Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karta seniora w Śremie - co wy na to? Radni dyskutują nad pomysłem

MJ
Karta seniora w Śremie

Radni dyskutowali o karcie seniora podczas posiedzenia jednej z komisji śremskiej rady miejskiej
Karta seniora w Śremie Radni dyskutowali o karcie seniora podczas posiedzenia jednej z komisji śremskiej rady miejskiej fot. arch. red.
Śrem szykuje projekt działań związanych z funkcjonowaniem osób starszych. W ostatnich dniach w ratuszu odbyło się spotkanie konsultacyjne w tej sprawie. - W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych podmiotów senioralnych i organizacji pozarządowych, liderzy i animatorzy oraz przedstawiciele samorządu gminy Śrem, w której 17% wszystkich mieszkańców stanowią osoby po 60. roku życia - relacjonują urzędnicy. W ramach programu ma m.in. powstać Śremska Rada Seniorów, program „Senior ma głos“ aktywizujący starsze osoby w dziedzinie mediów i nowoczesnych technologii. Ma też powstać Karta Seniora. O sprawie rozmawiano podczas posiedzenia jednej z komisji Rady Miejskiej w Śremie.

Karta dla seniorów

- Zaproponujemy państwu projekt uchwały w sprawie Karty Seniora, która będzie w naszej gminie obowiązywała na wzór Karty Rodziny 3+. To wymaga szerokich konsultacji, w imieniu gminy prowadzi je OPS. Nie chcemy nikogo zaskakiwać, będziemy we wszystkich środowiskach seniorów na ten temat mówili - przekonywał Adam Lewandowski.

- Jeżeli ta karta będzie obejmowała całą gminę, czy można określić będzie zakres wiekowy seniorów, którzy będą z niej korzystać i jakie możliwości ta karta będzie dawała - dopytywał radny Zdzisław Żeleźny, który - jak sam powiedział - sam jest seniorem.

Mirosława Świdurska odpowiedziała, że seniorów rozumie się jako osoby w wieku minimum 60 lat. - Jeżeli chodzi o katalog usług zawartych w karcie seniora, będzie on uwzględniał wszystkie te podmioty, które zadeklarują bezpłatne lub zniżkowe usługi, tak jak ma to miejsce w programie Karta Rodziny 3+ - mówiła kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie.

Miejsce spotkań

Radny Żeleźny miał więcej pytań.- Już kiedyś zwracałem się z pytaniem o możliwość stworzenia klubu dla seniorów, ale takiego całodniowego. Czy nie można pomyśleć o czymś takim? - dopytywał radny. - Ja postulowałbym Jeziorany i Helenki jako lokalizację - dodał. - Wielu seniorów wolałoby spotkać się gdzieś, wypić herbatę, nawet parę groszy zapłacić, niż korzystać z jakiejkolwiek pomocy - przekonywał rajca.

Głos po nim zabrała Mirosława Świdurska ze śremskiego OPS-u. Nie od razu odpowiedziała na sugestie radnego, ale podzieliła się wnioskami ze spotkania poświęconemu polityce wobec osób starszych, które odbyło się w Wągrowcu. - Mogliśmy porównać usługi realizowane w gminie Śrem z innymi gminami, które mają zbliżoną liczbę ludności i są podobne obszarowo. Można stwierdzić, że usługi realizowane na rzecz seniorów przez gminę i organizacje pozarządowe, mamy na bardzo wysokim poziomie - przekonywała pani Świdurska.

- Wzmocnienia wymaga infrastruktura związana z klubami seniora - mówiła kierownik OPS-u. Dodała jednak, że prawdopodobnie znajdą się pieniądze na ich rozwój i - być może - będzie można zorganizować całodniowe miejsce spotkań dla starszych mieszkańców gminy Śrem.

Senior ma głos

- Projekt „Senior ma głos” realizowany jest w formule partnerskiej wspólnie z Towarzystwem Pomocy Potrzebujących im. Św. Brata Alberta „Nadzieja” w celu zwiększenia partycypacji społecznej osób starszych i powstania nowych usług - Gazeta Śremskich Seniorów czy E - zespół - wyjaśniają śremscy urzędnicy.

Uczestnicy spotkania uzyskali informacje o nowym przedsięwzięciu gminy Śrem i udziale w Projekcie Lokalny Wolontariat Opiekuńczy, który obejmuje szkolenie koordynatorów i powstanie zespołów wolontariuszy opiekunów, a więc zaangażowanie lokalnej społeczności, osób bliskich i opiekunów na rzecz wsparcia osób niesamodzielnych ze względu na wiek i chorobę w środowisku zamieszkania - relacjonowano spotkanie dla seniorów.

- Kluczem do skutecznej lokalnej polityki senioralnej są działania skierowane również do młodszych grup, ponieważ wiele problemów seniorów jest konsekwencją zaniechań czy zaniedbań we wcześniejszych okresach życia - uważają śremskie władze.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 61 28 36 107.

Karta seniora w Śremie - co wy na to?

W którym mieście jest najmniej kolizji i najszybciej się jeździ? Ranking miast przyjaznych dla kierowców

Źródło: TVN Turbo/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto