Jedni włodarze zaciskają pasa, drudzy dokładają fundusze na inwestycje

Redakcja
Jedni włodarze zaciskają pasa, drudzy dokładają fundusze na inwestycje
Jedni włodarze zaciskają pasa, drudzy dokładają fundusze na inwestycje fot. Dominika Górna
Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany inwestycyjne naszych włodarzy. Ma to między innymi związek z mniejszymi wpływami z podatków PIT i CIT do budżetów samorządów. Burmistrz Śremu od kilku tygodni informuje o wprowadzeniu planu oszczędnościowego. Starosta śremski zapowiada cięcia kosztów. Tymczasem burmistrz Książa Wlkp. dokłada dodatkowe fundusze na inwestycje.

W czwartek, 2 kwietnia Adam Lewandowski wystosował list, w którym odniósł się on do obecnej społeczno-gospodarczej sytuacji. Burmistrz Śremu zapowiedział daleko idące oszczędności. Już dziś wiemy, że w najbliższym czasie nie odbędą się większe imprezy sportowe i kulturalne. W tym roku kolejna edycja budżetu obywatelskiego na rok 2021 nie odbędzie się. - Nie będziemy ryzykować finansów gminy - tłumaczy burmistrz.

Z uwagi na stan epidemii koronawirusa w Polsce oraz niepewną sytuację związaną z finansowaniem zadań samorządowych zawieszam do odwołania nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego Śremu 2021. Jestem przekonany, że po szybkim przywróceniu stabilizacji gospodarczej i finansowej w Polsce jako samorząd wrócimy do realizacji idei Budżetu Obywatelskiego Śremu. Jednocześnie informuję, że realizacja wszystkich projektów wybranych w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego Śremu odbędzie się zgodnie z planem w 2020 roku - Adam Lewandowski

Z informacji przekazanych przez śremski ratusz wynika, że już dziś obserwujemy znacznie mniejsze wpływy do budżetu z podatków PIT i CIT, w porównaniu z rokiem ubiegłym. I tak przykładowo w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku 2019 do budżetu z tytułu podatku PIT wpłynęło 15 174 827 zł. Z kolei w tym samym czasie w 2020 r. (styczeń-kwiecień) wpływy te były mniejsze o około 2 mln zł i wyniosły 13 207 545 zł. To samo dotyczy podatku CIT. w 2019 roku w okresie od stycznia do kwietnia do budżetu gminy wpłynęło 1 036 441,28 zł. W 2020 r ta kwota zmniejszyła się o połowę i wynosi 551 783,86 zł.

Stąd też decyzja burmistrza, by ciąć wydatki. Gmina kontynuuje te inwestycje, które finansowe są przy pomocy zewnętrznych funduszy. Dotyczy to między innymi rewitalizacji stadionu miejskiego czy przebudowy ulicy Parkowej.

W powiecie będzie skromniej

Również starosta śremski zapowiada zaciskanie pasa. W budżecie starostwa także zaobserwowano mniejsze wpływy. I tak za kwiecień tego roku do budżetu starostwa z tytułu podatku PIT wpłynęło 990 tys zł. Tymczasem w ubiegłym roku w kwietniu ta kwota wynosiła 1,7 mln zł. - Cięcia w wydatkach będą konieczne, by przeżyć kolejne lata - zapowiada Zenon Jahns. Starosta śremski wyjaśnia, że już dziś część funduszy przeznaczonych na remont dróg została przesunięta na szpital. Ponadto starostwo zamiast inwestować w drogi rozplanuje więcej ich remontów. Choć, jak przyznaje sam starosta, powiat ma odłożone 11 mln zł.

Posiadamy spory zapas, ale pieniądze trzeba wydawać z głową. Byłem przygotowany na kryzys, ale nie sądziłem, że będzie to epidemia koronawirusa - tłumaczy Zenon Jahs

Starosta uważa również, że świat zmieni się na tyle po pandemii, że skutki będziemy odczuwać jeszcze przez wiele lat. - Nic już nie będzie takie samo - dodaje Zenon Jahs.

W Książu Wlkp. dokładają na inwestycje

Tymczasem burmistrz Książa Wlkp. poinformował właśnie, że gmina przeznaczy dodatkowe prawie półtora miliona złotych na inwestycje. - Pandemia koronawirusa na szczęście nie sparaliżowała największych inwestycji, jakie na ten rok zaplanowane zostały na terenie gminy Książ Wlkp. Wprawdzie z realizacji zadań zrezygnował śremski powiat, to jednak cała - nazwijmy ją - gminna część inwestycyjna, pozostała niezmieniona. Co więcej, na ostatniej, kwietniowej sesji Rady Miejskiej, do budżetu Gminy Książ Wlkp. - z tytułu wolnych środków za 2019 rok - wprowadzono kolejne, nowe zadania, których realizacja nastąpi w ciągu najbliższych kilku miesięcy - informuje ksiąski magistrat.

W uchwale budżetowej z 28 kwietnia, dodatkowe finanse przeznaczono m.in. na drogi gminne, w tym na nowe zadania, takie jak:

- przebudowa drogi w kierunku kościoła we Włościejewkach,
- przebudowa łącznika ul. Niepodległości i ul. Zakrzewskiej w Książu Wlkp.

Ponadto, do już zaplanowanego zadania pn. „Budowa dróg dojazdowych do gruntów rolnych” (w Radoszkowie i Kołacinie), dołożono aż 400 tys. zł, co sprawiło, że łączny, tegoroczny budżet na ten cel to 600 tys. zł. Zwiększono również - o kwotę 100 tys. zł - środki na bieżące utrzymanie dróg gminnych - czytamy na stronie gminy.

W ksiąskim budżecie pojawiły się także zupełnie nowe projekty, takie chociażby jak:

- modernizacja płyty rynku w Książu Wlkp.,
- modernizacja placu i ciągu jezdnego przy budynku ksiąskiego magistratu
- remont pomieszczeń ksiąskiej biblioteki,
- budowa pomieszczenia magazynowego na Terenach Rekreacyjnych w Jarosławkach,
- demontaż jarosławskiego pomostu,
- zakup i montaż szlabanu wraz z monitoringiem na terenie Jarosławek,
- modernizacja dachu świetlicy w Kołacinie.

Poza tym zwiększono środki finansowe z przeznaczaniem na:

- dołożenie nowych punktów świetlnych w gminie - o kwotę 31 000,-zł, łączny budżet na zadanie wynosi obecnie 141 000 zł.
- adaptację pomieszczeń na Klub Seniora - o kwotę 174 935,- zł, łączny budżet na to zadanie wynosi blisko 280 tys. zł, przy czym – w związku z ogłoszeniem wyników naboru ofert w ramach programu „SENIOR+” Edycja 2020 - Gmina Książ Wlkp. pozyskała z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dofinansowanie w wysokości 124 935,00 zł.

Ogółem - po zsumowaniu wszystkich dołożonych kwot - na powyższe zadania inwestycyjne w bieżącym budżecie, przeznaczono dodatkową kwotę ok. 1 400 000 zł.

W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z remontu stadionu miejskiego w Śremie.

Wiadomości z Naszego Miasta przez 24 godziny w Twoim telefonie

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco z informacjami!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie