławia, co wpłynęło na zmniejszenie natężenia ruchu w mieście i hałasu, poprawiło jakość powietrza i bezpieczeństwo. Powstały także dwa łączniki: ul. rtm. Witolda Pileckiego i ul. Prymasa Józefa Glempa.

Przed dworcem kolejowym przebudowano plac i wybudowano parking na 110 miejsc przy ul. Magazynowej. Oświetlenie przejścia podziemnego i założenie monitoringu poprawiło bezpieczeństwo, a windy dla osób z niepełnosprawnościami usprawniły poruszanie się po terenie dworca.

By poprawić ochronę środowiska zakupiono 28 niskoemisyjnych autobusów oraz zamontowano 4 stacje szybkiego ładowania i 16 stacji wolnego ładowania. Powstał ponadto Inteligentny System Transportowy umożliwiający inowrocławianom korzystanie z informacji pasażerskiej i nowoczesnych wiat przystankowych.

Zadbano również o wygląd i funkcjonalność najważniejszych części Inowrocławia. Zmodernizowano płyty Rynku i placu Klasztornego, skweru Leona Wyczółkowskiego i Obrońców Inowrocławia. Wyremontowano Teatr Miejski, gdzie powstała Stała Wystawa Solnictwa oraz Instytut Prymasa Józefa Glempa oraz zabytkową kamienicę przy ul. Kasztelańskiej 22, gdzie przeprowadzono adaptację parteru na ekspozycję archeologiczną Askaukalis.

W mieście wykonano także wyczekiwaną przez mieszkańców termomodernizację budynków szkół podstawowych i przedszkoli, Środowiskowego Domu Samopomocy i hali sportowej przy ul. Daniela Rakowicza 93.

Za unijne powstał też staw z miejscem do plażowania i grillowania. W nowej części Solanek wybudowano nowoczesny kompleks Pijalnię Wód-Palmiarnię „Inowrocławiankę” z Chatą Kujawską, ogrody zapachów i kolorów oraz wyremontowano tężnię solankową. Powierzchnia Parku Solankowego zwiększyła się dzięki temu o około 30 ha.

Miasto zaplanowało już wiele projektów, które oczekują na realizację. To budowa Centrum Wodnej Rozrywki w miejscu basenu odkrytego przy ul. Świętokrzyskiej; budowa ulicy łączącej ul. Toruńską i ul. Jacewską; niskoemisyjny transport miejski, w tym przebudowa pętli w Mątwach z budową parkingu typu park&ride i parkingiem rowerowym oraz modernizacja infrastruktury transportu publicznego (przystanki, wiaty przystankowe, system komunikacji pasażerskiej na przystankach), a także zakup ekologicznych autobusów elektrycznych z rozbudową infrastruktury ładowania autobusów na terenie bazy MPK; budowa ścieżek rowerowych, w tym wzdłuż ul. Miechowickiej i ul. Szymborskiej; budowa Centrum Kultury i Edukacji „Energia Inowrocławia”.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto