Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Jurga jednym z Wybitnych Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Śremie. Tablicę pamiątkową odsłoniły dzieci artysty

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Jerzy Jurga Wybitnym Absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Śremie
Jerzy Jurga Wybitnym Absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Śremie fot. Katarzyna Baksalary
Jerzy Jurga to z pewnością osoba nietuzinkowa. Teraz śremski artysta wprowadzony został w galerię Wybitnych Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Śremie. W uroczystości wzięli udział dzieci artysty, przyjaciele i znajomi, a także uczniowie i nauczyciele śremskiego Ogólniaka.

Wybitni Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Śremie

W piątek 17 września Jerzy Jurga został wprowadzony w grono Wybitnych Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Śremie. Uroczystość odbyła się w rocznicę wernisażu wystawy poświęconej artyście "Jerzy Jurga - w 80. rocznicę urodzin artyście". Wystawa ta jak żadna inna wcześniej ukazała jego wszechstronność oraz jego liczne pasje. Nigdy wcześniej, żadna z wystaw artysty, nie przedstawiała jednocześnie tylu obrazów, kusz, szkiców i innych przedmiotów z nim związanych.

Zebranych w auli śremskiego liceum przy ul. Poznańskiej powitała prezes Stowarzyszenia Absolwentów LO Śrem, Gabriela Wasielewska. To właśnie z inicjatywy Stowarzyszenia w szkole powstała galeria Wybitnych Absolwentów, a śremska Alma Mater ma ich całkiem sporo, a teraz jako 13. w grono wybitnych wstąpił Jerzy Jurga.

Jerzy Jurga oczami Tadeusza Wełyczki, czyli laudacja

Podczas uroczystości wprowadzenia śremskiego artysty w poczet Wybitnych Absolwentów śremskiego Ogólniaka laudację, czyli mowę pochwalną, wygłosił kustosz ubiegłorocznej wystawy poświęconej Jerzemu Jurdze oraz jego uczeń Tadeusz Wełyczko.

Jak można było usłyszeć, Jerzy Jurga był człowiekiem pasji, człowiekiem dociekającym, poszukującym, człowiekiem starającym się swoim malarstwem panować nad materią. Indywidualnością.

Przygotowanie wystawy poświęconej Jerzemu Jurdze było dla mnie ogromnie ważnym wydarzeniem. Zobaczyłem obrazy, szkice, liczne rękopisy, kusze, filmy, tak dużo materiałów do ogarnięcia i dopiero wtedy zdałem sobie sprawę, jak bardzo Jerzy był pracowity i wszechstronny. Ten ogrom dorobku można by rozdzielić na kilku artystów - mówił Tadeusz Wełyczko.

Jerzy był człowiekiem skromnym i nie marzył o pomnikach, skwerach, ulicach nazwanych jego imieniem, ani tablicach i medalach nazwanych jego imieniem. To my ich potrzebujemy, aby zapełnić pustkę po człowieku-artyśce, którego brak nadal dotkliwie odczuwamy. Potrzebujemy ich także po uwiecznienia śladu po kimś ważnym, nieidealnym i może dlatego tak bliskim - dodał kustosz ubiegłorocznej wystawy poświęconej Jerzemu Jurdze.

Jerzy Jurga zmarł 13 lutego 2009 roku w swoim domu przy ul. Zachodniej w Śremie.

Tablica i medal Jerzego Jurgi odsłonięte

Po wygłoszeniu laudacji przyszedł czas na uroczysty moment odsłonięcia tablicy poświęconej artyście w galerii Wybitnych Absolwentów Liceum Śremskiego oraz medalu z jego imieniem przed budynkiem szkoły przy ul. Poznańskiej.

Odsłonięcia tablicy dokonały dzieci artysty Jakub oraz Monika wraz z przyjacielem Jerzego Jurgi - Tadeuszem Polowczykiem. Tablica znajduje się na parterze śremskiego liceum w głównym korytarzu szkoły.

Odsłonięcie medalu z nazwiskiem artysty odbyło się natomiast przed głównym wejściem do śremskiego liceum, a dokonali go Tadeusz Wełyczko oraz Franciszek Leonardczyk, uczeń III klasy o profilu humanistycznym, laureat VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej i Aleksander Czarnecki, uczeń III klasy o profilu matematyczno-fizycznym, laureat XV edycji konkursu "Fizyczne Ścieżki".

Uroczystość miała również drugie oblicze

Podczas uroczystości wprowadzenia w galerię Wybitnych Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Śremie Jerzego Jurgi ważnym momentem było również wprowadzenie pierwszoklasistów rozpoczynających w tym roku naukę w szkole przy ul. Poznańskiej do grona pełnoprawnych uczniów. Dokonało się to poprzez wręczenie im odznak szkolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto