Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już w piątek rusza głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego

Dominika Górna
Dominika Górna
W śremskim ratuszu wylosowali szczęśliwe numerki
W śremskim ratuszu wylosowali szczęśliwe numerki Dominika Górna
Przypominamy, że już za chwilę rozpocznie się głosowanie na tegoroczne projekty. To już piąta edycja Budżetu Obywatelskiego Śremu. W tym roku zgłoszono sześć projektów ogólnogminnych, osiem lokalnych miejskich i cztery lokalne wiejskie. Od tej edycji w głosowaniu, niezależnie od wieku, mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy gminy Śrem! Do wydania jest prawie milion złotych! Poniżej przypominamy, krótką charakterystyką zgłoszonych projektów.

Całkiem ciekawie zapowiada się walka o realizację pomysłów mieszkańców naszej gminy. Tak jak w latach poprzednich, tak i w tym roku pojawiło się kilkanaście ciekawych propozycji. Są to projekty nowe, jak takie, które już pojawiły się w poprzedniej edycji śremskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednak wszystkie zostaną poddane głosowaniu. Zgodnie z założonym schematem zagłosujemy na projekty ogólnogminne, lokalne miejskie i lokalne wiejskie. Głosowanie zaplanowano na okres od 13 do 22 września.

Projekty ogólnogminne
W tej kategorii mamy sześć pomysłów na urozmaicenie naszej przestrzeni. Na początek przyjrzyjmy się projektowi „Kultura w ogrodzie”.

- W ramach projektu planujemy stworzyć w ogrodzie Śremskiego Ośrodka Kultury miejsce otwarte dla każdego, kto chciałby spędzić swój wolny czas w przyjemnym otoczeniu oraz skorzystać z oferty kulturalnej proponowanej nie tylko przez ŚOK, ale także przez inne instytucje kultury. Planujemy również wrócić do wydarzeń takich jak „Muzyczne piątki nad Wartą”, które cieszyły się kiedyś ogromnym zainteresowaniem – czytamy w projekcie Mateusza Wojtasa.

Kolejną propozycją jest utworzenie Skateparku w Parku Odlewników. Za tym pomysłem stoją Krzysztof Lewandowski oraz Tomasz Żak.

- Dwa place zabaw, siłownia zewnętrzna, plac Street Workout oraz Pumptrack pozwalają na aktywny wypoczynek dzieci, młodzieży oraz całych rodzin w okolicy Parku Odlewników. W parku znajduje się wolne miejsce na Skatepark, który połączy to wszystko w jedną spójną całość. Nie dość, że będzie doskonałym uzupełnieniem placów zabaw i siłowni, to będzie on odpowiedzią na prośby dzieci i młodzieży dotyczące budowy skateparku - umożliwiając im realizację pasji i poprawę sprawności fizycznej – zapewniają pomysłodawcy Skateparku.

Innym projektem dotyczącym tej przestrzeni jest Tężnia Solankowa, która również miałaby pojawić się w Parku Odlewników. Ten pomysł pojawił się już w ubiegłym roku.

- Realizacja projektu znacząco polepszy jakość powietrza w okolicy Jezioran, działając jak filtr powietrza, co w dobie walki ze smogiem i zanieczyszczeniami, powinno mieć znaczenie kluczowe dla mieszkańców - zapewnia autor tego pomysłu, Grzegorz Wiśniewski.

Kolejne trzy propozycje skierowane są do amatorów jazdy rowerem. Anna Cieślak proponuje modernizację i rozbudowę istniejącego już miasteczka rowerowego przy Szkole Podstawowej nr 1. Projekt zakłada także budowę „Siłowni pod chmurką”.

O plac rekreacyjno-rowerowy stara się także Joanna Małyszka. - Naszym celem jest stworzenie bezpiecznej użytecznej bazy rekreacyjno-edukacyjno-wypoczynkowej dla dzieci szkolnych oraz dla społeczności osiedla. Teren przy Szkole Podstawowej nr 4 w Śremie jest dostępny przed południem dla dzieci szkolnych, a do zmroku – otwarty dla środowiska lokalnego – informuje autorka pomysłu.

Ostatnim projektem w tej kategorii jest ciekawie zapowiadający się pomysł utworzenia Parku Rowerowego na terenie dawnej żwirowni przy osiedlu Helenki w Śremie.

- Bike Park Żwirownia w zamyśle ma służyć rozwojowi i popularyzowaniu uprawiania kolarstwa górskiego w naszym regionie – zapewnia Alina Zalewska, pomysłodawczyni parku dla roweromaniaków.

Projekty lokalne miejskie

W tej kategorii mamy aż osiem pomysłów. Zacznijmy od plaży miejskiej w Śremie.

Mateusz Wojtas proponuje dalszy rozwój plaży i stworzenie „Rodzinnej Przystani Rekreacji”.

- Planujemy budowę okrętu, który będzie służył szczególnie jako wielopoziomowy plac zabaw dla dzieci. Będzie to również dobre miejsce, aby realizować zadania gminnych placówek tj. szkoły czy ośrodek kultury. Animacje lub imprezy tematyczne odbywające się na statku, będą otwarte dla wszystkich mieszkańców – zapewnia pan Mateusz.

Szefowa Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 mówi natomiast kategoryczne "NIE" ciężkim tornistrom i proponuje projekt "Lekki tornister".

- W naszej szkole brakuje szafek dla uczniów. Jak wynika z danych, przeciętny uczeń szkoły podstawowej, ważący ok. 35 kg, codziennie dźwiga ponad ośmiokilogramowy plecak! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców chcemy zakupić 600 szafek skrytkowo-ubraniowych, dzięki którym uczniowie będą mogli pozostawiać w szkole ciężkie przybory szkolne np. podręczniki, przybory do prac plastycznych, technicznych, stroje na zajęcia wychowania fizycznego, nie nosząc ich codziennie do domu – zapewnia Inga Radajewska-Dąbek, autorka projektu „Lekki torniser”.

Jednym z ciekawszych projektów jest budowa „Torów wspinaczkowych na Promenadzie” w Śremie.

- Naszym zamiarem jest postawienie dwóch konstrukcji drewnianych, które posłużą do wspinania i rozwijania zręczności młodszym i starszym dzieciom. Lokalizacja konstrukcji po dwóch stronach promenady nad Wartą – z jednej na miejscu starego „placu zabaw”, z drugiej - przed mariną, zachęci do spacerów i przejażdżek rowerowych – pisze autor, Krzysztof Lewanowski.

Tymczasem nieco inny pomysł na lokalną przestrzeń ma Grzegorz Pawlak. Dobrze wszystkim znany organizator życia kulturalnego w Śremie, który proponuje rewitalizację skweru u zbiegu ul. Przemysłowej i E. Orzeszkowej w Śremie. W projekcie możemy doczytać m.in. o historii tego miejsca.

- Zgodnie z przekazem ustnym najstarszych mieszkańców dzielnicy, nasadzeń dokonali w tym miejscu pracownicy Narodowego Banku Polskiego, w ramach tzw. „czynu społecznego” w 1969 roku. Stąd też propozycja nazwy tego miejsca - „Skwer Bankowców” - tłumaczy autor projektu.

Ponadto przedszkolaki starają się o „Statek Marzeń Wędrowniczka” przy przedszkolu nr 7 Janka Wędrowniczka, a rodzice dzieci ze Słonecznej Gromady marzą o „Siłowni pod chmurką” i odnowieniu stadionu przedszkolnego.

Katarzyna Ciszewska proponuje utworzenie leśnego placu zabaw „Dziki zaułek” na Helenkach. Miałoby to być połączenie niskiego parku linowego z huśtawkami i zjeżdżalnią. Na placu ma się także pojawić między innymi bezpieczna trampolina oraz koparka do piaskownicy.

Na koniec Łukasz Kowalczyk zachęca do głosowania na projekt utworzenia wiat rowerowych na Jezioranach, które miałyby być lekiem na przepełnione piwnice oraz alternatywą dla przechowywania rowerów na balkonach.

Projekty lokalne wiejskie

Na tej liście znalazły się cztery pomysły. Na przykład Łukasz Brzeziński, sołtys Psarskiego proponuje budowę miejsc parkingowych przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w jego wsi.

W Bodzyniewie natomiast marzą o integracyjnym placu zabaw z elementami siłowni. Na ten cel wybrano skwer na terenie Szkoły Podstawowej im. generała Dezyderego Chłapowskiego.

Tymczasem Agnieszka Golak proponuje budowę bieżni lekkoatletycznej w Nochowie.

- Bieżnia lekkoatletyczna stanie się uzupełnieniem Nochowskiego Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Coś dla dziatek i dziadków”. Wraz z istniejącą siłownią zewnętrzną, placem zabaw dla dzieci, altanką rekreacyjną, boiskiem wielofunkcyjnym oraz miasteczkiem rowerowym stworzy swoisty kompleks sportowo-rekreacyjny służący zarówno mieszkańcom wsi, jak i pobliskich miejscowości – głównie Śremu, z którego każdego dnia docierają uczniowie i osoby aktywne sportowo – czytamy w projekcie.

Ostatnim już projektem wiejskim Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 jest „Błociszewo się integruje, plac sportowo-rekreacyjny potrzebuje!!!” autorstwa Justyny Bąkowskiej.

A w tym roku decydować może dosłownie każdy. - Nawet niemowlaki mogą głosować – potwierdza burmistrz Adam Lewandowski i dodaje, że takie jest prawo ogólnopolskie i urząd musiał się do tego dostosować.
Co ważne, wszystkie te projekty nie tworzą żadnych konfliktów dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wprowadzić je w życie. Potrzebny jest tylko prawidłowo oddany głos.

Podobnie jak w latach ubiegłych, głosowanie projektów odbywać się będzie przez 10 dni kalendarzowych. Zrobimy to wyłącznie w formie elektronicznej na platformie budżetu obywatelskiego. Można oddać trzy głosy, po jednym w danej kategorii. Do poprawnego głosowania potrzebny nam będzie telefon komórkowy. - Osoby, które nie posiadają telefonu mogą przyjść do urzędu miasta. Mamy przygotowany specjalny aparat i pomożemy w głosowaniu – zapewnia burmistrz.

Szczegółowy wykaz projektów:

Projekty ogólnogminne

Kultura w ogrodzie (ogród ŚOK) – aut. Mateusz Wojtas, za kwotę 225 000 zł
Skatepark w Parku Odlewników – aut. Krzysztof Lewandowski, za kwotę 223 212 zł
Tężnia solankowa w Parku Odlewników - śremskie miejsce wspomagania zdrowia – aut. Grzegorz Wiśniewski, za kwotę 190 326 zł
Modernizacja miasteczka rowerowego i budowa „siłowni pod chmurką” przy SP1 Śrem – aut. Anna Cieślak, za kwotę 208 000 zł
Plac rekreacyjno-rowerowy dla każdego! (boisko SP4), aut. Joanna Małyszka, za kwotę 225 000 zł
Bike Park Żwirownia, aut. Alina Zalewska, za kwotę 25 000 zł

Projekty miejskie

Rodzinna Przystań Rekreacji - Plaża Miejska, aut. Mateusz Wojtas, za kwotę 112 500 zł
Lekki tornister – zakup szafek skrytkowo-ubraniowych dla uczniów SP1 Śrem, aut. Inga Radajewska-Dąbek, za kwotę 95 000 zł
Skwer Bankowców - rewitalizacja skweru u zbiegu ul. Przemysłowej i E. Orzeszkowej w Śremie, aut. Grzegorz Pawlak, za kwotę 112 400 zł
Statek Marzeń Wędrowniczka – teren Przedszkola Nr 7 Janka Wędrowniczka, aut. Elwira Misiak, za kwotę 112 500 zł
Siłownia pod chmurką – gimnastyka dla Smyka – teren Przedszkola Nr 2 Słoneczna Gromada, aut. Tobiasz Binkowski, za kwotę 109 801 zł
Leśny plac zabaw "Dziki zaułek" na Helenkach, aut. Katarzyna Ciszewska, za kwotę 112 500 zł
Tory wspinaczkowe na Promenadzie, aut. Krzysztof Lewandowski, za kwotę 112 500 zł
Wiaty rowerowe – Jeziorany - aut. Łukasza Kowalczyka za kwotę 31 000 zł.

Projekty wiejskie

Budowa miejsc parkingowych przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Psarskiem, aut. Łukasz Brzeziński, za kwotę 112 500 zł
Integracyjny plac zabaw z elementami siłowni w Bodzyniewie, aut. Jagoda Wojciechowska, za kwotę 112 470 zł
Bieżnia lekkoatletyczna – Nochowo, aut. Agnieszka Golak, za kwotę 112 500 zł
Błociszewo się integruje, plac sportowo - rekreacyjny potrzebuje!!!, aut. Justyna Bąkowska, za kwotę 112 400 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto